Աշխարհում 20:42 24/04/2015
Միջադեպ Բուլղարիայի խորհրդարանում`Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկաման ժամանակ. թուրքերը լքել են դահլիճը
Բուլղարիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկաման ժամանակ միջադեպ է տեղի ունեցել: Երբ խորհրդարանը քննարկել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը մեկ րոպե լռությամբ հարգելու հարցը, թուրք պատգամավորները` համաձայն չլինելով հարգել զոհերի հիշատակը, լքել են նիստերի դահլիճը՝ «Ցտեսություն» արտահայտություններով: Այս մասին հաղորդում է բուլղարական «Բլից» պարբերականը:
Սկզբում «Հայրենասիրական ճակատ» կուսակցության պատգամավոր Դմիտրի Բայրակտարովի կողմից առաջ քաշված Ցեղասպանության ճանաչման մասին որոշման նախագիծը մերժվել է՝ ձեռնպահ են հանդես եկել ԳԵՐԲ և ԱԲՎ կուսակցությունները:
Դրանից հետո «Ատակա» կուսակցության անդամ Դեսիսլավ Չուկոլովը պատգամավորներին կոչ է արել Թուրքիայում հայերի զանգվածային սպանությունների 100-ամյա տարելիցին չխուսափել քվեարկությունից:
«Երբ կքվեարկեք, մտածեք ոչ թե Քիմ Քարդաշյանի, այլ հայկական ծագմամբ ձեր ընկերների մասին», - հայտարարել է նա:
Առաջարկությունը կրկին չի ընդունվել:
«Հայրենասիրական ճակատն» առաջարկել է մեկ րոպե լռություն պահպանել: Երբ խորհրդարանի նախագահ Ցեցկա Ցաչևան հարցը քվեարկության է դրել, «Հայրենասիրական ճակատի», Բուլղարական սոցիալիստական կուսակցության և «Ատակայի» պատգամավորները ոտքի են կանգնել՝ հարգելու զոհերի հիշատակը, իսկ «Հանուն իրավունքի և ազատության շարժման» պատգամավորները, որոնք էթնիկ թուրքեր են, լքել են դահլիճը:
Ցաչևան բացատրել է, որ մեկ րոպե լռության վերաբերյալ երկու առաջարկություն է ստացվել, սակայն առանց անհրաժեշտ կանոնների պահպանման, ուստի քվեարկել չի հաջողվի: Ի պատասխան՝ «Բուլղարիայի փրկության ազգային ճակատ կուսակցության» համանախագահ Վալենտինը Կաբասովը հայտարարել է, որ պատգամավորները ծիծաղելի են՝ վկայակոչելով կաննոները և հարգանքի տուրք չմատուցելով զոհերին:
«Սա պարզապես խելագարություն է», - հայտարարել է Կասաբովը:
Դեսիսլավ Չուկոլովը մոտեցել է ամբիոնին և կրկին առաջարկել քննարկել մեկ րոպե լռության որոշումը: Այդ ընթացքում սրահ են վերադարձել ՀԻԱ-ի պատգամավորները, որոնց Ատակա կուսակցության պատգամավորները դիմավորել են «Էրդողան, Էրդողան» վանկարկումներով:
Երբ առաջարկությունը քվեարկության է դրվել, ՀԻԱ պատգամավորները կրկին լքել են սրահը՝ ասելով «Ցտեսություն»:
Քննարկումը շարունակվում է: Խորհրդարանը քննարկում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման և ապրիլի 24-ը պաշտոնապես հիշատակի օր ճանաչելու որոշումը:

Политика 21:15 24/04/2015
Премьер Бойко Борисов заставил парламент Болгарии убрать слово «геноцид» из декларации о Геноциде армян в Османской империи
Сегодня парламент Болгарии признал факт массового убийства армян в Османской империи в 1915-1922 годах, однако в тексте декларации слово «геноцид» было заменено выражением «массовое истребление». Об этом сообщает bulgariatoday.ru.
Согласно информации, постановление было принято с 157-ю голосами «за» и 37-ю – «против». Воздержавшихся не было.
Как подчеркивает издание, в обсуждении решения принял участие и премьер-министр Болгарии Бойко Борисов, который неожиданно приехал на утреннее пленарное заседание в парламент.
По данным СМИ, перед началом заседания премьер пообщался с Раданом Кыневым из правого «Реформаторского блока», депутатами партии ГЕРБ и председателем парламента Цецкой Цачевой. После чего представитель партии ГЕРБ предложил в тексте декларации по признанию массового убийства армян заменить слово «геноцид» на «массовое истребление».
«Необходимо помнить историю и те жертвы, которые понес армянский народ. Массовое истребление армян должно быть признанным, и я думаю, что мы найдем консенсус по этому вопросу. Политическая партия ГЕРБ – не та партия, которая может оставаться равнодушной к таким историческим фактам», – заявил в своем выступлении перед началом голосования премьер Борисов.
Отмечается также, что после принятия декларации депутаты болгарского парламента почтили память жертв минутой молчания, перед которой депутаты партии болгарских турок «Движение за права и свободы» покинули пленарный зал.
По словам премьера Б. Борисова, массовое истребление армян по-болгарски правильнее назвать массовым истреблением, а не геноцидом.
«Я хочу ясно разделить Османскую империю от сегодняшней Турции. Бесспорный исторический факт истребления или убийства людей и турецкое правительство должно признать это», – заявил Борисов.