Բան Կի Մունը դատապարտել է Ահմադինեժադի հակաիսրայելական ելույթը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը քննադատության է ենթարկել Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հակաիսրայելական ելույթը: Այս մասին տեղեկացնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
Ինչպես ասված է ՄԱԿ-ի տարածած պաշտոնական հաղորդագրությունում, գլխավոր քարտուղարը «մտահոգ է Իսրայելի գոյությանը սպառնացող հայտարարություններով և կարծում է, որ Մերձավորարևելյան տարածաշրջանի ղեկավարները պետք է իրենց ձայնն օգտագործեն լարվածությունը թուլացնելու, ոչ թե սրելու համար: Գլխավոր քարտուղարը դատապարտում է նման հրահրիչ արտահայտությունները», - ասված է հաղորդագրությունում:
Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը նախօրեին հանդես էր եկել Իսրայելին ուղղված մի շարք խիստ հայտարություններով, «սիոնիստական ռեժիմը» բնութագրել է որպես «չարորակ ուռուցք» Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում, հույս հայտնելով, թե մոտ ապագայում տարածաշրջանի երկրները «կհաղթեն պաղեստինյան հողերում նստած ուզուրպատորներին» և այնտեղ նոր կարգ կսահմանվի «ամերիկացիներ և սիոնիստների բացակայության պայմաններում»:

12:38 18/08/2012 » In the world
According to the CNN, an Algerian diplomat has been appointed to replace Kofi Annan as the special U.N. and Arab League envoy to Syria.
He is Lakhdar Brahimi, Eduardo Del Buey, the spokesman for U.N. Secretary-General Ban Ki-moon, said Friday. Brahimi previously was a special U.N. representative in Iraq and Afghanistan.
"The violence and the suffering in Syria must come to an end. The secretary-general appreciates Mr. Brahimi's willingness to bring his considerable talents and experience to this crucial task for which he will need, and rightly expects, the strong, clear and unified support of the international community, including the Security Council," Del Buey said.