Կրթություն, գիտություն 12:03 27/07/2017 Հայաստան
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն անդրադառնալով վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հանձնարարականին, մասնավորապես, ապահովել 2017-2018թթ-ի ուսումնական տարվա պատշաճ մեկնարկը, հայտնեց, որ հուլիսի 25-ին տեղի է ունեցել սահմանամերձ համայնքներում համակարգման ենթակա հարցերի լուծման նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի  նիստ և կա երկու հանձնարարական Կրթության և գիտության նախարարությանը ՀՀ նախագահից:
«Եթե մենք դա շատ արագ չանենք, ուղղակի չենք հասցնելու: Մեկը վերաբերում է սահմանամերձ համայնքների աշակերտների բոլոր դասագրքերի փոխհատուցման խնդրի լուծմանը, երկրորդը՝ սահմանամերձ համայնքներից ուսանողների ուսման վարձերի հատուկ մեխանիզմի ներդրմանը»,-ասաց Վիգեն Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ երկու հանձնարարականի վերաբերյալ էլ ԿԳ նախարարի տեղակալը երեկվա նիստում զեկուցել է, որ պատրաստ են, բայց դրանց համար անհրաժեշտ են կառավարության որոշումներ:
«Ցանկալի է դա անել հիմա՝ մինչև սեպտեմբերի 1-ը, դասագրքերի առումով անպայման, երկրորդը՝ գոնե իրազեկման առումով: Եթե դեմ չեք, ձեր հանձնարարականի մեջ դա էլ ներառվի»,- նշեց պաշտպանության նախարարը:

Политика 12:49 27/07/2017 Армения
Министр обороны Армении Виген Саркисян сегодня на заседании правительства коснулся поручения премьер-министра Карена Карапетяна об обеспечении начала 2017/2018 учебного года на подобающем уровне.
Виген Саркисян сообщил, что ранее состоялось  очередное заседание межведомственной комиссии, созданной с целью решения вопросов, подлежащих координации в приграничных общинах. По словам главы Минобороны, есть два поручения министерству образования и науки от президента Армении.
«Если мы оперативно не предпримем действий, просто не успеем. Одно из поручений касается решения вопроса компенсации выдачи учебников ученикам в приграничных общинах. Второе же поручение касается внедрения специального механизма оплаты за обучение для студентов из приграничных общин», – сказал Виген Саркисян.
По его словам, заместитель министра образования и науки Армении накануне доложил, что все готово для реализации данных поручений, однако для этого нужны соответствующие решения правительства.
«Желательно успеть все сейчас – до 1 сентября, особенно по части учебников. Если вы не против, можно включить в ваше поручение и это», – обратился к премьеру Виген Саркисян.