Աշխարհում 19:20 19/04/2014
Panorama.am-ը ներկայացնում է հարցազրույց ամերիկացի իրավագիտության պրոֆեսոր, Թոմաս Ջեֆերսոնի անվան իրավունքի դպրոցի դասախոս Վիլյամ Սլոմանսոնի հետ: Պրոֆեսոր Սլոմանսոնը գտնում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը հանդիսանում է միջազգային իրավունքով ամրագրված վերականգնողական անջատման (remedial secession) օրինակ:
Դոկտոր Սլոմանսոն, միջազգային իրավունքի վերականգնողական անջատման (remedial secession) մասին Ձեր հոդվածներից մեկում Դուք գրում եք, որ ո°չ Կոսովոյի, ո°չ Հարավային Օսեթիայի և ո°չ էլ Աբխազիայի անջատումները չեն կարող համարվել վերականգնողական անջատում, սակայն Ձեր՝ §Լեռնային Ղարաբաղ. այլընտրանքային մոտեցում լեգիտիմությանը¦ հոդվածում  Դուք գրում եք, որ Լեռնային Ղարաբաղը հենց վերականգնողական անջատման օրինակ է: Հատկապես ո±ր չափանիշների հիման վրա է ըստ Ձեզ Լեռնային Ղարաբաղը հանդիսանում այդպիսի օրինակ:
Միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ աղբյուրները ներառում են պայմանագրերը, պետությունների պրակտիկան (state practice) և դատական որոշումները: Անջատման վերաբերյալ գոյություն չունի որևէ պայմանագիր և երբևէ չի կարող գոյություն ունենալ, քանի որ դա կլիներ քաղաքական ինքնասպանություն պետությունների համար: Ինչ վերաբերում է պետությունների պրակտիկային, ապա այն որակել է վերջերս տեղի ունեցած չորս անջատման դեպքերից երեքը (Կոսովո, Հարավային Օսեթիա, Աբխազիա, դեռևս չտալով հստակ գնահատական Ղրիմին) որպես «յուրահատուկ դեպքեր»: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ պետություններն ունեցել են բազմաթիվ հակասական մոտեցումներ: Այսպիսով, մնում են միայն դատական (ազգային և միջազգային դատարանների) որոշումները:
Այս առումով անվիճելիորեն առաջատար աղբյուր է Կանադայի Գերագույն դատարանի վճիռը Կվեբեկի անջատման վերաբերյալ, որը սահմանել է երեք չափանիշ վերականգնողական անջատման համար: Առաջին չափանիշն այն է, որ անջատվող միավորը պետք է լինի «ժողովուրդ»: Ադրբեջանի կազմում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի հայերն անկասկած բավարարում էին այս չափանիշը: Երկրորդ, պետք է տեղի ունեցած լինեն «մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներ» այդ ժողովրդի հանդեպ: Այսպիսի կոպիտ խախտումներ տեղի են ունեցել սկսած 1915 թվականներից, երբ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական բնակչության մեծ մասը դատարկվեց թուրքական քաղաքականության պատճառով: Այս քաղաքականությունը շարունակվեց ներառյալ 1989թ. (Ղարաբաղի հայ բնակչությունը զգալիորեն կրճատվեց տասնամյակներ տևող մարդու իրավունքների կոպիտ խատումների պատճառով): 1989 թվականին ԱՄՆ Սենատն ընդունեց 178-րդ բանաձևը, որը մտահոգություն էր հայտնում ԼՂ-ում հայկական բնակչության դեմ իրականացվող բռնությունների վերաբերյալ: Բանաձևը մասնավորապես «կոչ է անում քննել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ իրականացվող բռնությունները (4)… և արտահայտում է լուրջ մտահոգություն հայ ժողովրդի հանդեպ շարունակական բռնությունների վերաբերյալ (5) … որոնք խոչընդոտում են միջազգային օգնության տրամադրմանը»:
