Հարցազրույցներ 16:14 30/07/2014
Արցախն հավատարիմ է խաղաղությանն ու կայունությանը. ԼՂՀ ԱԳ նախարարի հարցազրույցը «The European Times»-ին
Արցախի արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը հարցազրույց է տվել է «The European Times» պարբերականին, որում ներկայացրել է երկրի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները: Նախարարը հայտարարել է, թե Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը շարունակում է պետության միջազգային ճանաչմանն ուղղված ակտիվ աշխատանքները, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության խաղաղ կարգավորման ջանքերը, ԼՂՀ տնտեսության մեջ միջազգային ներդրողներին գրավելու, ինչպես նաև Արցախ-Հայաստան-Սփյուռք համագործակցությունը զարգացնելու ու ընդլայնելու ջանքերը:
Panorama.am-ը ներկայացնում է Կարեն Միրզոյանի ամբողջական հարցազրույցը:
European Times. Որո՞նք են ձեր նախարարության ներկայիս առաջնահերթությունները:
Կ. Միրզոյան. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հիմնվել է 1993 թ-ի հուլիսի 23-ին: Ներկայումս մեր գերակա նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև առկա հակամարտության կարգավորումն է: Բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգնումը` ԼՀՂ-ի ուղղակի և անհետաձգելի մասնակցությամբ, չափազանց կարևոր է, քանի որ հակամարտության գլխավոր կողմերից մեկի բացակայությունը բանակցային սեղանին բարդացնում է իրական առաջընթաց արձանագրելու հնարավորությունը: Բացի այդ, ԼՂՀ արտգործնախարարության ջանքերն ուղղված են ԼՂՀ միջազգային ճանաչմանը գործընթացում արձանագրված դրական միտումների շարունակմանը: Մեկ այլ գլխավոր նպատակ է հանդիսանում բարեկամական հարաբերությունների հաստատումը այլ պետությունների հետ` հատկապես այն երկրների, որտեղ ապրում են հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ:
European Times. Պատերազմից հետո ինչպես Լեռնային Ղարաբաղը վերականգնվեց և այժմ ներկայանում է որպես ներդրումների համար բարենպաստ վայր:
Կ. Միրզոյան. Պատերազմի տարիներին Լեռնային Ղարաբաղի տնտեսությունն ամբողջապես քանդվեց, և մենք դրա վերականգնումը փաստացի սկսեցինք զրոյից: Ղարաբաղի ժողովրդի անկոտրում ջանքերի, ինչպես նաև` դրսում գտնվող մեր հայրենակիցների շնորհիվ, ԼՂՀ տնտեսությունը աստիճանաբար վերականգնվեց և այժմ մեծ ներուժ ունի ներդրումների համար: Լեռնային Ղարաբաղը կարողացել է գրավել միջազգային ներդրումներ հանք արդյունաբերության, ՏՏ, ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտներում: Ներդրողներն հիմնականում հրապուրվում են փորձառու աշխատուժով և բաց, ազատական ներդրումային միջավայրով:
European Times:
Կարո՞ղ եք նշել ընթացիկ մի քանի ենթակառուցվածքային նախագծեր:
Կ. Միրզոյան: Այժմ ընթանում է ռազմավարական տեսանկյունից կարևոր, Ղարաբաղի Մարտակերտ քաղաքը Հայաստանի Վարդենիս քաղաքին կապող մայրուղու շինարարությունը, որն ավարտին է հասցվելու մինչ գալիք տարվա ավարտը: Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերանորոգումը լրացուցիչ ներդրումների գրավման մեկ այլ օրինակ է, այն կարող է մեծ զարկ հաղորդել երկրում զբոսաշրջության զարգացմանը:
European Times. Լեռնային Ղարաբաղի մասին ի՞նչ կցանկանայիք փոխանցել հնարավոր ներդրողներին ու այցելուներին:
Կ. Միրզոյան. Ղարաբաղը դա միայն պետության անուն չէ, այլև` այստեղ բնակվող ժողովրդի, որ պայքարել է իր անկախության և ազատության համար: Ոմանք ասում են, թե Լեռնային Ղարաբաղում է ավարտվում Եվրոպան, մենք պնդում ենք հակառակը՝ Լեռնային Ղարաբաղից է սկսվում Եվրոպան:

Политика 17:20 30/07/2014
Европа начинается с Нагорного Карабаха. К. Мирзоян «рассекретил» в интервью European Times цели МИД НКР
Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян дал интервью изданию «The European Times», в ходе которого представил приоритеты внешней политики НКР. Он отметил, что официальный Степанакерт продолжает активную работу по международному признанию Арцаха, урегулированию карабахского конфликта, привлечению иностранных инвесторов для развития экономики НКР, а также развитию и расширению связей республики с Арменией и Диаспорой.
Panorama.am представляет полную версию интервью К. Мирзоняа.
European Times: Каковы нынешние приоритеты возглавляемого Вами министерства?
К. Мирзоян: МИД НКР было основано 23 июля 1993г. В настоящее время нашей приоритетной целью служит урегулирование конфликта между Нагорным Карабахом и Азербайджаном. Восстановление полноценного формата переговоров при прямом и безотлагательном участии Нагорно-Карабахской Республики крайне важно, поскольку отсутствие одной из главных сторон на переговорах усложняет возможность достижения реального прогресса.
Помимо этого, усилия внешнеполитического ведомства НКР направлены на продолжение положительных тенденций в процессе международного признания Арцаха. Еще одной важной целью является установление дружественных отношений с другими государствами, в особенности с теми, где проживают представители армянской диаспоры.
European Times: Как восстанавливался Нагорный Карабах после войны и стал ныне благоприятной средой для инвестиций?
К. Мирзоян: В годы войны экономика Нагорного Карабаха была полностью разрушена, и мы фактически начали ее восстановление с нуля. Благодаря непреклонным усилиям народа Нагорного Карабаха, а также нашим соотечественникам, проживающим за границей, экономика НКР постепенно стала восстанавливаться и сейчас имеет серьезный потенциал для инвестиций.
Нагорный Карабах сумел привлечь международные инвестиции в сферах горнодобывающей промышленности, информационных технологий и сельскохозяйственной отрасли. При этом инвесторов в основном привлекает наличие опытной рабочей силы и либерализованной инвестиционной среды.
European Times: Можете отметить несколько текущих инфраструктурных проектов?
К. Мирзоян: В настоящее время продолжается строительство очень важной со стратегической точки зрения автомагистрали, связующей города Мартакерт (НКР) и Варденис (Армения). Строительство планируется завершить к концу 2015 года. Другим примером привлечения дополнительных инвестиций является ремонт Степанакертского аэропорта, что может придать большой импульс развитию туризма в стране.
European Times: Что бы Вы хотели рассказать о Нагорном Карабахе потенциальным инвесторам и туристам?
К. Мирзоян: Карабах – это не только название государства, это также проживающие здесь люди, которые боролись за свою независимость и свободу. Некоторые говорят, что в Нагорном Карабахе заканчивается Европа, мы утверждаем обратное: Европа начинается с Нагорного Карабаха.