Աշխարհում 19:38 02/03/2015
Արգենտինայում 400 հազար մարդ մասնակցել է երկրի նախագահին աջակցություն հայտնելու նպատակով կազմակերպված հանրահավաքին
Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս-Այրեսում ավելի քան 400 հազար մարդ մասնակցել է երկրի նախագահ Քրիստինա դե Քիրշներին աջակցություն հայտնելու նպատակով կազմակերպված հանրահավաքին: Այս նասին հաղորդում է «Ռիա Նովոստի» լրատվական գործակալությունը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` ակցիային կազմակերպվել է «Կամպորա», «Կոլինա» և «Էվիտա շարժում» երիտասարդական կազմակերպությունների կողմից: Հիշյալ կառույցները մշտապես սատարում են կառավարության և նախագահի որդեգրած քաղաքական կուրսին:
Ակցիայի կազմակերպիչների շարքում եղել են  նաև մի շարք արhմիություններ:
Հանրահավաքի ժամանակ հնչեցված իր երեքժամյա ելյութում Քրիստինա դե Քիրշները քննադատել է երկրի դատական իշխանություններին, որոնք, իր խոսքերով, խախտել են երկրի սահմանադրությունը:
Ընդդիմությունն արդեն իսկ ոչ կառուցողական է համարել նախագահի ելյութը` նշելով, որ Քիրշները շրջանցել է մի շարք կարևորագույն հարցեր, մասնավորապես, կազմակերպված հանցավորության դեպ պայքարի և հարկային բեռի նվազեցման խնդիրները:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա փետրվարի 14-ին 1994 թ. Բուենոս-Այրեսի հրեական մշակութային կենտրոնում տեղի ունեցած ահաբեկչության հետ կապված գործի շրջանակներում երկրի գլխավոր դատախազ Խերարդո Պոլիսիտան մեղադրանք էր ներկայացրել նախագահին, ինչպես նաև արտգործնախարարին և երկու քաղաքական գործիչների:
Վերջիններս մեղադրվում են պայթյունը կազմակերպելու համար մեղադրվող երկու իրանցիների անպատժելիությունն ապահովելու համաձայնություն տալու մեջ:

Политика 20:28 02/03/2015
Почему демонстранты выслушали рекордную по длительности речь президента Аргентины – 3 часа 40 минут…
Порядка 400 тысяч человек, по данным полиции, приняли участие в акции в поддержку президента страны Аргентины Кристины Киршнер, которая в воскресенье открыла новую сессию парламента. Об этом сообщает РИА Новости.
«Среди организаторов акции – молодежные движения "Кампора", "Колина" и "Движение Эвита", известные безусловной поддержкой правительства и президента. Кроме того, организаторами стали несколько профсоюзных объединений и общественных движений. Среди основных лозунгов акции – "Кристина – все мы", "Янки, и не пытайтесь!" и "С нашего пути нас не сбить".
Демонстранты слушали рекордную по длительности речь президента (3 часа 40 минут) на площади перед конгрессом – демонстрантами была заполнена почти весь Майский проспект, соединяющий парламент и президентский дворец.
Во время своего выступления Киршнер жестко раскритиковала судебную власть Аргентины, которая, по ее словам, вышла за рамки конституции; пообещала направить в конгресс законопроект о национализации системы управления железными дорогами, напомнила об усилиях властей по расследованию теракта 1994 года в еврейском культурном центре, а также рассказала об экономических успехах своего правительства.
Представители правительства и проправительственных политических сил уже назвали речь Киршнер "определяющей" и "исторической". В то же время оппозиционные политики заявили, что президент не коснулась таких тем, как борьба с уличной преступностью и снижение налогового бремени», – говорится в статье российского СМИ.