Ավստրալիան պետք է պաշտոնանկ անի արտգործնախարարին` Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար. Հարութ Սասունյան
Անցյալ շաբաթ թուրքական «Սաբահ» թերթը հրապարակել էր հետևյալ մտահոգիչ լուրը. «Ավստրալիայի արտգործնախարար. հայկական հարցը ցեղասպանություն չէ»:
«Սաբահը» նկարագրել էր այն դեպքերը, որոնք հանգեցրել էին թերթի նողկալի խորագրին: Թուրք-ամերիկյան ընկերակցությունների համագումարի խորհրդի անդամ և նախկին նախագահ Գյունայ Էվինչը վերջերս այցելել էր Ավստրալիա` տեղի թուրքական խմբերին տեղեկացնելու Մովսեսյանի դատական գործի մասին: Նա պատմել էր, որ «Միացյալ Նահանգների Գերագույն դատարանը ուժի մեջ է թողել 9-րդ շրջանային վերաքննիչ դատարանի՝ Կալիֆորնիայի օրենքն անվավեր ճանաչելու մասին որոշումը, որը Հայկական հարցը բնորոշել էր որպես ցեղասպանություն, որովհետև ԱՄՆ դաշնային քաղաքականությունը Հայկական հարցը չի բնորոշում որպես ցեղասպանություն»:
«Սաբահը» նաև հաղորդել էր, որ Էվինչի այցը «մաս է կազմել անգլո-թուրքական սփյուռքի համագործակցության ավելի լայն ծրագրի, որով Միացյալ Նահանգների, Կանադայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ավստրալիայի և Նյու Ջերսիի թուրքերը փոխանակում են իրենց լավագույն փորձը` հիմնված ընդհանուր իրավագիտական և քաղաքական ժառանգության վրա»:
Ավստրալիայի թուրքական զորակցության միության ղեկավար Էրթունչ Օզենը, հետևելով Էվինչի խորհրդին, մայիսի 5-ին նամակ էր հղել Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարար Ջուլի Բիշոպին` «մտահոգություն հայտնելով բանաձևերի առնչությամբ, որոնք ընդունվել էին Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանի կողմից 2013 թվականի մայիսին՝ Թուրքիայի վերաբերյալ և տարբեր համայնքների ճակատագրի Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանում Առաջին համաշխարհային պատերազմից առաջ և հետո»:
Արտգործնախարար Բիշոպը հունիսի 4-ին գրել էր Օզենին. «Ավստրալիայի կառավարությունը ընդունում է, որ Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները աղետալի հետևանքներ են ունեցել հետագա սերունդների և նրանց ինքնության, ժառանգության ու մշակույթի վրա»: Զարմանալիորեն, նա հավելել էր. «Սակայն այդ դեպքերը մենք չենք ճանաչում որպես «ցեղասպանություն»: Ավստրալիայի նահանգները և տարածքները սահմանադրական դերակատարություն չունեն Ավստրալիայի արտաքին քաղաքականության մշակման գործում: Հարգելով սույն հարցի վերաբերյալ անհատների և խմբերի անդրդվելի հայացքներ ունենալու իրավունքը, Ավստրալիայի կառավարությունը վաղուց ի վեր հստակ մոտեցում է որդեգրել` չմասնակցել այս զգայուն բանավեճին»:
Ավստրալիայի արտգործնախարարը սխալվում է երեք հարցում. նախ՝ նա սխալ է թույլ տվել, նշելով, որ Ավստրալիան չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը: Չնայած Ավստրալիայի կառավարությունը գերադասում է չօգտագործել ցեղասպանություն եզրը, որպեսզի չթշնամացնի Թուրքիային, սակայն ոչ մի պաշտոնյա երբևէ չի հայտարարել, որ այն ցեղասպանություն չէ. երկրորդ՝ նա սխալ է գրել, որ Ավստրալիայի նահանգները, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, ձևավորել են արտաքին քաղաքականություն: Այս նահանգները պարզապես ճանաչել են պատմական մի իրողություն. և երրորդ՝ նա հակասում է ինքն իրեն, նշելով, որ Ավստրալիայի կառավարությունը չի մասնակցում այս «զգայուն բանավեճին», սակայն իրեն թույլ է տվել միջամտել, նշելով, որ դա ցեղասպանություն չէ…
Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Վաչե Կահրամանյանն անմիջապես խիստ ձևակերպմամբ մի նամակ է հղել արտգործնախարարին` նրա «սխալ հայտարարությունը» անվանելով «խորապես վիրավորական և ցավալի Ավստրալիայի հայ համայնքի համար»: Նա նաև Բիշոպի դիրքորոշումը բնութագրել է որպես «անհանդուրժելի», «աններելի», «խիստ վիրավորական» և «վնասակար բոլոր ավստրալիացիներին»: Կահրամանյանն արդարացիորեն զարմացել է, թե «Ինչպե՞ս կարող է Ավստրալիայի բարոյագիտակցությունը դառնալ այսքան փչացած»:
Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրենը հիշեցրել է արտգործնախարարին, որ նրա հայտարարությունը խիստ հակասում է «ներկայիս կառավարության բազմաթիվ բարձրաստիճան նախարարների արտահայտած դիրքորոշումներին: Վերջերս, 2014 թվականի ապրիլին, Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման միջոցառմանը Ավստրալիայի գանձապետ Ջո Հոկին հանդես է եկել պաշտոնական հայտարարությամբ` Ապրիլի 24-ը նշելով որպես օր «երբ հավաքվում ենք հիշելու ցեղասպանության ժամանակ զոհված 1.5 միլիոն մարդկանց»: Նախարարներ Թերնբուլը, Մորիսոնը, Աշխատավորական, Կանաչների, փոքր և անկախ կուսակցությունների այլ բարձրաստիճան անդամների հետ միասին կոչ են արել Ավստրալիայի խորհրդարանին պաշտոնապես ճանաչել 1915 թվականի իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն: Ավստրալիայի վարչապետ Թոնի Էբոթը, ընդդիմության առաջնորդ եղած ժամանակ, հանդես է եկել ամենամյա հայտարարությամբ՝ վկայակոչելով Հայոց ցեղասպանությունը առանց որևէ որակավորման կամ մեղմասացության»:
Կահրամանյանը նաև ասել է արտգործնախարարին. «Ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը, Դուք ժխտում եք նաև Ավստրալիայի սեփական պատմությունը: Ավստրալիայի ազգային արխիվում պահվում են ANZAC-ի (Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի բանակային կորպուսի) ռազմագերիների անթիվ ու անհամար վկայություններ, որոնք գերեվարվել էին Օսմանյան կայսրությունում.... Այս անհերքելի վկայությունները վառ հիշողություններ են հայ ժողովրդի տառապանքների և ոչնչացման մասին»:
Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Գրեգ Սողոմոնյանը կոչ է արել արտգործնախարարին՝ «անհապաղ չեղյալ համարել այս դատողության լուրջ սխալը» և հանդիպում է խնդրել նրա հետ:
Ես առաջարկում եմ, որ ավստրալահայերը պարզեն վարչապետ Թոնի Էբոթից` արդյոք արտգործնախարարը նրա հետ նախապես համաձայնեցրե՞լ է այդ խիստ վիրավորական նամակը: Եթե ոչ, ապա Հայ դատի հանձնախումբը պետք է պահանջի արտգործնախարարի անհապաղ պաշտոնանկությունը: Հայ դատի հանձնախումբը պետք է խնդրի Ավստրալիայի բոլոր երեք նահանգների խորհրդարաններին, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, ընդունել մի նոր բանաձև`դատապարտելով արտգործնախարար Բիշոպի ժխտողական դիրքորոշումը և կոչ անել վարչապետին հեռացնել նրան պաշտոնից…

Society 13:24 30/07/2014
The Turkish Sabah newspaper published last week the following disturbing news: “Australian FM: Armenian Case not Genocide.”
