Քաղաքական 17:47 06/07/2015
Աբխազիայի տարածքով անցնող երկաթուղու վերաբացման այլընտրանք կարող է լինել Ռուսաստանը Հարավային Օսիային միացնող Տրանսկովկասյան մայրուղու միջոցով հաղորդակցությունը,- «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի կազմակերպած առցանց հարցազրույցի ժամանակ նման տեսակետ է հայտնել Միջազգային ճգնաժամային խմբի (International Crisis Group) փորձագետ Վարվարա Պախոմենկոն:
«Երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը բավական համալիր հարց է: Այս հարցում տարակարծություններ կան նաև Աբխազիայում: Երկաթուղու աբխազական հարվածի վերականգման համար լուրջ ներդրումներ են անհրաժեշտ: Իմ կարծիքով` առավել իրատեսական է Հարավային Օսիայի տարածքով անցնող Տրանսկովկասյան մայրուղու միջոցով հաղորդակցության վերականգնումը: Դա, իմ կարծիքով, բխում է բոլոր կողմերի շահերից: Այս հարցում կարելի է շատ ավելի հեշտ և արագ համաձայնության հասնել»- նշել է փորձագետ Վարվարա Պախոմենկոն:
Փորձագետը շեշտել է, որ Տրանսկովկասյան մայրուղին Ռուսաստանի կենտրոնական շրջանները Իրանի և Թուրքայի հետ կապող ամենակարճ ճանապարհն է:
Վ. Պախոմենկոնի կարծիքով` Տրանսկովկասյան մայրուղին կարող է շատ ավելի հուսալիորեն իրար հետ կապել Հայաստան և Ռուսաստան, քանի թե ռազմավիրական ճանապարհը:

Политика 18:30 06/07/2015
Эксперт: Транскавказская магистраль могла бы более надежно, чем Военно-Грузинская дорога, связать Россию с Арменией
Открытие абхазского участка железной дороги – вопрос очень комплексный, более реалистичным выглядит возобновление движения по Транскавказской магистрали через Южную Осетию. Об этом в ходе организованного исследовательским центром «Регион» онлайн-интервью заявила аналитик программы по Европе и Центральной Азии Международной кризисной группы (Россия) Варвара Пахоменко.
По ее словам, данный вариант в интересах всех сторон, и здесь можно было бы проще и быстрее договориться.
Согласно мнению эксперта, нельзя исключать начала переговоров о возобновлении движения по Транскавказской магистрали – кратчайшему пути из центральной России в Турцию и Иран.
«Эта дорога могла бы более надежно, чем Военно-Грузинская, связать и Россию с Арменией», – отметила специалист.