Քաղաքական 12:35 23/06/2014
«Ռուսաստանը կարող է և փորձում է անել ամեն ինչ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործում»,- ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ՌԴ իր գործընկերոջ՝ Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում պատասխանելով ռուս լրագրողի հարցին, թե հաշվի առնելով Ռուսաստանի ու Թուրքիայի միջև վերջին շրանում ձևավորված լավ հարաբերությունները, արդյո՞ք կարող է ՌԴ նպաստել հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը:
Է. Նալբանդյանն նշեց, որ Ս. Լավրովը ներկա է եղել 2009 թ. հոկտեմբերին Ցյուրիխում հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմանը, ինչը նույնպես խորհրդանշում է ՌԴ-ի աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում:
«Ռուսաստանը, նաև այդ գործընթացին աջակցող այլ երկրների` հարցի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումն արտահայտել են տարբեր հայտարարություններով, այն է՝ առանց նախապայմանների պետք է վավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները, իրականացնել այն պայմանները, որոնք կան արձանագրություններում»,- ավելացրեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Սերգեյ Լավրովն իր հերթին հաստատեց, որ ՌԴ-ն աջակցում է հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը. «Արձանագրությունները ստորագրելուց առաջ էլ, հետո էլ մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել մեր ներդրումն ունենալ այն բոլոր ձևաչափերում, որոնք կբավարարի Հայաստանին և Թուրքիային»:

Политика 13:39 23/06/2014
Россия в состоянии и делает все возможное для налаживания отношений Армении и Турции. Об этом заявил глава МИД РА Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции по итогам переговоров с российским коллегой Сергеем Лавровым в Ереване, отвечая на вопрос о том, может ли улучшение отношений Москвы и Анкары в последнее время поспособствовать налаживанию связей Армении и Турции.
Э. Налбандян напомнил, что в 2009г. во время подписания армяно-турецких протоколов в Цюрихе находился также С. Лавров, что является свидетельством поддержки России процессу нормализации отношений Еревана и Анкары.
«Россия и другие страны, содействующие данному процессу, четко выразили свою позицию по этому вопросу различными заявлениями, в частности, отметив, что армяно-турецкие протоколы должны быть ратифицированы без предварительных условий и должны быть выполнены указанные в протоколах условия», – отметил министр иностранных дел РА.
Глава МИД России С. Лавров в свою очередь подтвердил поддержку Москвы процессу нормализации отношений Армении и Турции.
«И до, и после подписания протоколов мы выражали готовность внести свой вклад во всех форматах, которые будут удовлетворять Армению и Турцию», – сказал С. Лавров.