Հասարակություն 10:00 19/08/2017 Հայաստան
Աբովյան փողոց, հին երևանյան մի բակ ու փոքրիկ մի տուն: Ահա այս տանն է անցել Ադամ Սահակյանի մանկությունն ու պատանեկությունը՝ շրջապատված սիրով ու ջերմությամբ:
Այսօր ապրիլյան պատերազմի հերոս Ադամ Սահակյանի ծննդյան օրն է, նա կդառնար 21 տարեկան:
1996 թվականի օգոստոսի 19-ին Սահակյանների գերդաստանում տոն էր: Խաչատուր Սահակյանի ընտանիքում երկրորդ արու զավակն էր ծնվել, որին Ադամ անունով կնքեցին:
Բակում ամեն ինչ հիշեցնում է Ադամին, նույնիսկ կիսախարխուլ բազրիքները, նրանց տան 120 տարվա դուռը: Ադամը շատ էր սիրում իրենց բակը, այն միջավայրը, որտեղ ապրում էր, այն ամենը, ինչը շրջապատում էր նրան, հատկապես սիրում էր, երբ մի քանի քայլ անելուց հետո անմիջապես հայտնվում էր քաղաքի սրտում՝ Աբովյան փողոցում:
Ծնողների աչքի առաջ ամեն օր նույն պատկերն է՝ Ադամի մանկության խաղերը, բակի երեխաների հետ չարաճճիությունները ու նրա զրնգուն ծիծաղը, որին այդքան կարոտում են ոչ միայն հարազատները, այլև հարևաններն ու ընկերները:
Բակում այսօր մի շատ կարևոր, անփոխարինելի բան պակաս է…
Սահակյանների ջերմ ու հյուրասեր տան պատերին փակցված են Ադամի նկարները, ամենուր նա է ու թվում է՝ ուր որ է լսելու ես Ադամի ձայնը:
Մայրը՝ Գայանե Անտոնյանը մտքերով տեղափոխվել է 1996 թվականի օգոստոսի 19-ը: Շատ լավ հիշում է իր և կրտսեր որդու առաջին հանդիպումը:
«Առաջին անգամ երբ նրան գրկեցի, Ադամն ուշադիր զննում էր ինձ, ես ապշած էի, քանի որ միշտ ասում էին՝ նորածինները չեն տեսնում, բայց  ես Ադամի ծնունդով հասկացա, որ նրանք շատ լավ տեսնում են: Նա ուշադիր նայում էր ինձ ու, եթե կարողանար էմոցիաներն արտահայտեր՝ երևի դա հիացմունք էր: Ինչպես ես էի իրենով հիացած, այնպես էլ ինքն` ինձանով»,- ասում է մայրը:
Ադամն ակտիվ, աշխույժ երեխա էր, սակայն ծնողները չեն հիշում, որ անիմաստ, անհեթեթ չարություններ աներ:
Նրանց պատմելով որդին անընդհատ շարժման մեջ էր,  շարունակ շտապում էր՝ կյանքում հնարավորինս շատ բան հասցնելու:
Դպրոցական տարիներին Ադամը զբաղվել է կարատեով, բռնցքամարտով, լավ լողում էր, չմուշկներով սահում:
«Եւ կեցվածքով, և իր էությամբ սպորտային էր: Սպորտսմեներն ունեն չգրված օրենք, որ երբեք չեն նահանջում: Երևի դա էլ էր ձևավորվել իր մեջ, որ ապրիլի 2-ին չնահանջեց ու մինչև վերջ մնաց դիրքում»,- պատմում  է տիկին Գայանեն:
Ադամն ավագ դասարանում մասնակցում է մի ցուցահանդեսի և դրանից հետո որոշում է՝ ընտրել ճարտարապետ-դիզայների մասնագիտությունը: Բարձր միավորներով էլ ընդունվում է Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան:
Մայրը ցույց է տալիս այն բազմոցը, որին սիրում էր նստել ու ստեղծագործել Ադամը։
«Գալիս էր տուն, ականջակալները դնում ու սկսում գծագրել»,- ասում է տիկին Գայանեն ու ցույց տալիս պատերին փակցված գրաֆիկական աշխատանքները, որոնք որդին արել է նախահամալսարանական շրջանում և համալսարանում սովորելու ժամանակ:
Նրա  խոսքերով՝ թեև դրանք կատարյալ գործեր չեն, բայց իրենց համար Ադամի յուրաքանչյուր ստեղծագործություն թանկ է ու անգնահատելի:
Ծնողներն այսօր հիշում են նրա հետ կապված ամեն դրվագը, հիշողությունը նրանց տանում է Ադամի մանկություն, պատանեկություն, դպրոցական ու ուսանողական տարիներ: Հիշողության ծալքերից հանել են տարիներ առաջ նույնիսկ աննշան թվացող իրադարձությունները:
Մանկության տարիներին Ադամի ծնունդը նշում էին ընտանիքով՝ շրջապատված հարազատներով ու բարեկամներով, իսկ արդեն պատանեկության տարիներին Ադամը ծնունդը նշում էր ընկերների հետ:
