Տնտեսություն 13:43 17/08/2017 Հայաստան
Հայաստանից Ռուսաստան ավիատոմսերի թանկացումը կապված է նախատեսված քանակից ավելի պահանջարկի հետ: Այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ քաղավիացիայի վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը:
«Ավիաընկերությունների կողմից նախատեսված քանակից ավելի պահանջարկի դեպքում փորձում են օպերատիվ ձևով լուծում տալ սրան: Այս գործընթացը շարունակական է, մենք ամեն օր կապի մեջ ենք, այսօր էլ որոշ արձագանքների ենք սպասում հավելյալ չվերթների իմաստով»,- ասաց Ավետիսյանը։
Նրա խոսքով՝ պետք  է հասկանալ, որ չվերթ ավելացնելու դեպքում տվյալ ավիաընկերությունը պետք է ունենա ազատ օդանավ:
Ինչ վերաբերում է գնային քաղաքականության վրա ՔԱԳՎ ներազդելու հնարավորությանը, նա ասաց. «Գնային քաղաքականության մասով մենք մշտապես ասել ենք, որ ուղղակիորեն գնային քաղաքականության վրա չենք ազդում։ Մենք կարող ենք ունենալ անուղղակի ազդեցություն՝ շնորհիվ մրցակցության ավելացման»:
Նաև հավելեց, որ սեպտեմբերի երկրորդ կեսին տոմսերի գները կտրուկ անկում են ապրելու. «Միանշանակ երկու-երեք անգամ նվազելու են։ Սա սեզոնայնության մասին է խոսում։ Մեր երկրի զբոսաշրջային հոսքերն առավել կտրուկ են արձագանքում սեզոնայնությանը»։

Economy 14:44 17/08/2017 Armenia
The increase in the ticket prices of flights en route from Armenia to Russia is linked with high demand than the one expected, Sergey Avetisyan, Head of the General Department of the Civil Aviation, told reporters following the Cabinet meeting on Thursday.
“In case of the increased demand, the airlines try to give an operative solution to the issue. This is a continuous process. We are in constant contact [with airlines], today as well we are expecting certain response in terms of additional flights,” he said.
Mr. Avetisyan highlighted the need to understand that an airline should have a free aircraft in order to operate an additional flight.
Regarding the capacity of the Civil Aviation department to influence the price policy, the official said: “We have always stated that we do not have a direct impact on the price policy. We can affect it indirectly by providing increased competition.”
Sergey Avetisyan also added that the airfares will drop drastically in second half of September. “They will certainly fall by two-three times. This points to high level of tourism seasonality,” he added.