Քաղաքական 13:32 25/04/2015
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, ապրիլի 19-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 1200 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև ՌՊԳ-7, ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից ու 60մմ ականանետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 20000 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
«Հրադադարի ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից բացի, ադրբեջանական հատուկ նշանակության ուժերը ապրիլի 20-ի լույս 21-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան /Սեյսուլան/ ուղղությամբ ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: Հայ դիրքապահները ժամանակին հայտնաբերել են դիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը, առանց խուճապի մատնվելու անցել շրջանաձև պաշտպանության և մտել մարտի մեջ: Շուրջ 15 րոպե տևած փոխհրաձգության արդյունքում` հակառակորդը կրելով մարդկային կորուստներ և մարտադաշտում թողնելով 5 հատ նռնակի մասեր, ՎՈԳ-25-ի 1 արկ, 5 դատարկ պահունակ, հատուկ դիպուկահար հրացանի /Վինտարեզի/ 1 պահունակ` 4 փամփուշտով, 1 կարճաթև շապիկ, 1 մանգաղ, կապի համար նախատեսված 1 կոճ, բժշկական ներարկիչներ ու ասեղներ, տարբեր տրամաչափի բազմաթիվ պարկուճներ, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը հեռակառավարման եղանակով փորձել է իրականացնել զինվորական մեքենայի պայթեցում: Հակառակորդի դիվերսիոն հետախուզական խմբին դիմակայելու ընթացքում, ինչպես նաև ականի պայթյունի հետևանքով պաշտպանության բանակը մարդկային կորուստ չի ունեցել: ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են վերահսկել իրադրությունը և վստահորեն իրականացնում են մարտական հերթապահություն»,-ասված է ՊՀ հաղորդագրության մեջ:

Тема дня 14:27 25/04/2015
На линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил в период с 19 по 25 апреля, согласно оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, было зафиксировано порядка 1200 случаев нарушения Азербайджаном режима перемирия. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
За указанный период передовые подразделения азербайджанских сил из стрелкового оружия разного калибра, а также из 60-мм минометов, гранатометов РПГ-7 и АГС-17 произвели в направлении армянских позиций свыше 20000 выстрелов.
Отмечается также, что, помимо вышеотмеченных случаев нарушения режима перемирия, в ночь с 20 на 21 апреля, около 05:15 по местному времени, на северо-восточном направлении (Сейсулан) линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил ВС Азербайджана в очередной раз предприняли попытку разведывательно-диверсионного проникновения. Передовые подразделения Армии обороны НКР своевременно пресекли попытки продвижения азербайджанской диверсионной группы, организовав круговую оборону и вступив с противником в бой.
В результате длившегося около 15 минут боя противник отступил на исходные позиции, неся человеческие потери и оставив на месте инцидента части 5 гранат, 1 выстрел ВОГ-25, 5 пустых обойм, 1 обойму с 4 патронами для ВСС «Винторез», 1 катушку связи, медицинские шприцы и иглы, многочисленные гильзы разного калибра.
«Кроме того, за указанный период противник посредством дистанционного управления попытался взорвать армейский автомобиль. В ходе противостояния разведывательно-диверсионной группе противника, а также в результате взрыва мины АО НКР потерь не понесла. Передовые подразделения Армии обороны продолжают контролировать ситуацию, уверенно неся боевое дежурство», – говорится в сообщении Минобороны НКР.
Минобороны НКР: ВС Азербайджана предприняли очередную попытку диверсии и понесли потери
Минобороны: В результате взрыва противником армейского автомобиля с армянской стороны потерь нет
Азербайджанские СМИ попытались легализовать дезинформацию о потерях армянской стороны, взломав новостной сайт