Կվեբեկի որոշման երրորդ չափանիշն այն է, որ «պետք է անջատմանը չլինի այլընտրանք»: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը մի քանի անգամ փոփոխվել է - 1919-ին (երբ Միացյալ թագավորությունը ստիպեց ԼՂ իշխանություններին ժամանակավոր համաձայնագիր կնքել Ադրբեջանի հետ), 1921-ին (երբ Մոսկվան կցեց ԼՂ-ն Ադրբեջանի ԽՍՀ-ին), 1988-ին (պարետազմի միջոցով) և 1991-ին (անկախության հռչակագրով), ինչպես նաև հաշվի առնելով Մինսկի խմբի այն պնդումը, որ 1990թ. ապրիլի 3-ի ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի օրենքը թույլ չի տալիս ԼՂ անկախությունը, ես չեմ հասկանում, թե ինչպես կարելի է տրամաբանորեն պնդել, որ անջատմանը կա որևէ այլընտրանք:
Եթե Լեռնային Ղարաբաղը ներկայացվի որպես զուտ վերականգնողական անջատման դեպք, ապա ի°նչ շոշափելի արդյունք դա կարող է ունենալ, հաշվի առնելով, որ հատուցողական իրավունքը այնուամենայնիվ ամրագրված չէ միջազգային իրավունքում որպես կոշտ օրենք (hard law):
Հաշվի առնելով այն, որ գոյություն չունի անջատման վերաբերյալ միջազգային պայմանագիր, այն, որ ԼՂ կարգավիճակում բազմիցս տեղի են ունեցել փոփոխություններ, ինչպես նաև միջազգային/ազգային մտահոգությունները (որի օրինակ է ԱՄՆ Կոնգրեսի 178-րդ բանաձևը), միջազգային իրավունքի վերընշված աղբյուրների շարքում մնում է միայն մեկ տրամաբանական աղբյուր պաշտպանելու համար Լեռնային Ղարաբաղի լեգիտիմությունը, այն է` ազգային (Կանադայի) Գերագույն դատարանի որոշումը:
Թեև այն չի հանդիսանում իրավունքի առաջնային աղբյուր, ինչպիսին է պետությունների պրակտիկան, այն այնուամենայնիվ ընդունված է որպես միջազգային իրավունքի աղբյուր: Այդ որոշումն ինքնին օրենք է և ունի լայն ճանաչում, սակայն այլ խնդիր է դրա կիրառման հարցը, ինչն արդեն քաղաքական բնույթ ունի:
Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտարարում է, որ իրավունք ունի ուժ կիրառել ԼՍ հանդեպ, եթե հակամարտությունը չլուծվի խաղաղ ճանապարհով: Նա հղում է անում ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածով սահմանված ինքնապաշտպանության իրավունքին և «իր տարածքների օկուպացիային»: Արդյո՞ք այս դիրքորոշումը համահունչ է միջազգային իրավունքի հետ:
Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածը մեջբերելը լիովին անտրամաբանական է հաշվի առնելով և՛ Ադրբեջանի տարածքի չափերը, և՛ նրա ռազմական ուժը: Լեռնային Ղարաբաղն, օրինակ, չունի իսրաելական դրոններ (անօդաչու թռչող սարքեր), որոնք Ադրբեջանն օգտագործում է սահմանի վրա պարեկություն անելու նպատակով:
Ադրբեջանը նաև սպառնում է ռազմական ուժ կիրառել` հարվածելու ցանկացած ինքնաթիռին կամ ուղղաթիռին, որը կթռչի Երևանի և ԼՂ օդանավակայանների միջև: Այսպիսով, ինքնապաշտպանության իրավունքն ամրագրող 51-րդ հոդվածի վրա ավելի շուտ կարող է հղում անել Լեռնային Ղարաբաղը, և ո՛չ թե Ադրբեջանը:

Interviews 15:48 19/04/2014
Panorama.am presents an interview with Dr. William Slomanson, Professor of Law at Thomas Jefferson School of Law and visiting Professor at Pristina University. Dr. Slomanson argues that Nagorno-Karabakh qualifies as a case of remedial secession under the International Law.