Մայրը հիշում է 2015 թվականի օգոստոսի 19-ը, Ադամի 19-ամյակի օրը: Որդին առավոտյան զանգել է տուն, խոսել ծնողների, եղբոր հետ, ստացել նրանց օրհնությունն ու շնորհավորանքները: Քչախոս Ադամը միայն ասել է, որ իր ջոկատով բարձրանում են դիրքեր: Վերջին անգամ ծնունդն անցկացրել է հենց դիրքերում, այն տղաների հետ, որոնց հետ էլ ապրիի 2-ին մինչև արյան վերջին կաթիլը մարտնչեցին ու զոհվեցին:
Ծնողներն այսօր էլ դժվարությամբ են հավատում, որ Ադամը չկա, բայց երախտագիտության զգացումով են լցվում, երբ տեսնում են, որ Ադամին բոլորն են հիշում: Իրենց հյուրասեր օջախում ընդունում են անծանոթ մարդկանց, որոնք չճանաչելով որդուն գալիս են իրենց տուն ու շնորհակալություն հայտնում, խոստանում, որ իրենց զավակներին որդու անունով են կոչելու:
«Համոզված եմ, որ մի տասը տարի հետո բազմաթիվ Ադամներ կլինեն Հայաստանում»,- երևի նաև երազում է տիկին Գայանեն:
Նա գիտե՝ որդին շատերի մոտ մտածելակերպ է փոխել:
«Տարբեր տարիքի մարդիկ այցելում են մեզ ու ասում՝ պետք է այնպես ապրեն, որ արժանի լինեն Ադամին: Իհարկե ինձ համար շատ դժվար է, կուզեի, որ հիմա իմ կողքին լիներ, բայց երբ երկար մտածում եմ՝ հասկանում եմ, որ կյանքով լեցուն, կյանքը սիրող, շատերից չտարբերվող, բայց նաև տարբերվող Ադամը ծնվել էր հերոս լինելու համար». Սրանք հերոս որդի ծնած ու մեծացրած մոր խոսքեր են:
Հարևանները բակում ծիրանենի են տնկել՝ ի հիշատակ Ադամի: Մեծից փոքր ջրում են ծառն ու ամեն անցնող-դարձողի պատմում իրենց բակի լուսավոր տղայի մասին: Աբովյան փողոցի սկզբնամասում փակցված է արցախյան քառօրյա պատերազմի հերոս Ադամ Սահակյանի հիշատակը հավերժացնող հուշաքարը, իսկ մայթին գտնվում է ցայտաղբյուրը, որից ջուր խմող անցորդները մտքում հիշում են լուսավոր, բարի ժպիտով Ադամին ու իրենք էլ ցավը սրտում շնորհակալություն հայտնում հերոսին ու նրա նման անվերադարձ գնացած հերոս տղաներին:
Ադամ Սահակյանը 2015 թվականի հունվարի 26-ին մեկնել է ծառայության Արցախ, Ջրական (Ջաբրայիլ): 2016 թվականի  ապրիլի 1-ի առավոտյան բարձրացել էր դիրքեր և նույն օրվա գիշերը՝ ժամը 3։00-ի սահմաններում տեղի է ունեցել հարձակումը։  Թշնամու կողմից դիրքերի՝ 15-20 րոպե տևած ծանր հրետակոծությունից հետո 112 դիրքի («Լալայկա» կոչվող բարձունք) ավագ Ադամ Սահակյանի գլխավորությամբ 7 հոգուց բաղկացած սահմանապահ ուժերն անցնել են շրջանաձև պաշտպանության։ Սերժանտ Ադամ Սահակյանը, իր զինակից ընկերների հետ 5 ժամ շարունակ մարտնչելով թշնամու դեմ, հասցնելով նրան զգալի կորուստներ (200-ից ավելի սպանված հատուկջոկատային), ընկել է հերոսի մահով՝ առավոտյան ժամը 8:00-ի սահմաններում։ Ծավալված թեժ ու անհավասար մարտերի ընթացքում դիրքի անձնակազմը մարտնչել է մինչև վերջին փամփուշտն  ու ընկել քաջի մահով:
Ադամն այնքան ճիշտ է կազմակերպել մարտը, որ թշնամին մի քանի ժամ չի կարողացել դիրքը գրավել ու առաջ շարժվել: Թշնամու հանկարծակի հարձակման ժամանակ անձնակազմը չի երկնչել և քայլ անգամ չի նահանջել, ցուցաբերելով խիզախություն ու արիություն` փորձել է բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանել և հետ շպրտել հակառակորդին: Ադամն  իր զինակից ընկերներով կոտրելով  թշնամու ողնաշարը՝ կանխել են նրա առաջխաղացումը դեպի երկրի խորքը և տապալել հակառակորդի մշակած՝ կայծակնային պատերազմի միջոցով արագ հաղթանակի հասնելու ծրագիրը:
Ադամ Սահակյանը  ԼՂՀ նախագահի հրամանագրով հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով, ՀՀ նախագահի հրամանագրով՝  «Արիության» մեդալով»:

Society 14:07 19/08/2017 Armenia
An old yard and a small house on Abovyan street in Yerevan– this is where hero Adam Sahakyan spent his childhood and adolescence, surrounded with love and warmth.
