Տնտեսություն 11:53 15/07/2017 Հայաստան
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է իտալական IDS ընկերության փոխտնօրեն Ալբերիկո Պարենտեին և «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» (TSD) ընկերության հիմնադիր տնօրեն Վահան Շաքարյանին: Հուլիսի 14-ին IDS և TDS ընկերությունները հայտարարել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցություն սկսելու և 10 միլիոն եվրոյին համարժեք ներդրումով գիտահետազոտական լաբորատորիա և բարձր տեխնոլոգիաների ֆորենզիկ արտադրության նոր ճյուղ հիմնելու մասին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Կարապետյանը ողջունել և կարևորել է մեր երկրում ՏՏ ոլորտում ներդրումային ծրագրի նախաձեռնումը և հավաստիացրել, որ ի դեմս կառավարության՝ իտալական ընկերությունը և ընդհանրապես արտասահմանյան ներդրողներն ունեն հուսալի գործընկեր:
IDS ընկերության փոխտնօրենը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին աջակցության պատրաստակամության համար և բարձր գնահատել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի կողմից համագործակցություն սկսելու ուղղությամբ կատարված ակտիվ աշխատանքը: Ընդգծելով, որ Հայաստանում գիտահետազոտական ոլորտում գործունեություն ծավալելու լավ հիմքեր կան՝ Ալբերիկո Պարենտեն նշել է, որ սկզբնական շրջանում ընկերությունը նախատեսում է ներդրումներ անել ֆորենզիկ ոլորտում, բայց միայն այդ ոլորտով չի սահմանափակվելու:
Վահան Շաքարյանը և Ալբերիկո Պարենտեն Կարեն Կարապետյանին մանրամասներ են ներկայացրել ներդրումային ծրագրի վերաբերյալ: Նշվել է, որ ծրագիրը կիրականացվի 5 տարում, և ծավալի մեծացմանը զուգահեռ կհիմնվի առանձին կենտրոն: Գործարքը հնարավոր է դարձել նաև հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստի և «Հայաստան-Իտալիա» գործարար համաժողովի շրջանակում երկկողմ գործարար կապերի հաստատման ու կոնկրետ պայմանավորվածությունների ձեռքբերման արդյունքում:

Итальянская компания откроет в Армении научно-исследовательскую лабораторию
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня, 15 июля, принял заместителя директора итальянской компании IDS Альберико Паренте и основателя, директора компании Technology & Science Dynamics (TSD) Вагана Шакаряна. Подробности представляет пресс-служба армянского правительства.
Компании IDS и TSD 14 июля заявили о начале сотрудничества в IT-сфере и основании научно-исследовательской лаборатории и новой ветви производства высоких технологий, инвестиции составят 10 млн. евро.
Премьер Карапетян отметил важность инициирования инвестиционной программы в IT-сфере Армении, заверив, что итальянская компания и все иностранные инвесторы в лице правительства Армении имеют надежного партнера.
Альберико Паренте в свою очередь поблагодарил премьер-министра за готовность оказать содействие и высоко оценил активную работу Фонда развития Армении в направлении начала сотрудничества.
Подчеркнув, что в Армении есть хорошая база для осуществления деятельности в научно-исследовательской сфере, он отметил, что в начальный период компания планирует вложить инвестиции в форензическую сферу, однако в дальнейшем ограничатся лишь этой отраслью.
Шакарян и Паренте представили премьеру детали инвестиционной программы. Было отмечено, что она будет осуществлена за 5 лет и, наряду с увеличением масштабов, будет основан отдельный центр.
Сделка стала возможна в результате установления бизнес-связей в рамках заседания армяно-итальянской межправительственной комиссии и форума Армения-Италия, достижения конкретных договоренностей.