Քաղաքական 15:24 24/04/2015
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ ՌԴ և Ֆրանսիայի նախագահների` Երևանում «1915 թվականի դեպքերի հիշատակման» արարողություններին մասնակցությունը ստվեր կգցի Մինսկի խմբի անկողմնակալություն վրա: Այս մասին հայտնում է Anadolu գործակալությունը:
«Մենք Մինսկի խմբից, որը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև որպես միջնորդ է հանդես գալիս Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցի շուջ, ակնկալում ենք օբյեկտիվություն»,-ասել է Թուրքիայի վարչապետը:
Անդրադառնալով Պուտինի կողմից «1915 թվականի դեպքերը» Ցեղասպանություն անվանելուն` Դավութօղլուն ասել է, որ կապի մեջ է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօլղուի հետ և այդ հարցի շուրջ «անհրաժեշտ քայլեր» կձեռնարկվեն:
«Ցանկացած դիրքորոշում, որը խանգարում և անարգում է մեր պատմությունը, վիրավորում է մեր վստահությունը»,-ասել է Դավութօղլուն` ավելացնելով, որ Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից «1915 թվականի դեպքերի» քննարկումը «անընդունելի է»:

Politics 15:39 24/04/2015
Davutoglu: Putin, Hollande attendance at Yerevan commemoration event will cast shadow on Minsk Group impartiality
The attendance of the Russian and French presidents at a commemoration event in the Armenian capital for the 1915 events in the Ottoman Empire will cast a shadow on the Minsk Group's impartiality, said Turkish prime minister late on Thursday, Turkey’s Anadolu Agency reports.
"We expect the Minsk Group -- that mediates in Nagorno-Karabakh conflict between Azerbaijan and Armenia -- to behave objectively in the face of the Armenian attitude which abuses the issues," said Davutoglu.
Touching upon Putin, who named the 1915 events as "genocide," Davutoglu said he is in touch with the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu and "necessary steps" will be taken in this regard, Anadolu reports.
"Any position that disturbs and insults our history, will abuse our trust in anyway," said Davutoglu.