August 19 marks the birthday anniversary of 2016 April war hero Adam Sahakyan. The fallen hero would turn 21 years old today.
Born on August 19, 1996, Adam was the third son born to the Sahakyans family. Everything in their house reminds of Adam, even half-dilapidated railings or the 120-year old door of the house. Adam loved his backyard, the environment where he was living, everything that surrounded him. He especially loved the fact that he could end up in the Yerevan downtown after taking a few steps.
Today, something very important and irreplaceable is missing in their yard…
The walls of the warm and hospitable house of the Sahakyan family features Adam’s photos, Adam is everywhere and there is an impression one is about to hear his voice.
Adam was an active, energetic child. As his parents tell, their son was in constant motion, always rushing to get most of his life.
During the school years, Adam already participated in multiple sports and took up a special interest in karate, boxing, swimming and skating.
“He was a sportsman by nature. Athletes have an unwritten law that they never retreat. Perhaps this was the reason he refused to retreat on April 2 and maintained the posts till his last breath,” says Mrs. Gayane, the hero’s mother.
During his studies at high school, Adam took part in an exhibition, after which he made up his mind to pursue the profession of an architectural designer. After leaving school, he entered the Armenian National University of Architecture and Construction with high scores.
Mrs. Gayane showed us the chair where Adam used to sit.
“He came home, wore his headphones and began drawing,” the mother says, pointing to his son’s graphic works posted on the walls that he made during his studies at university. Although the works are not perfect, each piece of work is precious and invaluable to them.
During his childhood, Adam celebrated his birthdays surrounded with his family members and relatives. During the teenage years already, he used to celebrate them with his friends.
The mother thinks back to August 19, 2015, when Adam marked his 19th birthday in the Armenian army. Adam called in the morning to talk to his parents and brother, receiving birthday wishes from them. A taciturn young man, Adam only told his parents he was moving to the frontline positions with his unit. He last celebrated his birthday in the posts with his co-servicemen with whom Adam fought till the very last drop of blood, heroically falling on April 2.
Adam’s parents cannot reconcile themselves with his death until now. However, they feel gratitude when seeing everyone, including strangers, remember their son.
“People at different age groups visit us, telling that they should live a life worthy to Adam’s sacrifice. It is certainly very hard to me; I wish he were here, by my side. However, after thinking hard I realize that Adam, who was full of life, who did not differ from many people and meantime differed, was born to become a hero,” says Mrs. Gayane.
Adam Sahakyan began his military service on 26 January 2015, serving at Jabrayil in Artsakh (Nagorno-Karabakh) republic. In the morning of April 1, 2016, he moved to the frontline positions, with the Azerbaijani military launching a large-scale attack towards the Armenian positions on the night of April 1-2. Being in the 112 combat position in Jabrayil, Adam leaded the battle by his unit of 7 servicemen and maintained the position for 4-5 hours, thwarting the enemy and inflicting major losses to them. He struggled to the very last drop of blood and fell in heroic death at 8:00 a.m.
Adam Sahakyan was posthumously awarded with the “Military Merit” Medal by Decree of the Artsakh President Bako Sahakyan and the medal of “Valor” by decree of the Armenian President Serzh Sargsyan.
To remind, the Azerbaijani armed forces unleashed a large-scale offensive along the Artsakh-Azerbaijan line of contact at the night of April 1 to April 2. The defense installations of the Nagorno-Karabakh Defense Army and civilian settlements came under heavy bombardment by artillery, tanks, armored vehicles, multiple rocket launchers, and air force along the Line of Contact and deep inside the territory of Nagorno-Karabakh.
Azerbaijani Armed Forces in the course of their recent large-scale military offensive, intentionally targeted civilian infrastructures and civilian population, including children and the elderly. The Azerbaijani military beheaded three Armenian servicemen in ISIL style.