Հասարակություն 13:52 23/06/2017 Տարածաշրջան
Հունաստանի արտգործնախարարությունը քննադատել է մի քանի օր առաջ Թուրքիայի կրոնական ներկայացուցիչների կողմից Ստամբուլում գտնվող Այա  Սոֆիայում (Սուրբ Սոֆիայի տաճար) մուսուլմանական Ռամադան ամսի «նախախնամության գիշեր» կոչվող արարողության անցկացման համար: Գրում է «Էրմենիհաբեր»-ը:
«Դատապարտում ենք Սբ. Սոֆիայի տաճարում Թուրքիայի Կրոնական գործերի նախարարի մասնակցությամբ արարողության անցկացումը, որի ընթացքում Ղուրան է կարդացվել, նամազ է արվել և այդ ամենը հեռարձակվել է պետական հեռուստատեսությամբ»,-ասվում է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից արված հայտարարության մեջ:
Արտգործնախարարության մեջ մասնավորապես ասվում է նաև, որ Սբ. Սոֆիայի տաճարը հանդիսանում է UNESCO-ի մշակութային ժառանգություններից մեկը: Այն մզկիթ վերածելու փորձը՝ մասնավորապես Ղուրան ընթերցումը, վիրավորում է միջազգային քրիստոնյա  հանրությանը: Վերջինիս կոչ է արվել, որ տեղի ունեցածի կապակցությամբ համապատասխան  գնահատական տա:
«Թուրքիային կոչ ենք անում, որ ցուցաբերի ժամանակակից և ժողովրդավար երկրին հարիր վերաբերմունք և պահպանի ոչ միայն Այա Սոֆիայի էկումենիկ խորհուրդը, այլև  հարգանք ցուցաբերի համաշխարային հուշարձանների նկատմամբ»,-հավելվել է հայտարարության մեջ:
Սբ. Սոֆիան բյուզանդական կայսրության գլխավոր քրիստոնեական տաճարն է եղել  և հանդիսացել է Կ.Պոլսի  պատրիարքի նստավայրը։ Բյուզանդիայի մայրաքաղաքի գրավումից հետո ծառայել է որպես մզկիթ, ներկայումս` թանգարան է։ Իր ներկա տեսքով կառուցվել է 532-537թթ. Հուստինիանոս I կայսեր նախաձեռնությամբ՝ ճարտարապետներ Իսիդոր Միլեթացու և Անթիմիոս Թրալացու կողմից:

Society 14:04 23/06/2017 World
Greece criticized an Islamic religious ceremony held at Hagia Sophia in İstanbul on Wednesday night that was broadcast on television and attended by government officials.
“Hagia Sophia is a UNESCO World Heritage Site. The attempt to convert it into a mosque – through reading of the Koran, holding of prayers, and a number of other actions – is an affront to the international community, which needs to be duly mobilized and to react,” said an online statement issued by the Greek Foreign Ministry on Thursday.
“This is a clearly unacceptable challenge to the religious sentiments of Christians everywhere and to all those who honor humanity’s cultural heritage, and it is taking place at a time when the interfaith dialogue should be promoted rather than undermined.”
The ministry also called on Turkey “to conduct itself as a modern and democratic country, to protect the ecumenical nature of Hagia Sophia, and to respect the age-old tradition of this global monument.”
Supporters of a secular Turkey, as well as Orthodox Christians in the world have long feared that Hagia Sophia, which was converted into a museum in 1935 during the reign of progressive Mustafa Ataturk, could be transformed back into a mosque under President Erdogan. A number of Erdogan's supporters within the ruling AKP party have openly suggested the World Heritage site should be given back entirely to Islamic worshipers.