Քաղաքական 19:00 30/10/2014
Այսօր ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Ղազախստան-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամներին:
Էդուարդ Շարմազանովը կարևորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու սերտացումը, ինչին կարող են հատկապես նպաստել բարեկամության խմբերի արդյունավետ համագործակցությունն ու փոխայցերը: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է եղել Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությանը. զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ այն կնպաստի երկու երկրների առեւտրատնտեսական կապերի զարգացմանը եւ համագործակցության նոր հեռանկարներ կբացի:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին և Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումերին:
Էդուարդ Շարմազանովը շեշտել է, որ Հայաստանը ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ կարգավորմամբ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ նշելով, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացմանն այլընտրանք չկա:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման վերաբերյալ՝ պարոն Շարմազանովը նշել է, որ միայն նման ոճրագործությությունների ճանաչումն ու դատապարտումը կարող է կանխել նման իրողությունների հետագա կրկնությունը: ԱԺ փոխնախագահը պատվիրակության անդամներին հրավիրել է մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Պատվիրակության անդամները ևս շեշտել են, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը տեսնում են խաղաղ լուծմամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
Հանդիպմանը ներկա եղել Հայաստան-Ղազախստան բարեկամության խմբի ղեկավար Գարեգին Նուշիկյանը և Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովը:

Политика 19:31 30/10/2014
Э. Шармазанов обсудил с членами группы дружбы Казахстан–Армения урегулирование карабахского конфликта
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов сегодня встретился с членами группы дружбы Казахстан – Армения. Об этом сообщает официальный сайт Национального Собрания Армении.
На встрече присутствовали руководитель группы дружбы Армения – Казахстан Гарегин Нушикян и посол Казахстана в Армении Айымдос Бозжигитов. Приветствуя казахских коллег, Э.Шармазанов подчеркнул важность развития и упрочения межпарламентских отношений, чему особенно могут способствовать эффективное сотрудничество групп дружбы и взаимные визиты.
В ходе беседы затронуто было членство Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС): собеседники выразили уверенность, что оно будет стимулировать развитию торгово-экономических связей двух стран и откроет новые перспективы сотрудничества.
В ходе встречи собеседники коснулись процесса урегулирования карабахского конфликта и мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян.
Э.Шармазанов особо выделил, что Армения видит решение карабахской проблемы исключительно мирным путем и в рамках Минской группы ОБСЕ. По его словам, реализации права народов на самоопределение нет альтернативы.
Говоря о признании и осуждении Геноцида армян, Эдуард Шармазанов заметил, что лишь признание и осуждение подобных злодеяний способно предупредить повторение таких событий впредь. Вице-спикер НС пригласил членов делегации на мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян.
Члены делегации также подчеркнули, что видят мирное решение карабахского конфликта в рамках МГ ОБСЕ.