Քաղաքական 17:39 16/04/2014
«Վիկտորիա Նուլանդի հայտարարության մեջ Հայաստանը, Մոլդովան, Ադրբեջանը և Վրաստանը դիտարկվել են որպես ՌԴ-ի կողմից ճնշված երկրներ»,-այսօր Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի համաժողովի ընթացքում ասաց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Ռիչարդ Գիրագոսյանը:
Նա նշեց, որ ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի՝ԱլԳ երկրները ՌԴ-ի ազդեցությունից պաշտպանելու վերաբերյալ հայտարարությունը խոսում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ն չի ցանկանում վերջնականապես ձեռք քաշել ՀՀ-ից և հայ ժողովրդից:
«Բրյուսելը Հայաստանի ազգային պլատֆորմին այժմ ավելի մեծ ուշադրություն է դարձնելու, քան մինչև սեպտեմբերի 3-ն էր»,-նշեց Ռ.Գիրագոսյանը:
Նրա խոսքերով, այժմ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները ոչ թե երկկողմ հարթությունում են զարգանում, այլ եռակողմ՝ՀՀ-ԵՄ-քաղաքացիական հասարակության:
Համաժողովի մեկ այլ մասնակից «Ազատ քաղաքացի» քաղաքացիական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոնի ներկայացուցիչ Հովսեփ Խուրշուդյանը անդրադառնալով «Россия-1» և «Первый канал» հեռուստաալիքների հեռարձակման մասին ՔՖՀ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի ապրիլի 7-ի հայտարարությանը նշեց, որ այսօր ՀՀ-ի հասարակությունը ուկրաինական իրադարձությունների մասին տեղեկությունները ստանում է բացառապես ռուսական լրատվամիջոցներով:
«Կայսրությունների, այդ թվում Ռուսաստանի ախորժակը ուտելուց է բացվում և եթե մինչև սեպտեմբերի 3-ը ՀՀ-ն կարողանում էր հավասարակշռություն պահպանել ՌԴ-ի հետ հարաբերություններում՝ԵՄ-ի հետ համագործակցության միջոցով, այժմ գնում է ՌԴ-ին տրվելու գործընթաց»,-նշեց Հ.Խուրշուդյանը:
Նրա խոսքերով, ՌԴ-ն ցանկանում է ՀՀ-ն ամբողջությամբ վերցնել իր վերահսկողության տակ և իր գործողություններով ժողովրդավարական ինստիտուտների հետնահանջ ապահովել ՀՀ-ում:
Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի համաժողովի մեկ այլ մասնակից «Էկոլուր» տեղեկատվական կենտրոնի ղեկավար Ինգա Զառաֆյանը, անդրադարձավ Սևանա լճի հիմնախնդրին:
Նա նշեց, որ այսօր Գեղարքունիքի մարզի բնակիչները պատրաստ են ճանապարհներ փակել, բողոքի ակցիաներ կազմակերպել, քանի որ Սևանի խնդիրը շատ է սրվել:
«Սևանա լիճը մեր ազգային անվտանգության գրավականն է և մենք պետք է փրկենք մեր հարստությունը: Կառավարության մի որոշմամբ Սևանը վերածվում է ձկնաբուծարանի, իսկ մեկ այլ որոշմամբ՝Սևանի մակարդակը պետք է իջեցվի»,-նշեց Ի.Զառաֆյանը:
Նրա խոսքերով, քաղաքացիական հասարակությունը պետք է ակտիվորեն ներգրավվի Սևանա լիճը փրկելու և Գեղարքունիքի մարզի բնակիչներին աջակցելու գործընթացներին:

Политика 18:40 16/04/2014
«В заявлении представителя Госдепа США Виктории Нуланд Армения, Молдова, Азербайджан и Грузия рассматриваются как страны, на которые Россия оказывает давление»,– об этом в ходе конференции Армянской Национальной платформы Форума гражданского общества Восточного партнерства заявил директор Центра региональных исследований, политолог Ричард Киракосян.
Он отметил, что заявление заместителя госсекретаря США в Комитете по внешним отношениям Сената США относительно защиты стран Восточного партнерства от России говорит о том, что США не хотят окончательно отказываться от Армении и армянского народа.
«Брюссель сейчас будет уделять большее внимание национальной платформе Армении, нежели до 3 сентября»,– отметил Ричард Киракосян.
По его словам, сейчас отношения между Арменией и ЕС развиваются не в двустороннем формате, а в трехстороннем, а именно Армения-ЕС-гражданское общество.
Другой участник конференции, представитель центра содействия гражданских инициатив «Свободный гражданин» Овсеп Хуршудян, касаясь озвученного 7 апреля заявления Армянской национальной платформы форума гражданского общества о трансляции телеканалов «Россия-1» и «Первый канал», отметил, что общество Армении получает сведения об украинских событиях исключительно из российских СМИ. «Аппетит империй, в том числе и России, просыпается во время еды, и, если до 3 сентября Армения могла сохранять баланс в отношениях с РФ путем сотрудничества с ЕС, то сейчас имеет место процесс полной поддержки Москвы»,– заметил Овсеп Хуршудян.
Другой участник конференции – руководитель информационного центра «Эколур» Инга Зарафян – в свою очередь коснулась проблемы озера Севан.
«Озеро Севан является гарантией нашей национальной безопасности, и мы должны спасти свое богатство. Согласно решению правительства Севан превращают в рыборазводню, еще одно решение предусматривает понижение уровня воды в озере»,– отметила она.
Гражданское сообщество, по словам Инги Зарафян, должно активно участвовать в процессах по спасению озера и поддерживать жителей Гегаркуникской области.