Քաղաքական 10:53 16/09/2014
ՀՀ ԱԺ Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը կկայանա Արցախում`  ԼՂՀ ԱԺ նույնանուն հանձնաժողովի հետ համատեղ: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը` նշելով, որ մի քանի ժամից շարժվում են դեպի Ստեփանակերտ:
«Համատեղ նիստի օրակարգում են նոր Ընտրական օրենսգրքի քննարկումները: Ազնվության համար պետք է արձանագրենք, որ Արցախում ընտրություններն անցնում են շատ ավելի բարձր մակարդակով, քան հետխորհրդային պետություններից որևէ մեկում, բայց և այնպես ցանկացած օրենք և օրենսդրություն մշտապես կատարելագործման կարիք ունի»,-տեղեկացրեց հանձնաժողովի ՀՀԿ-ական նախագահը:
Նույն օրը երեկոյան, շարունակեց նա, ՀՀ ԱԺ պատգամավորները կհանդիպեն նաև ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին:
Արցախյան այցելության կարևոր մաս է կազմում նաև այցելությունները զորամասեր ու դիրքեր: Հ. Սահակյանը հիշեցրեց, որ իր նախորդ այցի ժամանակ, որը տեղի է ունեցել օգոստոսին, երբ սահմանին հանգիստ չէր, նա խոստացել էր դիրքերին գիշերային դիտարկման սարք նվիրել և ահա այս այցի շրջանակում իր խոստումը կկատարի: Այնպես որ խոստացված գիշերային դիտարկման սարքերը կհամալրեն դիրքապահների զինանոցը:

Политика 12:00 16/09/2014
Очередное заседание постоянной комиссии Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам состоится в Арцахе – совместно с одноименной комиссией парламента НКР. Об этом Panorama.am сообщил председатель комиссии Ованнес Саакян, подчеркнув, что они сегодня отбудут в Степанакерт.
«В повестку совместного заседания включены обсуждения нового Избирательного кодекса. Следует констатировать, что в Арцахе выборы проводятся на гораздо более высоком уровне, нежели в государствах постсоветского пространства, но любой закон и законодательство постоянно нуждаются в совершенствовании»,– отметил Ованнес Саакян.
По его словам, вечером того же дня депутаты НС РА встретятся с президентом НКР Бако Саакяном.
Важной частью визита парламентариев в НКР станет также посещение воинских частей и боевых позиций. О.Саакян рассказал также, что во время предыдущего визита в августе с.г., когда на линии соприкосновения войск было неспокойно, он пообещал доставить на боевые позиции прибор ночного видения (ПНВ). По его словам, в этот раз он выполнит свое обещание.