Մշակույթ 09:17 25/07/2017 Հայաստան
Վերա Հակոբյանը ծնվել է 1928 թ.-ին: 1946-1951 թթ. սովորել է Երևանի թատերական ինստիտուտի դերասանական ֆակուլտետում՝ Արմեն Գուլակյանի արվեստանոցում։ Ուսումնառության տարիներին մասնագիտական դասընթացներ է անցել բեմական խոսքի վարպետներ Հրաչուհի Ջինանյանի և Հայկուհի Գարագաշի մոտ։ 1951 թվականից աշխատանքի է անցել Հայաստանի ռադիոյի և հեռուստատեսության պետական կոմիտեում։ Հաղարդավարական աշխատանքին զուգահեռ զբաղվել է ասմունքով։
1980-ականներին կատարել է սփյուռքահայ բանաստեղծ Մուշեղ Իշխանի բանաստեղծությունները։ 1972 թվականից Բելլա Դարբինյանի հետ Լիբանան մենահամերգի մեկնելուց հետո պարբերաբար համերգներով հանդես է եկել սփյուռքի հայաշատ համայնքներում՝ տարածելով հայ պոեզիայի շունչն ու բարձր արվեստը։ Հայաստանի ազգային ռադիոն, որի հետ կապված է եղել իր ամբողջ աշխատանքային գործունեությունը, նրա երկրորդ տունն է եղել։ Նրա անվան հետ է զուգահեռվում «Երևանն է խոսում» բառակապակցությունը:

Culture 11:55 25/07/2017 Armenia
Born in 1928, Vera Hakobyan studied at Acting Faculty of Yerevan State Theatrical Institute (currently Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography), meantime specializing in stage art. In 1951, she started working at the State Committee of Television and Radio.
In 1980s, Vera Hakobyan recited the poems by Mushegh Ishkhan, a Diaspora-Armenian writer. Starting from 1972, after a solo concert trip to Lebanon with Bella Darbinyan (Armenian singer), she regularly held concerts in different Armenian majority communities of the Diaspora to spread the spirit and high art of the Armenian poetry. She worked at the Public Radio of Armenia for a long time.