- Dr. Slomanson, in one of your articles you argue that the cases of Ossetia, Abkhazia and Kosovo do not qualify as remedial secession, while in your article “Nagorno-Karabakh: An Alternative Legal Approach To Its Quest For Legitimacy” you argue that Nagorno-Karabakh presents such a case. How exactly does Nagorno-Karabakh qualify as a case of remedial secession and according to you what are the strongest points in NK’s argument of remedial secession?
- The internationally accepted sources of International Law include – treaties, state practice and judicial decisions (as embedded in ICJ Statute, Article 38d). There is no treaty on secession, and there never will be, as that would be a political suicide for states. As for state practice, it has characterized three of the last four unilateral secessions as being unique (Abkhazia, South Ossetia and Kosovo—with no word yet on Crimea). There have otherwise been numerous conflicting state approaches to the status of Nagorno-Karabakh. The remaining recognized source on secession in the International Law is thus judicial decisions – those issued by national/international courts.
In this regard the undisputed lead case is the Canadian Supreme Court Quebec Secession case, with its three prongs. According to the first prong there must be a “People,” for which Nagorno-Karabakh Armenians within Azerbaijan no doubt qualify. Second, there must be “gross human rights violations” against this people – these violations were in place starting in 1915, when NK emptied out most of its Armenian population because of Turkish regional policies. These policies continued through and including 1989 (the Armenian population declined considerably as a result of gross human rights violations over many decades). In 1989 the US Senate-House passed Resolution 178 that expressed a concern on the ongoing violence in Nagorno-Karabakh - “seeking (2) Soviet re-establishment of economic and supply routes”; (4) “urge[s] ... investigation of the violence against the people of Nagorno-Karabakh;” and (5) “express[es] the serious concern of the American people about the ongoing violence ... interfer[ing] with international relief efforts.”
The Quebec decision’s third prong is “no alternative but secession”. Given the fact that the status of Nagorno-Karabakh was altered for a number of times – in 1919 (when the United Kingdom forced NK authorities to conclude an interim agreement with Azerbaijan), in 1921 (when Moscow annexed NK to the Azerbaijan SSR), in 1988 (by war) and in 1991 (by the declaration of independence) as well as taking into account the 2004 Minsk Group statement that NK independence is not possible under the USSR statute of 03 April 1990 (all of which are addressed in my 2012 article) I do not see how one could logically suggest that there is an alternative to secession.
- If Nagorno-Karabakh presents a strong case for remedial secession what implications can this have, given that the right to remedial secession is not a hard law?
- Given the non-existence of a secession treaty, multiple changes in sovereign status of Nagorno-Karabakh as well as national/international concerns (such as those expressed in the above US Congressional position), the above-mentioned recognized sources of International Law leave only one logical source for supporting Nagorno-Karabakh’s bid for legitimacy – a national (Canadian) Supreme Court decision on a matter of International Law. While not a primary source, such as State practice, it is a recognized source of International Law. If by “soft” law you mean enforceability, the arguable lack thereof is a discrete political point, while the Quebec elements are widely acclaimed and thus are more akin to hard law than soft law.
- Azerbaijan has officially adopted a stance that unless the conflict is resolved by peaceful means Azerbaijan has the “right” to take back Nagorno-Karabakh by force, appealing to the right of self-defense under Article 51 of the UN Charter and referring to alleged “occupation” of its territory. Is this stance of Azerbaijan compatible with international law or not (considering its international obligations and the 1994 ceasefire agreement)?
- Citing the UN Charter Article 51 self-defense by Azerbaijan is illogical, given the comparative size of both the Azeri land mass and military strength. NK, for example, does not have the Israeli drones that the Azeris use for patrolling the border. As 2006 Russian-American Dartmouth Conference report indicates, no single document (i.e., the 1994 ceasefire agreement) will supplant the need for all necessary parties to come to the table to hammer out a peace accord. One result of that not happening is the Azeri threat to use its military force to shoot down any plane/helicopter attempting to make the trip between the Yerevan and NK airports. So it would be NK, not Azerbaijan, that would end up with a decent Art 51 defense argument in this context.