Sabah described the events that led to its nefarious headline. Gunay Evinch, board member and past president of the Assembly of Turkish American Associations (ATAA), had recently visited Australia to brief local Turkish groups on the Movsesian lawsuit. He told them that “the United States Supreme Court let stand a 9th Circuit Court of Appeals’ decision invalidating a California law that had defined the Armenian case as genocide, because it was US federal policy not to define the Armenian case as genocide.”
Sabah also reported that Evinch’s visit was “a part of a broader Anglo-Turkish Diaspora Cooperation Program in which Turks in the United States, Canada, United Kingdom, Australia and New Jersey (sic) share best practices based on a common jurisprudential and political heritage.”
Following Evinch’s advice, Ertunc Ozen, President of Australian Turkish Advocacy Alliance, wrote to Australia’s Foreign Minister Julie Bishop on May 5, “expressing concern at motions passed by the parliament of New South Wales in May 2013 regarding Turkey and the fate of various communities of the Ottoman Empire during and after World War I.”
Foreign Minister Bishop wrote to Ozen on June 4: “The Australian Government acknowledges the devastating effects which the tragic events at the end of the Ottoman Empire have had on later generations, and on their identity, heritage and culture.”
Astonishingly, she added: “We do not, however, recognize these events as ‘genocide.’ Australian states and territories have no constitutional role in the formulation of Australian foreign policy. While respecting the rights of individuals and groups to have strong views on the matter, the long-standing and clear approach of the Australian Government has been not to become involved in this sensitive debate.”
The Foreign Minister is wrong on three counts: 1) She erred in stating that Australia does not recognize the Armenian Genocide. While the Australian government prefers not to use the term genocide in order not to antagonize Turkey, no other official has ever stated that it was not genocide; 2) She incorrectly wrote that the Australian states that recognized the Armenian Genocide were formulating foreign policy. These states had simply acknowledged a historical fact; and 3) She contradicted herself by stating that the Australian Government does not get involved “in this sensitive debate,” yet she did permit herself to get involved by stating that it was not genocide!
Vache Kahramanian, Executive Director of the Armenian National Committee of Australia, immediately dispatched a strongly-worded letter to the Foreign Minister, calling her ‘misguided statement’ ‘deeply insulting and hurtful to the Armenian-Australian community.’ He also characterized Bishop’s views as ‘intolerable,’ ‘inexcusable,’ ‘a grave offense,’ and ‘a disservice to all Australians.’ Kahramanian justifiably wondered, “How can Australia’s moral conscience become so corrupted?”
ANC-Australia’s Executive Director reminded the Foreign Minister that her statement was in stark contrast to “the views held by many senior ministers in the current government. As recently as April 2014, Australia’s Treasurer, the Hon. Joe Hockey MP, issued an official statement on the 99th anniversary commemoration of the Armenian Genocide marking April 24 as the day ‘we gather to remember the 1.5 million people who perished in the genocide.’ Ministers Turnbull, Morrison, along with ranking members from Labor, the Greens, minor parties and Independents have called on the Australian Parliament to officially recognise the events of 1915 as genocide. Australia’s Prime Minister, Tony Abbott, during his years as Opposition Leader, issued an annual statement referring to the Armenian Genocide with no qualifiers or euphemisms.”
Kahramanian also told the Foreign Minister: “By denying the Armenian Genocide you are also denying Australia’s very own history. Located within Australia’s National Archives are countless numbers of testimonies by ANZAC prisoners of war who were held captive in the Ottoman Empire…. These testimonies vividly recall the suffering and annihilation of the Armenian people.”
ANC-Australia Chairman Greg Soghomonian urged the Foreign Minister to “immediately reverse this critical error of judgment,” and requested a meeting with her.
I suggest that Australian-Armenians ask Prime Minister Tony Abbott whether the Foreign Minister had cleared her deeply offensive letter with him beforehand. If she had not, the ANC-Australia should demand her immediate dismissal. ANC should ask all three Australian state parliaments that have recognized the Armenian Genocide to adopt a new resolution condemning Foreign Minister Bishop’s denialist stand and urging the Prime Minister to fire her!