Քաղաքական 13:38 15/07/2017 Տարածաշրջան
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն անում է ամեն բան՝ աշխուժացնելու կենդանի պահելու մարած բանակցային գործընթացը, և թույլ չտալու պատերազմական գործողություններ և նոր էսկալացիա: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ադրբեջանագետ Տաթև Հայրապետյանը:
«Հատուկենտ հանդիպումները, որոնք հաջորդում են սահմանային լուրջ միջադեպերին, նպատակ ունեն բացառելու լայնածավալ ռազմական գործողությունները, ինչպես նաև հակամարտ կողմերին վերադարձնելու բանակցային սեղանի շուրջ: Ցավոք, երկկողմ հանդիպումներին հաջորդում են Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններն առ այն, որ իրենք չեն պատրաստվում հանդուրժել ստեղծված իրավիճակը և կարող են դիմել ռազմական գործողությունների: Այսինքն՝ խաղաղության թեթև կոչերին հաջորդում են պատերազմի վերսկսման սպառնալիքները»,- նշեց բանախոսը:
Տաթև Հայրապետյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը շարունակակում է ի ցույց դնել իր ռազմական տեխնիկան, ինչի վերջին դրսևորումն էին հունիսին Նախիջևանում կայացած թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ռազմական գործիչների հավանական հրաժարականներին՝ ադրբեջանագետն ընդգծեց՝ հավանականություն կա, որ  Իլհամ Ալիևն աշխատանքից ազատի նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների։ Համենայն դեպս նման կարծիք են հայտնում ադրբեջանցի որոշ փորձագետներ:

Politics 15:41 15/07/2017 Armenia
The OSCE Minsk Group is trying to invigorate the stalled negotiations of the Nagorno Karabakh conflict and prevent the war or any new escalation, expert in Azerbaijan Tatev Hayrapetyan told a press conference on Saturday.
“Individual meetings that follow serious incidents at the border are aimed at excluding full-scale military actions as well as bringing the conflicting sides to the negotiation table. Regretfully, Azerbaijani belligerent statements and threats of using force often follow those bilateral meetings. That is saying appeals to peace are often followed by threats of war,” said the speaker.
Tatev Hayrapetyan pointed to the fact that amid the efforts of solving the conflict through peaceful means, Azerbaijan continues its display of military equipment as evidenced by the recent joint drills with Tukey in Nakhijevan.
Speaking of the possibility of resignations among Azerbaijani high-level military officials, the expert didn’t exclude Azerbaijani Defense Minister Zakir Hasanov’s dismissal along with number of others, citing predictions by Azerbaijani experts.