Քաղաքական 15:09 30/09/2015
«Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում խաղաղապահ ուժեր մտցնելու անհրաժեշտություն այս պահին չկա: Մենք ինքներս էլ կարող ենք զսպել սադրանքները, որոնց ամեն օր դիմում է Ադրբեջանը», -այսօր Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) «Անխախտելի եղբայրություն 2015» զորավարժությունների բացման ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը։
Գեներալ-գնդապետի ներկայացմամբ, միայն վերջին 15 օրվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը մի քանի հազար արկ և ական է օգտագործել, որոնք պայթել են հայկական խաղաղ բնակավայրերում, դիրքերում, թիկունքում՝ առաջնագծից 10 կմ հեռավորության վրա։ «Մենք համարժեք պատասխան ենք տվել։ Նրանք լուրջ կորուստներ ունեն»,- նշեց Գլխավոր շտաբի ղեկավարը:
Նա համեմատություն անցկացրեց և ասաց, որ Հայաստանի Զինված ուժերը ի տարբերություն ադրբեջանական բանակի, չի գնդակոծում գյուղերը, չի սպանում խաղաղ բնակիչներ:
Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները, ըստ պաշտոնյայի, այցելում են սահմանամերձ գյուղեր, հանդիպում բնակիչների հետ, տեղեկանում իրավիճակի մասին ու հայտնում ձեռնարկվող միջոցառումների մասին։ Գլխավոր շտաբի պետը հայտարարեց, որ սահմանային միջադեպերը բացառել հնարավոր չէ, քանի հակառակորդը ականանետեր է օգտագործում:
ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետի խոսքով, հայկական կողմը Ադրբեջանին բազմիցս է առաջարկել հետ քաշել դիպուկահարներին սահմանից, հետաքննություն անցկացնել քաղաքացիական անձանց սպանության յուրաքանչյուր գործով, սակայն Ադրբեջանը մերժողական կեցվածք է ընդունել:
Հարցին, թե մտահոգիչճ չէ, որ ՀԱՊԿ-ն սահմանային լարվածության վերաբերյալ չի արձագանքում, ի պատասխան Յուրի Խաչատուրովը նկատեց, որ «լուրջ արձագանքը» ցանկալի է: «Մենք նույն անվտանգության համակարգում ենք, օգնություն դեռ չենք խնդրում, բայց զուտ մարդկային աջակցությունը ցանկալի է»,- ավելացրեց Խաչատուրովը:

Politics 16:37 30/09/2015
At the moment there is no need to deploy peacekeepers in the Karabakh conflict zone. The Armenian side is capable of curbing provocations that Azerbaijan makes daily, the Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces, Col. Gen. Yuri Khachaturov told reporters today at the opening of the military drills ‘Unbreakable Brotherhood 2015’ of the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
According to him, in the last 15 days the Azerbaijani side launched several thousand shells that exploded in Armenia’s civilian settlements, frontline positions, and in the rear – 10 km away from the frontline. “The Armenian side gave an adequate response. The enemy suffered serious losses,” Khachaturov said.
He stressed that unlike the Azerbaijani army, the Armenian forces do not open fire on villages and kill civilians.
Representatives of Armenian Defense Ministry visit Armenian border villages where they meet local residents, familiarize themselves with the situation, and inform the locals about the measures being taken, the chief of the General Staff said.
In his words, border incidents cannot be ruled out as long as Azerbaijan uses mortars.
The Armenian side has repeatedly proposed that Azerbaijan should withdraw snipers and introduce mechanisms for investigation of border incidents, but Azerbaijan rejected all proposals, Yuri Khachaturov said.