Տարածաշրջանային խաղաղության դեֆիցիտը` ԼՂ խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի բացակայության պայմաններում
Հեղինակ` Վահագն Սարոյան
ԵԱՀԿ համանախագահների տարածաշրջան կատարած այցը հարուստ էր թե՛ սահմանային զարգացումներով և թե՛ միջազգային կառույցների զուգորդված հայտարարություններով:
Ինչպես գիտենք, հունիսի 10-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները այցելեցին Հայաստան, հանդիպումներ ունեցան ՀՀ պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարների, ինչպես նաև Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների նախագահների հետ: Որից մեկ շաբաթ անց արդեն այցելեցին Ադրբեջան հանդիպում ունեցան Իլհամ Ալիևի և Էլմար Մամեդյարովի հետ:
Համանախագահների տարածաշրջան կատարած այցի գլխավոր նպատակը ապրիլի 28-ին Մոսկվայում ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպումից հետո ԼՂ խաղաղ կարգավորման գործընթացում հետագա քայլերի ուղղությամբ կողմերի դիրքորոշման քննարկումն է եղել: Հիշեցնենք, որ ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ Մոսկովյան հանդիպման ժամանակ «շարունակվել են քննարկումները ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացն առաջ մղելու շուրջ: Ընդգծվել է Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում 2016թ. ապրիլին և հունիսին կայացած գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացման անհրաժեշտությունը»:
Ուշադրություն պետք է դարձնել Վիենայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտության վրա:
Հայտնի փաստ է, որ վերը նշված գագաթնաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն պետք է ներդրվեն հրադադարի խախտումները քննող մեխանիզմներ և պետք է ընդլայնվի ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը: Ինչը, բնականաբար, չի բխում Բաքվի շահերից: Պատկերացնենք, թե ինչ տեղի կունենա շփման գծում, եթե ադրբջանական կողմը սադրանքների չդիմի: Ուղղակի խաղաղ կլինի: Իսկ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության տարատեսակ ձախողումների ու հանրային դժգոհությունների ալիքից խուսափելու ամենադյուրին փրկօղակը սահմանային լարվածությունը ուժգնացնելու մեջ է: Եվ այդ քաղաքականությունն իրացնելու համար Բաքուն օգտագործում է բոլոր միջոցները: Ուստի այնպես է ստացվել, որ սահմանում, հետևաբար նաև Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության միակ երաշխավորը հայ զինվորն է, որը պարտավորված է ամեն անգամ զսպել ու լռեցնել ադրբեջանական արկածախնդրությունները:
Հետևաբար երբ խոսքը գնում է Վիենայի և Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների մասին, Բաքուն սկսում է կրակել, չնայած նրան, որ առաջին համաձայնվողը եղել է հենց ինքը:
Հունիսի 16-ին Բաքվի ձեռնարկած սահմանային լարվածության արդյունքում հայկական կողմերից եղավ 4 զոհ և 3 վիրավոր: Չմոռանանք նշել, որ մինչ համանախագահները այցով գտնվում էին Հայաստանում և Ստեփանակերտում Բաքվի առաջնորդը իր աշխատանքային այցերից մեկի ժամանակ հայտարարել էր, որ շուտով իրենց դրոշը կծածանվի Շուշիում: Սա ըստ էության ռազմատենչ հայտարարություն է: Քանի որ դե յուրե զինադադարի մեջ գտնվող կողմը, հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին բազմիցս հայտարարություններ անելու հետ մեկտեղ հողեր զավթելու վերաբերյալ հայտարարություն է անում: Արդյունքում եղավ հունիսի 16-ը:
