Քաղաքական 15:13 01/07/2015
Բարաք Օբամա. Եթե Իրանի միջուկային խնդրի հարցում ունենանք «վատ համաձայնություն», ապա դուրս կգանք բանակցային գործընթացից
«Պատրաստ չենք ամեն գնով միջուկային խնդրի շուրջ համաձայնություն ձեռք բերել»,-այդ մասին իրանական «Իրդիփլոմասի.իր» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Սեյյեդ Աբբաս Արաղչին:
Նկատենք, որ նախօրեին Վիեննայում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքում որոշում կայացվեց բանակցությունների ժամկետը երկարացնել ևս յոթ օրով:
Սեյյեդ Աբբաս Արաղչին, անդրադառնալով միջուկային խնդրի շուրջ ընթացող բանակցություններին, նշել է. «Դեռ մի շարք հարցերի շուրջ առկա են տարաձայնություններ, բոլոր կողմերը զբաղված են համաձայնագրի տեքստի մշակման աշխատանքներով, բոլոր պատվիրակությունների մոտ կա այն ոգին, որ պետք է առաջ ընթանալ, սակայն դա չի նշանակում, որ պատվիրակությունները, այդ թվում և մենք պատրաստ ենք ամեն գնով հասնել համաձայնության»:
Իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ԻԻՀ փոխարտգործնախարար Մաջիդ Թախթ Ռավանչին էլ, անդրադառնալով Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) տեսուչների կողմից Իրանի ռազմական հաստատություններում ստուգումներ անցկացնելու հավանականությանը, մասնավորապես նշել է. «Մենք ոչ ոքի թույլ չենք տա մուտք գործել մեր ռազմական հաստատություններ»:
Իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ԱԷՄԳ գլխավոր քարտուղար Յուկիա Ամանոն վաղն առավոտյան Իրանի իշխանությունների հետ բանակցություններ վարելու նպատակով մեկնելու է Թեհրան:
«Rfi.fr» կայքի հաղորդմամբ էլ՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ վերջնական համաձայնություն ձեռք բերելու հավանականությանը, մասնավորապես նշել է. «Եթե Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ «վատ համաձայնություն» ձեռք բերվի, ապա մենք դուրս կգանք բանակցային գործընթացից, եթե մենք չկարողանանք հասնել նրան, որպեսզի Իրանին զրկենք միջուկային զենք ձեռք բերելու հնարավորությունից, ապա մենք համաձայնագիր չենք ստորագրի, իրականում գնդակը գտնվում է Իրանի դաշտում»:

В мире 17:33 01/07/2015
Обама требует жестких инспекций иранских предприятий, но Тегеран не намерен платить любую цену за ядерное соглашение
Президент США Барак Обама заявил, что если режим контроля за ядерной деятельностью Ирана не будет «адекватным», то сделка между Тегераном и «шестеркой» международных посредников не состоится. Об этом сообщает Iran.ru.
Согласно информации, при этом Обама указал на наличие сомнений со стороны иранских переговорщиков в том, сможет ли Иран в будущем выполнять условия промежуточного соглашения.
«США не пойдут на соглашение с Ираном, если оно не будет подразумевать жесткого режима инспекций иранских ядерных объектов. Я с самого начала объявлял, что покину переговоры, если их итогами может стать только плохое соглашение», – заявил Обама.
По словам Б. Обамы, верификация не может подразумевать просто декларации со стороны Ирана и нескольких экспертов, «которые ходят вокруг время от времени». «Это должен быть серьезный и жесткий механизм контроля», – подчеркнул американский президент.
Между тем, как передает иранский сайт «Ирдипломаси.ир», заместитель министра иностранных дел Ирана Сейед Аббас Арагчи, обратившись к теме переговоров, заявил: «По ряду вопросов касательно иранской ядерной программы все еще остаются разногласия, стороны заняты разработкой текста соглашения, все делегации заявляют о необходимости дальнейшего прогресса в решении данного вопроса, однако это не означает, что они, в том числе и иранская делегация, готовы достичь соглашения любой ценой».
Согласно информации иранского ИА «Тасним», замглавы внешнеполитического ведомства ИРИ Маджид Тахт-Раванчи, говоря о возможности проведения проверок на военных объектах Исламской республики со стороны инспекторов Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), в частности, отметил: «Мы не позволим, чтобы кто-либо имел доступ к нашим военным учреждениям».