Քաղաքական 12:10 24/04/2014
«Ես այստեղ եմ նախագահ Օբամայի, Պետքարոտուղար Քերիի կողմից հարգանքի տուրք մատուցելու 1915 թվականի իրադարձությունների զոհերի հիշատակին»: Այդ մասին քիչ առաջ Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչպես կարող է ԱՄՆ դիվանագետը մեկնաբանել երեկ, ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին ընդառաջ արված Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հայտարարությունը, սակայն դեսպանը հրաժարվեց գնահատական տալ դրան:
«Ես, որպես դեսպան, Հայաստանում այլ երկրների ղեկավարների հայտարարությունները թույլ տվեք չմեկնաբանեմ: Միգուցե Վաշինգթոնի կողմից լինի մեկնաբանություն, բայց ես չեմ մեկնաբանի», -հայտարարեց նա:
Հարցին, թե ինչո՞ւ Թուրքիան չի ընդունում ցեղասպանության փաստը, դեսպանը հստակ պատասխան չտվեց և խոսեց ԱՄՆ նախագահ Օբամայի սպասվող հայտարարությունից. «ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման այսօր, մի քանի ժամից, օրվա առիթով հանդես կգա հայտարարությամբ: Վստահ եմ, որ նա այս տարի ևս իր հիշատակի տուրքը կմատուցի 1,5 մլն հայ զոհերի հիշատակին, ովքեր տեղահանությունների, մահվան երթերի, ջարդերի զոհ դարձան Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին: Վստահ եմ, որ Օբաման կդատապարտի այս իրադարձությունները որպես 20-րդ դարի ամենավատթարագույն նախճիր: Նախագահի հայտարարությունը կլինի ուժեղ հայտարարություն»:
Լրագրողները նաև հետաքրքրվեցին, թե ԱՄՆ դիվանագետի կարծիքով, Թուրքիան ինչո՞ւ չի ստորագրում հայ-թուրքական նախաստորագրված արձանագրությունները, դեսպանն արձագանքեց այսպես. «Մենք ողջունում ենք նախագահներ Սարգսյանի և Գյուլի նախաձեռնությունները: Մենք կարծում ենք, որ երկու երկրների համար էլ էական է ունենալ բաց սահմաններ և երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերություններ ձևավորել: ԱՄՆ-ն, Թուրքիայի բարեկամ երկրները շարունակում են ջանքեր գործադրել, որ դա իրականություն դառնա»:
1915-ին Թուրքիայում տեղի ունեցածը պատերազմի հետևանքով պատահած դէպքեր չէին, պարոն վարչապետ. Արամ Ա-ի պատասխանը Էրդողանին

Политика 12:38 24/04/2014
«Я нахожусь здесь для того, чтобы от имени президента США Барака Обамы, госсекретаря Джона Керри почтить память жертв событий 1915 года»,– об этом в ходе брифинга в мемориальном комплексе в память жертв Геноцида армян «Цицернакаберд» заявил чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Джон Хефферн.
Американский дипломат отказался давать оценку заявлению, озвученному премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в преддверии 99-й годовщины Геноцида армян.
«Позвольте я, как посол, не буду в Армении комментировать заявления руководства других стран. Возможно, Вашингтон озвучит комментарий, но я не буду этого делать»,– отметил он.
Посол не дал четкого ответа и на вопрос о том, почему Турция не признает факт Геноцида армян. «Президент Барак Обама сегодня, спустя несколько часов, выступит с заявлением в связи с 99-й годовщиной Геноцида армян. Уверен, что он в этом году также почтит память 1.5 армян, ставших жертвами депортации, маршей смерти, погромов в Османской империи. Я уверен, что Обама осудит эти события как самую жестокую резню 20-го века. Заявление президента будет сильным», - сказал дипломат.
Что касается вопроса о том, почему Турция не ратифицирует парафированные армяно-турецкие протоколы, Джон Хефферн отметил: «Мы приветствуем инициативы президентов Саргсяна и Гюля. Мы считаем, что для обеих стран важно иметь открытые границы и формирование дипломатических отношений. США, дружественные Турции страны продолжают прилагать усилия для того, чтобы это стало реальностью».