Քաղաքական 16:04 06/07/2015
Երեկ Ֆինլանդիայի մայրաքաղաք Հելսինկիում տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նստաշրջանի բացումը`նվիրված Հելսինկյան ակտի 40-ամյա հոբելյանին:
Ռուսաստանի պատվիրակությունը, սակայն, բոյկոտել է վեհաժողովի նստաշրջանը, քանի որ ֆիննական իշխանությունները թույլ չեն տվել Ռուսաստանի Դաշնության պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինին մուտք գործել Ֆինլանդիա և մասնակցել վեհաժողովի աշխատանքներին: Վերջինիս նկատմամբ ԵՄ-ի կողմից պատժամիջոցներ են սահմանված:
Комерсант-ի փոխանցմամբ՝   սա պատճառ է դարձել, որ ռուսական պատվիրակությունը բոյկոտի ԵԱՀԿ ԽՎ աշխատանքները: Մինչդեռ նիստում նախատեսված է եղել մի շարք հակառուսական փաստաթղթերի քննարկում:
Վեհաժողովի նստաշրջանին ռուսական պատվիրակության չմասնակցեկու խնդրի վերաբերյալ տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ տարբեր կարծիքներ են հայտնել:
Մասնավորապես Գերմանիայի պատվիրակության ղեկավար Դորիս Բարնետը նշել է, որ իրենք պատրաստվում են առանց ռուսական պատվիրակության մասնակցության բավականին կոշտ բանաձև ընդունել այդ երկրի դեմ, ինչը ցավալի է: Նա անիմաստ է համարել դա՝ առանց Ռուսաստանի մասնակցության, և հավելել, որ Գերմանիան չի պաշտպանում ֆիննական իշխանությունների կողմից բանեցված արգելքը:
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանն իր ելույթի  ժամանակ ևս անդրադարձել է ռուսական պատվիրակության բացակայության հարցին` նշելով, որ ԵԱՀԿ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովին անդամակցող երկրներից միայն 27-ն են ԵՄ-ի անդամ, իսկ մնացած 30-ը չեն մտնում այդ կազմակերպության մեջ, հետևաբար ստացվում է, որ Եվրամիությունը միանձնյա որոշում է կայացնում այն երկրների փոխարեն, որոնք կապ չունեն Եվրոպական միության հետ:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը իր խոսքում հիշատակել է նաև ֆրանսիական պատվիրակության ղեկավար Միշել Վուազեի նամակի մասին, որտեղ, ըստ Գեղամյանի, նշված է եղել Ռուսաստանի պատվիրակության մասնակցության հետ կապված խնդիրների հանգուցալուծման բանալին: Նրա կարծիքով`ԵԱՀԿ ԽՎ-ն այն հարթակն է, որտեղ առկա են պայմաններ բանակցությունների միջոցով ուկրաինական ճգնաժամը հաղթահարելու համար: Ուստի Ռուսաստանի մասնակցությունը նստաշրջանին անչափ կարևոր է:
Արտաշես Գեղամյանն առաջարկել է բոլոր քննարկվող հարցերը հետաձգել և դրանք քվեարկության դնել Ուլան-Բատորում կայանալիք ԵԱՀԿ ԽՎ-ի նստաշրջանի ժամանակ, որին կմասնակցի նաև ռուսական կողմը:

Политика 17:56 06/07/2015
В Хельсинки стартует пленарная сессия Парламентской ассамблеи (ПА) ОБСЕ, приуроченная к 40-летию Заключительного хельсинкского акта, подписанного лидерами СССР, США и Европы в разгар холодной войны.
Как напоминает «Коммерсантъ», российская делегация бойкотировала мероприятие из-за отказа финских властей пустить в страну спикера Госдумы Сергея Нарышкина и других парламентариев, находящихся под санкциями ЕС.
Из российской делегации, которая должна была принять участие в сессии, на нее прибыл только один депутат – Николай Ковалев.
Кроме того, в повестку сессии был включен составленный главой канадской делегации Дином Эллисоном крайне жесткий проект резолюции. В тексте осуждается «одностороннее и неоправданное посягательство России на суверенитет и территориальную целостность Украины, несоблюдение хельсинкских принципов суверенитета, целостности, нерушимости международно признанных границ и запрещения применения силы и угрозы силой в отношении других государств--участников ОБСЕ». Россия упоминается и в других докладах и проектах резолюций, которые рассмотрят участники сессии.
Собеседники «Ъ» как среди западных депутатов ПА ОБСЕ, так и в российской делегации возлагают большие надежды на намеченную на будущую осень сессию ассамблеи в Улан-Баторе. Впрочем, они уверены: строгая оценка действий РФ не изменится, указывает издание.
При этом, как пишет «Коммерсантъ», единственной делегацией, поддержавшей Россию на этой сессии, оказалась армянская. «ПА ОБСЕ пытается показать жесткость и непримиримость, но нельзя забывать, что Россия уже не та, что была в 1990-е годы. Давить на нее бессмысленно. С Владимиром Путиным нужно и можно договариваться, что признают и некоторые европейские лидеры»,– заявил «Ъ» глава делегации Армении Арташес Гегамян. Он раздавал брошюру на семи языках под названием «Демонизация России ни к чему хорошему не приведет».