Իրավունք 11:00 26/06/2017 Հայաստան
Գլխավոր դատախազությունից տեղեկացնում են, որ կազմակերպված խմբի կողմից հրազեն, ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու և ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակետային ծառայության գնդի վարչական շենքերը, շինությունները, տրանսպորտի միջոցները զավթելու դեպքերի առթիվ  հարուցված քրեական գործով 2017 թվականի հունիսի 21-ին տեղի ունեցած հերթական դատական նիստի ընթացքում, գործով ամբաստյալ Վարուժան Ավետիսյանը, ընդհատելով նիստը նախագահող դատավորին, դատավարության մասնակիցների, դատական նիստերի դահլիճում ներկա քաղաքացիների և զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների ներկայությամբ, հնչեցրել է իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված կոչեր:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, հաշվի առնելով, որ Վ. Ավետիսյանի արարքում առերևույթ առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի հատկանիշներ (Իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը), տվյալ փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Право 14:00 26/06/2017 Армения
Уголовное дело возбуждено в Армении в отношении Варужана Аветисяна по факту публичных призывов к захвату власти
В Армении возбуждено уголовное дело по факту публичных призывов к захвату власти, озвученных в ходе заседания суда по делу группы «Сасна црер», захватившей в июле 2016г. полк Патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване.
Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении, в ходе прошедшего  21 июня 2017 года очередного заседания суда подсудимый Варужан Аветисян, прервав председательствующего судью, в присутствии участников судопроизводства, присутствующих в зале суда граждан и представителей СМИ озвучил призывы к насильственному захвату власти и свержению конституционного строя.
«С учетом того, что в деянии В. Аветисяна, предположительно, содержатся признаки статьи 301(Публичные призывы к насильственному изменению конституционного строя Республики Армения) Уголовного кодекса РА”, по данному факту возбуждено уголовное дело. Производство предварительного следствия поручено Следственному комитету РА», – отмечается в сообщении.