Իրավունք 14:49 22/07/2014
Արցախցի գործարար Լևոն Հայրապետյանի կալանավորումը թյուրիմացություն է, անմարդկային արարք: Ռուսաստանում գործարարի հետ կատարվածին այսպիսի բնորոշում են տալիս նրա ընկերներն ու մտերիմները:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ՊՆ նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանը հայտարարեց, որ բացի թյուրիամացությունից, այլ կերպ չի կարելի անվանել նրա կալանավորումը:
«Ամեն կերպ ամրապնդել է հայ-ռուսական դաշինքը: Շատ լավ գիտենք նրա գործը, նա իր ամբողջ գործունեության ընթացքում ամեն կերպ աջակցել է Արցախի զարգացմանը: Հսկայական ներդրումներ է արել: Նա, նախևառաջ, մեծագույն բարերար էր Արցախում: Մենք բոլորս պետք է խնդրենք համապատասխան մարմիններին, որ հաշվի առնեն նրա գործունեությունը, առողջական վիճակը, փոխեն խափանման միջոցը, որ այդ մարդը կարողանա իրեն հետևել: Այնուհետև կպարզեն, ես համոզված եմ, որ դա թյուրիմացություն է»,- ասաց նա և հավելեց, որ քաղաքական ենթատեքստ գործարարի հետ կատարվածի մեջ չի տեսնում: Իսկ այն, որ այս ամենը Ադրբեջանին էր ձեռնտու, նրա խոսքով, ակնհայտ է:
Բարերար Վահագն Հովնանյանը հարց հնչեցրեց, թե «ինչպե՞ս կարելի է այդպիսի մարդուն տանել բանտ»:
«Այս բարի մարդը, պետք է ազատության մեջ լինի, թե հիվանդ, թե առողջ ժամանակ: Իրավունք չունի ոչ մի կառավարություն: Պետք է ռուսական դեսպանատան դիմաց բողոքենք, որ առանց վճիռի իրեն չբանտարկեն: Սա անմարդկային է »,- ասաց բարերարը:
Արցախյան ազատամարտի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր Թադևոսյանը նկատեց, որ անսպասելի իրադարձություն էր: Նա նշեց, որ ցանկացած իրադարձություն ունենում է հեղինակներ և կատարողներ: Ըստ նրա, այս դեպքում հեղինակաները կապ չունեն Ռուսաստանի ղեկավարության հետ:
«Դա բարձրաստիճան մարդկանց խմբի ձեռքի գործն է, որոնք Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններից են: Նրանք ինֆորմացիա ենք հավաքագրել ձերբակալման օրից, և իրականությունից հեռացող կեղծ տեղեկություն են տվել: Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները վաղուց էին հետևում Լևոն Հայրապետյանին: Նրանք բազմաթիվ խնդիրներ ունեն: Նրանք տեղեկություններ են տարածում, թե իբր Լևոն Հայրապետյանն իր սեփական բանակն է ստեղծում: Նկատի ունեն Արցախում Լևոն Հայրապետյանի հովանավորությամբ կառուցվող ռազմական ուսումնարանը»,- ասաց Կոմանդոսը:
Գրող, հրապարակախոս Բակուր Կարապետյանն էլ նկատեց, որ Լևոն Հարապետյանն ազգային գործիչ է, և պետք է ազատ արձակվի:
Նշենք, որ ի պաշտպանություն գործարար Լևոն Հայրապետյանի ստորագրահավաք է սկսված, արդեն մոտ 20 հազար մարդ է միացել դրան:

Право 15:48 22/07/2014
Арест предпринимателя и общественного деятеля Левона Айрапетяна иначе, как недоразумением, бесчеловечным поступком нельзя назвать. Об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявили товарищи и близкие предпринимателя.
В беседе с журналистами бывший министр обороны Армении Ваан Ширханян отметил: «Он всячески укреплял армяно-российский альянс. Мы прекрасно знакомы с его деятельностью. На протяжении всей своей деятельности он всячески содействовал развитию Арцаха, осуществлял колоссальные вложения. Он в первую очередь величайший благотворитель в Арцахе. Все мы должны обратиться к правоохранительным органам с просьбой учитывать его деятельность, состояние здоровья, изменить меру пресечения, чтобы он мог следить за собой. Затем, я уверен, выяснится, что это было недоразумение».
По мнению экс-министра, в аресте предпринимателя политический подтекст не кроется и очевидно, что все это было выгодно Азербайджану.
В свою очередь благотворитель Ваагн Овнанян подчеркнул: «Этот добрый человек должен быть на свободе. Ни одно правительство не имеет права. Мы должны провести акцию протеста у здания посольства России, чтобы без приговора его не лишали свободы. Это бесчеловечно».
Герой арцахской войны, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян (Командос), в свою очередь, отметил, что арест Левона Айрапетяна стал неожиданностью. При этом он указал, что подобные события имеют своих организаторов и исполнителей. По словам Аркадия Тер-Тадевосяна, в данном случае организаторы не имеют отношения к руководству РФ.
«Это дело рук группы высокопоставленных лиц, являющихся представителями спецслужб России и Азербайджана», – сказал он, добавив, что спецслужбы Азербайджана давно следят за Левоном Айрапетяном, распространяя слухи о том, будто он создает собственную армию, в то время как на самом деле Левон Айрапетян является основным спонсором строящейся в НКР военной академии.
Писатель и публицист Бакур Карапетян же отметил, что Левон Айрапетян – национальный деятель и должен быть освобожден.
Отметим, что в социальной сети «Facebook» начат сбор подписей в поддержку Левона Айрапетяна, к данной инициативе уже присоединились порядка 20 тыс. человек.