Մնում է ենթադրել, որ մոսկովյան հանդիպման ժամանակ Բաքվին որոշակի «կսմիթներ» այնուամենայնիվ արվել է՝ կապված ձեռք բերված պայմանավորավծությունների չկատարման և բանակցային գործընթացի հետևողականորեն վիժեցման առնչությամբ: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությանը հետևեցին նաև ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի, ԵՄ-ի, ինչպես նաև ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի՝ խաղաղության և կայունության զսպվածության կոչ պարունակող հայտարարությունները:
Հայկական կողմերը բազմիցս հայտարարել են, որ հետամուտ են խնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ և այդ կապակցությամբ տարվող բանակցությունները պետք է ընթանան տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության պայմաններում: իսկ Ադրբեջանի՝ ուժի սպառնալիքով, ռազմատենչ հայտարարություննեով, սահմանային բազմաթիվ միջադեպերով շարունակական փորձերը ոչ միայն դատապարտվում են ձախողման ու արժանի հակահարվածի, այլև իրավիճակը հասցրել են նրան, որ այսօր բուն խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթաց գոյություն չունի: Ինչի հետևանքով էլ քաոսային վակուում է առաջացել կարգավորման պրոցեսում:
Ուշագրավ է նաև այն, որ Բաքվում համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ Իլհամ Ալիևը հայկական կողմի զոհերի ու վիրավորների փաստը մեկնաբանում է, իբրև, հայկական կողմի նախահարձակ քայլերի ճնշման արդյունք: Իսկ համանախագահների մեկնելուց հետո հայկական զինուժը պատժիչ գործողությունների արդյունքում գլխից ծանր վիրավորում է ստանում արևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները անձամբ ղեկավարող բրիգադի հրամանատարի տեղակալ, գնդապետ Նադիգ Գուրբանովը: Այս փաստի մասին, ադրբեջանական ՊՆ-ում լռում են:
Իսկ դիվերսոն նեթափանցման փորձի կասեցման ու 4 ադրբեջանական զինվորների զոհվելու մասին լուրերից հետո Բաքվի ՊՆ-ում հերքումների ու ապատեղեկատվություն տարածելու տարափ սկսվեց:
Սկզբում լուրեր տարածվեցին հայկական կողմի դիվերսիոն փորձերի մասին, որպես դրա ապացույց էլ փնթի մոնտաժված տեսանյութ հրապարակվեց իբր «դիվերսանտի» հարցաքննությունից, որում իրականում հոգեկան շեղումներով ոմն Զավեն Կարապետյանն է: Այդ ուղղությամբ տարված ուսումնասիրություններից պարզ է դառնում, որ Զավենը ոչ այլ ոք է, քան հոգեկան շեղումներով գումարի դիմաց անասանապահությամբ զբաղվող մեկը: (Պատկան մարմինները բացատրություն կտան, թե ինչպես է այդ քաղաքացին հայտնվել ադրբեջանական կողմում):
Այդ դեպքից անմիջապես հետո լուսանկարներ տարածվեցին, թե իբր հայկական հարվածային անօդաչու սարք է վնասազերծվել, իսկ լուսանկարներում երևացող սարքը ավելի շատ հիշեցնում է սիրողական «դռոն»-ի մնացորդներ, քան ռազմական հարվածային ԱԹՍ:
Ստացվում է, որ Բաքուն սկսել է աղմկել, իսկ այդ աղմուկի ձայնը գնալով ավելի սաստիկ է լինելու: Ցանկացած արկածախնդրություն առաջինը վնասում է հենց իր հեղինակին:
Մնում է եզրակացնել, որ խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի բացակայության պայմաններում, Բաքվի կողմից տարածաշրջանի խաղաղությունն ու կայունությունը անընդմեջ խաթարելուն միտված արկածախնդրությունները լռեցնելու զսպելու միակ ու այլընտրանք չունեցող միջոցները պատժիչ գործողություններն են:

Politics 13:12 24/06/2017 NKR
The regional visit of the OSCE Minsk Group Co-Chairs was rich with both border developments and coupled statements of international structures.
As it is known already, on June 10 the OSCE MG Co-Chairs visited Armenia and held meetings with Armenia’s defense and foreign ministers, as well as presidents of Armenia and Artsakh. One week later, they visited Azerbaijan to meet with Ilham Aliyev and Elmar Mammadyarov.
