Տնտեսություն 10:35 28/07/2014
«Զվարթնոց» օդանավակայանով Հայաստանից մեկնողների թիվը 2014 թվականի առաջին կիսամյակում ավելին է եղել, քան ժամանողներինը: Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՀ Քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունից, 2014թ. հունվար-հունիսին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը փոխադրել է 867 869 ուղևոր` 2013 թվականի նույն ժամանակահատվածի 693 493 ուղևորի համեմատ:
Նշված ժամանակահատվածում, ըստ Քաղավիացիայի` Հայաստան է ժամանել 413 213 մարդ` 2013 թվականի 330484-ի դիմաց, իսկ հունվար-հունիսին մեկնել է 454 656 մարդ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 91647-ով ավելի է:
Հունվար-հունիսին «Զվարթնոց» օդանավակայանով տեղափոխվել է մոտ 5327 տոննա բեռ, իսկ 2013թ-ի հունվար-հունիսին` 5245 տոննա: Մասնավորապես, նշված ժամանակահատվածում արտահանվել է 3413 տոննա բեռ (2013թ-ին՝ 3185 տոննա), ներկրվել` 1914 տոննա բեռ (2013թ-ին՝ 2060 տոննա):
Թռիչքների ու վայրէջքների ընդհանուր թիվն օդանավակայանում հունվար-հունիսին կազմել է 4944` 2013թ-ի 3846-ի դիմաց:
Նշենք, որ «Շիրակ» օդանավակայանով էլ այս տարվա հունվար-հունիսին Հայաստան է ժամանել 8303, մեկնել` 11 237 մարդ:

Общество 11:00 28/07/2014
Объем пассажироперевозок через ереванский международный аэропорт «Звартноц» в январе-июне 2014 года составил 867 869 человек против 693 493 человек за аналогичный период прошлого года. Об этом сообщается на сайте Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Армении.
За указанный период через аэропорт «Звартноц» в Армению прибыло 413 213 человека против 330484 человек за аналогичный период 2013 года.
При этом число выехавших из страны за январь-июнь составило 454 656 человека, что на 91647 человек больше по сравнению с прошлогодними показателями.
За январь-апрель 2014 года через «Звартноц» в страну было ввезено порядка 5327 тонны грузов против 5245 тонн за аналогичный период 2013 года.
В частности, за указанный период было вывезено 3413 тонны груза против 3185 тонн за аналогичный период 2013 года и ввезено 1914 тонны груза против 2060 тонн за аналогичный период 2013 года.
За отчетный период общее число взлетов-посадок через «Звартноц» составило 4944 против 3846 за аналогичный период 2013 года.
При этом, согласно данным ГУГА, число пассажиров, прибывших в страну через аэропорт «Ширак» в городе Гюмри, за отчетный период составило 8303, человека, число выехавших из страны – 11 237 человек.