Քաղաքական 11:11 24/04/2014
Մենք այստեղ ենք ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու համար: Այդ մասին քիչ առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ղեկավար Էդ Ռոյսը, որի ղեկավարությամբ պատվիրակությունը արդեն մի քանի օր է` Հայաստանում է:
Ռոյսի փոխանցմամբ, եթե ճիշտ գնահատական չտրվի 1915 թվականի դեպքերին, ապա ապագայում ճիշտ քայլեր ակնկալել չի կարելի:
«Մենք կարևոր ենք համարում Հայոց ցեղասպանության 1,5 մլն զոհերի վերաբերյալ գնահատական հայտնելը: Դա նախորդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, երբ Հիտլերը ծրագրում էր իր ցեղասպանությունը, նա հիմնվում էր հենց հայերի բնաջնջման փաստի վրա», -նկատեց Ռոյսը:
ԱՄՆ Կոնգրեսականների պատվիրակության անդամ Էլլիոթ Լանս Էնգելն իր հերթին հայտնեց, որ Հայաստանում է` համերաշխության ձայն բարձրացնելու համար:
«Մենք մեր համերաշխության ձայնն ենք բարձրացնում` կոչ անելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը. Մենք կոչ ենք անում Թուրքիային, որ անմիջապես ճանաչի այն», -նշեց Էնգելը:

Политика 12:12 24/04/2014
Мы прибыли в Армению для того, чтобы почтить память жертв Геноцида армян. Об этом в ходе брифинга в Ереване заявил председатель Комитета по внешним отношениям Палаты представителей США Эд Ройс.
По словам Эда Ройса, без правильной оценки событиям 1915 года не стоит рассчитывать на правильные шаги в дальнейшем.
«Мы считаем важным озвучивание оценки относительно 1.5 жертв Геноцида армян. Это первый геноцид минувшего столетия. Когда Гитлер планировал геноцид, он опирался именно на факт истребления армян», – отметил Ройс.
В свою очередь член делегации конгрессменов США Эллиот Ланс Энгель заявил, что прибыл в Армению для того, чтобы возвысить голос солидарности.