The key objective of the Co-Chair’s regional visit was to discuss the stances of the parties on the further steps in the Nagorno-Karabakh conflict settlement process following the trilateral meeting of Armenian, Russian and Azerbaijani foreign ministers hosted by Moscow on April 28. To remind, according to the official statements, at the Moscow meeting the “parties continued discussing the issue on moving forward the negotiation process of the Karabakh conflict settlement, highlighting the necessity to implement the agreements reached at Vienna and St. Petersburg summits last year.”
An attention should be paid to the necessity to implement the agreements reached at Vienna and St. Petersburg summits.
It is a well-known fact that the agreements reached at the above-mentioned summits prescribe the establishment of investigative mechanisms into ceasefire violations and expansion of the mission of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office. Which, naturally, is not in Baku’s interests. Imagine what will happen on the frontline if Azerbaijan does not take provocations. It be simply peace. However, the easiest way out of its failures and the wave of public dissatisfaction for the Azerbaijani military-political leadership is to escalate the frontline situation. Thus, Baku uses all the measures to implement their policy. Therefore, it turns out that the only guarantor to peace and stability in the South Caucasus region is the Armenian soldier, who is obliged to restrain and curb Azerbaijani adventures every time.
Thus, when it comes to Vienna and St. Petersburg agreements Azerbaijan begins shooting regardless the fact that that county was the first one to agree with the terms of the agreements.
As a rest of Azerbaijani escalation of the frontline situation on June 16, three Karabakh servicemen were killed, with three other soldiers sustaining injuries. Let us not forget to mention that while the Co-Chairs paid visits to Armenia and Karabakh, at one of its working visits the Baku leader announced that soon they are going to wave their flag in Shushi. In fact this is a bellicose statement, since a party to the conflict adhering to the ceasefire de jure, announces about its intention of occupying territories together with making numerous statements about the peaceful settlement of the conflict.
We can only assume that at the Moscow meeting Baku was ‘slammed’ over its failure of implementing the reached agreements and consistently undermining the peace talks. The statement by the OSCE Minsk MG Co-Chairs were followed by the statements of the U.S. Department of State, the EU, the UN Secretary General.
The Armenian side has announced on numerous occasions that it is committed to the peaceful settlement of the conflict and the peace talks are to be conducted in conditions of peace and stability in the region. And Azerbaijan’s continues attempts with the threat of use of force, bellicose statements, accompanied with numerous border incidents, are not only doomed to failure and retaliation, but also have led to a situation when there is no negotiation process of settling the conflict currently.
It is also remarkable that at the meeting with the Co-Chairs in Baku, Azeri leader Ilham Aliyev commend on the fact of the victims and wounded of the Armenian side as a result of restraining the Armenian-initiated provocation. After the Co-Chairs left, the Armenian Armed Forces undertook punitive measures, as a result of which Azeri colonel Nadig Gurbanov, deputy commander of the brigade, who personally led the provocative actions of Azerbaijan in the eastern direction, sustained a grave injury in the head. However, Azerbaijan’s defense ministry kept silences about it.
Following the news that the Armenian forces prevented an Azerbaijani subversive attack attempt, which resulted to the death of four Azeri soldiers, the country’s defense ministry began torrents of dissemination and disinformation.
Firstly, they disseminated information, suggesting that the Armenian side allegedly attempted a subversive attack, releasing a poor edited video of questioning an alleged Armenian ‘saboteur’, which was actually a mentally-ill person Zaven Karapetyan (the relevant bodies will still explain how he ended up in Azerbaijan).
After this incident, Azerbaijan disseminated another piece of disinformation on downing an Armenian UAV, with the device on images posted as a proof reminding more of remnants of an amateur drone, rather than military UAV.
It turns out that Baku has began to make noise, which becomes louder gradually. Any adventurism first of all harms its initiator.
To conclude, amid the absence of the negotiation process on the Nagorno-Karabakh conflict settlement, the only way to curb Azerbaijan’s adventurism aimed at continuously undermining peace and stability in the region is to take retaliatory actions.