Քաղաքական 12:35 23/06/2014
«Ռուսաստանը կարող է և փորձում է անել ամեն ինչ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործում»,- ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ՌԴ իր գործընկերոջ՝ Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում պատասխանելով ռուս լրագրողի հարցին, թե հաշվի առնելով Ռուսաստանի ու Թուրքիայի միջև վերջին շրանում ձևավորված լավ հարաբերությունները, արդյո՞ք կարող է ՌԴ նպաստել հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը:
Է. Նալբանդյանն նշեց, որ Ս. Լավրովը ներկա է եղել 2009 թ. հոկտեմբերին Ցյուրիխում հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմանը, ինչը նույնպես խորհրդանշում է ՌԴ-ի աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում:
«Ռուսաստանը, նաև այդ գործընթացին աջակցող այլ երկրների` հարցի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումն արտահայտել են տարբեր հայտարարություններով, այն է՝ առանց նախապայմանների պետք է վավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները, իրականացնել այն պայմանները, որոնք կան արձանագրություններում»,- ավելացրեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Սերգեյ Լավրովն իր հերթին հաստատեց, որ ՌԴ-ն աջակցում է հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը. «Արձանագրությունները ստորագրելուց առաջ էլ, հետո էլ մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել մեր ներդրումն ունենալ այն բոլոր ձևաչափերում, որոնք կբավարարի Հայաստանին և Թուրքիային»:

Politics 13:56 23/06/2014
Russia can and tries to do everything possible to assist in the normalization of Armenian-Turkish relations, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian told a joint press conference with visiting Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, in response to a question from a Russian journalist about possible assistance from Russia in normalizing relations with Turkey.
Mr Nalbandian noted that Sergey Lavrov was present at the signing of the Armenian-Turkish Protocols in Zurich in October 2009, which is also a sign of Russia’s assistance in the normalization of Armenian-Turkish relations.
“Russia as well as the other countries supporting the process expressed their position in numerous statements, saying that the Armenian-Turkish Protocols must be ratified without preconditions,” Nalbandian said.
Sergey Lavrov stressed for his part that Russia supports the normalization of relations between Yerevan and Ankara and that before and after the signing of the Protocols, Russia has expressed its willingness to make a contribution to the normalization process.