Տարածաշրջան 19:45 01/10/2014
«Ազարիհա.օրգ». Ադրբեջանն իր իրանցի լոբբիստների միջոցով փորձում է խոչընդոտել Թավրիզի և Երևանի կապերի զարգացման
Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ օրերս Թավրիզի քաղաքապետ Սադեղ Նաջաֆին և ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիի միջև հանդիպում է տեղի ունեցել, որի ընթացքում քննարկվել է Երևանի և Թավրիզի կապերի ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:
Իրանական «Ազարիհա.օրգ» կայքը, անդրադառնալով վերոնշյալ հանդիպմանը, տեղեկացնում է, որ Թավրիզի քաղաքային խորհրդի անդամ Հաբիբ Շիրի Ազարը, քննադատելով քաղաքապետին, նշել է, որ ոչ թե պետք է Հայաստանի հետ խորացնել կապերը, այլ այն երկրների հետ, որոնք Իրանի հետ պատմական, կրոնական և մշակութային ընդհանրություններ ունեն:
Իրանական կայքի մեկնաբանը, քննադատելով Թավրիզի ավագանու անդամի՝ Հայաստանի հանդեպ դրսևորած նման կեցվածքը, մասնավորապես նշել է. «Այդպիսի ավագանու անդամ, ինչպիսին Հաբիբ Շիրի Ազարն է, ինչու՞ մեկ անգամ չի խոսել Ադրբեջանում շիական մզկիթների քանդման, սուննիական մզկիթների ավելացման, այդ երկրում հեջաբի արգելման կամ իսլամական գործիչների դեմ կիրառվող ճնշումների մասին»:
Շարունակելով խոսքը՝ «Ազարիհա.օրգ»-ի մեկնաբանը հավելել է. «Հենց Ադրբեջանն է Թավրիզի արտադրողների համար փակել իր սահմանները: Ադրբեջանը ոչ միայն չի ցանկանում Թավրիզի հետ լուրջ տնտեսական գործունեություն իրականացնել, այլև իր քաղաքական լոբբիստների միջոցով Թավրիզին հետ է պահում Հայաստանի հետ համագործակցելուց»:
«Իրանի ու Հայաստանի ցամաքային սահմանը կազմում է 41 կմ. երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալը կազմում է շուրջ 350 միլիոն դոլար, բնական է, որ առևտրի իրականացման հարցում նշանակալի դեր ունի հենց Թավրիզ քաղաքը»,-եզրափակում է իրանական աղբյուրի մեկնաբանը:
Ուսումնասիրելով հակահայկական դիրքորոշում որդեգրած գործչի՝ Հաբիբ Շիրի Ազարի, պաշտոնական կայքը՝ նկատում ենք, որ նա ասպիրանտական կրթություն է ստանում Բաքվի համալսարաններից մեկում և առաջիկայում պետք է պաշտպանի իր ատենախոսությունը:

Политика 20:42 01/10/2014
Иранский сайт: Азербайджан через своих лоббистов пытается препятствовать развитию связей между Тавризом и Баку
Мэр города Тавриз (Тебриз) иранской провинции Восточный Атрпатакан Садех Наджафи и посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси в ходе недавней встречи обсудили вопросы, касающиеся расширения связей между Ереваном и Тавризом. Об этом сообщает иранское информационное агентство «ФАРС».
Тем временем, иранский сайт «azariha.org», обратившись к данной встрече, сообщает, что член городского совета Тавриза Хабиб Шири Азар выступил с критикой в адрес мэра, отметив, что необходимо углублять отношения не с Арменией, а со странами, имеющими исторические, религиозные и культурные общности с Ираном.
Обозреватель иранского сайта, раскритиковав подобную позицию члена городского совета Тавриза, в частности отметил: «Почему Хабиб Шири Азар ни разу не поднял вопрос разрушения шиитских мечетей и увеличения числа суннитских мечетей в Азербайджане, а также запрещения хиджаба и давлений в отношении исламских деятелей в этой стране?»
«Именно Азербайджан закрыл границы для производителей Тавриза. Баку не только не желает вести серьезную экономическую деятельность с Тавризом, но и посредством своих политических лоббистов пытается удержать Тавриз от сотрудничества с Арменией», – добавил обозреватель «azariha.org».
«Протяженность сухопутной границы между Ираном и Арменией составляет 41 км, объем товарооборота между двумя странами достигает порядка 350 млн. долларов. Естественно, что в вопросе ведения торговли существенная роль принадлежит именно Тавризу», – отмечает автор опубликованной на сайте «azariha.org» статьи.
Между тем, как указано на официальном сайте придерживающейся антиармянской позиции Хабиба Шири Азара, он получает аспирантское образование в одном из вузов Баку и в ближайшее время должен защитить там диссертацию.