Քաղաքական 14:07 31/10/2014
Նախագահն ընդունել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովի գլխավորած պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի անդամ, Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է ՀՀ ԱԺ և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 25-րդ նիստի անցկացման կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության նախագահը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել, որ համոզված է՝ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երևանյան նիստի արդյունքները կնպաստեն բարձր մակարդակի հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության առավել ամրապնդմանը: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Նիկոլայ Ռիժկովի անձնական ներդրումը ՀՀ և ՌԴ միջև դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման և այդ հարաբերություններում կարևոր դեր ունեցող միջխորհրդարանական կապերի սերտացման գործում:
Նիկոլայ Ռիժկովը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ ընդունելության ու ջերմ խոսքերի համար և ընդգծել, որ Երևանում և Մոսկվայում պարբերաբար անցկացվող միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերում քննարկվում են երկու բարեկամ երկրների համար արդիական ու կարևոր հարցեր՝ միտված է՛լ ավելի խորացնելու միջպետական բարձր մակարդակի հարաբերությունները: Նա գոհունակությամբ է խոսել հանձնաժողովի 25-րդ նիստի արդյունքների մասին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև հոկտեմբերի 10-ին Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի ստորագրումից հետո ՀՀ և ՌԴ օրենսդիր մարմիններում դրանց քննարկման և վավերացման նախապատրաստմանն ուղղված աշխատանքներին, մտքեր են փոխանակել ԵՏՄ շրջանակներում հայ-ռուսական փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունների ու հեռանկարի շուրջ:
Երկուստեք ընդգծվել է, որ տարբեր անհատներ, լրատվամիջոցներ ազատ են քննարկելու, քննադատելու այդ գործընթացը, ներկայացնելու իրենց մոտեցումները, և դա միանգամայն բնորոշ է բաց հասարակություններին, սակայն ակնհայտ է, որ ընդունված այդ կարևորագույն որոշումը բխում է երկու երկրների շահերից. ինտեգրացիոն գործընթացները միտված են առավել ամրապնդելու հարաբերությունները, նպաստելու Միության անդամ երկրների հզորացմանն ու այդ երկրների ժողովուրդների բարեկեցության բարձրացմանը:

Политика 14:49 31/10/2014
Серж Саргсян и Николай Рыжков обсудили перспективы развития армяно-российского сотрудничества в рамках ЕАЭС
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня члена Совета Федерации Федерального Собрания РФ, сопредседателя Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Национального Собрания РА и Федерального Собрания РФ Николая Рыжкова и возглавляемую им делегацию. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Отметим, Н.Рыжков находится в Ереване с целью участия в очередном, 25-м заседании армяно-российской межпарламентской комиссии по сотрудничеству.
Президент выразил уверенность, что итоги состоявшегося в Ереване заседания будут способствовать дальнейшему укреплению армяно-российского стратегического партнерства. Серж Саргсян высоко оценил личный вклад Николая Рыжкова в деле развития союзнических отношений между РА и РФ, а также сближения межпарламентских связей.
Николай Рыжков поблагодарил Сержа Саргсяна за прием и теплые слова, подчеркнув, что в ходе регулярно проводимых в Ереване и Москве заседаний межпарламентской комиссии обсуждаются актуальные и важные для двух стран вопросы, нацеленные на дальнейшее укрепление межгосударственных отношений. Н.Рыжков выразил удовлетворение итогами состоявшегося в Ереване 25-го заседания армяно-российской межпарламентской комиссии.
В ходе встречи собеседники коснулись также подготовительных работ в законодательных органах РА и РФ по обсуждению и ратификации подписанного 10 октября Договора о присоединении Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе. Серж Саргсян и Николай Рыжков обсудили также возможности и перспективы развития армяно-российского сотрудничества в рамках ЕАЭС.
Стороны констатировали, что принятое решение исходит из интересов двух стран: интеграционные процессы нацелены на дальнейшее укрепление отношений, усиление стран-членов Союза и повышение уровня благосостояния населения данных государств.