Քաղաքական 10:17 19/04/2014
Հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ քաղաքական հայտարարություններ կլինեն. Արման Սաղաթելյան. Armenpress.am
ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանը պատասխանել է հայ-թուրքական արձանագրությունների ապագայի վերաբերյալ «Արմենպրես» -ի հարցին:
Ստորև ներկայացնում ենք հարցն ու պատասխանն ամբողջությամբ.
-Պարո՛ն Սաղաթելյան, երեկ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը խոսեց հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին՝ ցույց տալով, որ նախկին հնչած բոլոր թերահավատություններն անհիմն էին, բայց չխոսեց այդ արձանագրությունների ապագայի մասին: Հարցը հետևյալն է. ի՞նչ է սպասվում հայ-թուրքական արձանագրություններին:
- Գիտե՞ք, մի քանի օրից՝ ապրիլի 24-ից, մենք մտնում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցի միջոցառումների տարի. կլինեն հիշատակության, խնկարկումի, ցեղասպանությունների դեմ բարձրաձայնման, այդ չարիքի դեմ աշխարհի մարդկանց միավորելու բազմաթիվ ու բազմապիսի միջոցառումներ ողջ աշխարհով մեկ, բայց մինույն ժամանակ կլինեն նաև քաղաքական հայտարարություններ, որոնք համահունչ կլինեն տարվա խորհրդին:

Интервью 12:33 19/04/2014
Будут озвучены политические заявления. Арман Сагателян ответил на вопрос о судьбе армяно-турецких протоколов
Пресс-секретарь президента Армении Сержа Саргсяна – Арман Сагателян – ответил на вопрос агентства «Арменпресс» о дальнейшей судьбе армяно-турецких протоколов.
Вопрос ИА «Арменпресс»: «Г-н Сагателян, накануне, 18 апреля, президент Армении Серж Саргсян обратился к теме армяно-турецких протоколов, отметив, что озвученные ранее и выражающие недоверие заявления были необоснованными. Однако глава государства не стал говорить о дальнейшей судьбе этих протоколов. Вопрос следующий: что ждет армяно-турецкие протоколы?»
«Вы знаете, через несколько дней, с 24 апреля, мы вступаем в период, когда начинается год мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян. Во всем мире будет организовано множество различных памятных, поминальных мероприятий, направленных на озвучивание темы борьбы с геноцидами, на консолидацию человечества против этого зла. Но в то же самое время будут озвучены политические заявления, созвучные символике года», – ответил Арман Сагателян.
Весь мир убедился в деструктивной политике Турции. Президент Армении Серж Саргсян об армяно-турецких отношениях