Քաղաքական 20:27 23/09/2014
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 23-ին ընդունել է Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ, Ֆրանսիայի Հանրապետության սենատի անդամ Ֆիլիպ Կալտենբախին: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Ֆրանսիան նշանակալի տեղ է զբաղեցնում Արցախի արտաքին քաղաքականության օրակարգում, ինչը պայմանավորված է միջազգային հարաբերություններում Ֆրանսիայի կարևոր դերակատարությամբ, այնտեղ հայկական մեծ համայնքի առկայությամբ և Ֆրանսիայի հանդեպ հայ ժողովրդի ընդգծված բարեկամական վերաբերմունքով:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ Արցախը շահագրգռված է Ֆրանսիայի հետ կապերի շարունակական ընդլայնման ու խորացման մեջ եւ պատրաստ է անել հնարավորն այս ուղղությամբ: Որպես փոխգործակցության կարևոր ուղղություն՝ երկուստեք նշվել է խորհրդարանական կապերի զարգացումը և դրա համար անհրաժեշտ հիմքերի առկայությունը:

Политика 20:43 23/09/2014
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян принял сегодня председателя Группы дружбы Франция-Армения, члена Сената Французской Республики Филиппа Кальтенбаха. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Согласно информации, президент Б. Саакян отметил, что Франция занимает значительное место во внешнеполитической повестке Арцаха, что обусловлено важной ролью Франции в международных отношениях, наличием там большой армянской общины и подчеркнуто дружественным отношением армянского народа к этой стране.
По словам президента, Арцах заинтересован в продолжительном расширении и углублении связей с Францией и готов сделать все возможное в данном направлении. В качестве важного направления сотрудничества обе стороны отметили развитие парламентских связей и наличие для этого необходимых основ.
Во встрече приняли участие вице-спикер Национального собрания НКР Артур Товмасян, другие должностные лица.