Քաղաքական 12:16 30/03/2015
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աիմդոս Բոզժիգիտովին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: Այս մասին տեղեկացնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Բոզժիգիտովին՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելության իրականացման ժամանակաշրջանում հայ-ղազախական հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման գործում ներդրած ջանքերի համար և հաջողություններ մաղթել նրան հետագա գործունեության ընթացքում: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է նաև միջազգային կազմակերպությունների ու ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում Հայաստանի և Ղազախստանի միջև փոխգործակցությունը:
Դեսպան Աիմդոս Բոզժիգիտովը երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին և պետական բոլոր այն մարմիններին, որոնց հետ Ղազախստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունը համագործակցել է իր պաշտոնավարման անցած 9 տարիներին՝ մշտապես զգալով աջակցություն և բարյացակամ վերաբերմունք:
Ղազախստանի դեսպանը ևս նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի և Ղազախստանի միջև քաղաքական երկխոսությունն ընթանում է փոխադարձ հարգանքի ու վստահության հիման վրա, երկկողմ հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, ինչը, դեսպան Բոզժիգիտովի համոզմամբ, լուրջ հիմքեր է ստեղծում տնտեսական ոլորտում համագործակցությունն ավելի խորացնելու և զարգացնելու համար:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո, ավելի մեծ հնարավորություններ են բացվում նաև հայ-ղազախական տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման համար:
ՀՀ դատախազությունից տեղեկացրեցին, որ իմ դիմումի հիման վրա քրեական վարույթ է նախաձեռնվել «Իմնեմնիմի» պոդքաստի վարող Նարեկ...

Политика 13:04 30/03/2015
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в РА Айымдоса Бозжигитова, который завершает свою дипломатическую миссию в республике. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент поблагодарил посла Бозжигитова за усилия, приложенные в деле укрепления и развития армяно-казахстанских отношений в период осуществления дипломатической миссии в Армении и пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности. Серж Саргсян отметил также важность взаимодействия между Арменией и Казахстаном в рамках международных организаций и интеграционных объединений.
Посол Айымдос Бозжигитов выразил признательность президенту и всем тем государственным органам РА, с которыми дипломатическое представительство Казахстана сотрудничало в течение прошедших 9 лет его работы на должности посла, постоянно ощущая поддержку и доброжелательное отношение.
Посол Казахстана также отметил, что с момента установления дипломатических отношений между Арменией и Казахстаном политический диалог идет на основе взаимного уважения и доверия, двусторонние отношения динамично развиваются, что, по убеждению А. Бозжигитова, создает серьезные основы для углубления и развития сотрудничества в экономической сфере.
Собеседники выразили единое мнение в том, что после вступления Армении в Евразийский экономический союз открываются более широкие возможности также для укрепления армяно-казахстанских экономических отношений.