Ներկայացուցիչների պալատի մեծամասնության նախկին ղեկավարը փողի համար իր հոգին ծախում է թուրքերին. Հ. Սասունյան
Վաշինգտոնը շատ է տեսել լկտի քաղաքական գործիչներ, սակայն Հայկական հարցի առնչությամբ կեղծավորության առաջին մրցանակը պետք է տալ նախկին կոնգրեսական Ռիչարդ Գեբարդին, որը 1989-1995 թվականներին եղել է Ներկայացուցիչների պալատի մեծամասնության, իսկ 1995-2003 թվականներին՝ փոքրամասնության ղեկավար:
Ավելի քան երկու տասնամյակ ի նպաստ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պայքարելուց հետո, Գեբարդը 2005 թվականին պաշտոնաթող լինելուց անմիջապես հետո սկսեց մեծ գումարներ վաստակել լոբբինգ անելով հենց այն հարցի դեմ, որի ջատագովն էր եղել Կոնգրեսում…
Օգտվելով Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին թուրքական խուճապից, «Գեբարդ գրուպ կառավարական կապերի» ընկերությունը տարվա սկզբին ընդլայնեց իր վաղեմի լոբբիստական հարաբերությունները Թուրքիայի Հանրապետության հետ: 1.4 միլիոն դոլար արժողությամբ նոր պայմանագիրը ներառում է ենթակապալառուներ Դիկշտայն Շապիրոյին (տարեկան 531 հազ. դոլար), Գրինբերգ Թրորիգին (տարեկան 314 հազ. դոլար), Լիդիա Բոռլենդին (տարեկան 180 հազ. դոլար) և Բրայան Ֆոռնիին (տարեկան 78 հազ. դոլար): «Գեբարդ գրուպը» և նրա գործընկերները համաձայնել են Թուրքիային տրամադրել հետևյալ ծառայությունները.
«ա) Առաջարկել և հետապնդել օրենքների և ԱՄՆ կառավարության այլ որոշումների ընդունումը, որոնք կնպաստեն Թուրքիայի շահերին և կապահովեն բարձր վարկանիշ թուրքերի, Թուրքիայի և Միացյալ Նահանգներ-Թուրքիա հարաբերությունների համար,
բ) Պահպանել և ընդլայնել Թուրքիայի և թուրք ամերիկացիների հարցերով կոնգրեսական խմբավորումը,
գ) Իրազեկել Կոնգրեսի անդամներին և ԱՄՆ վարչակազմին Թուրքիայի համար կարևորություն ներկայացնող հարցերի մասին,
դ) Անհապաղ տեղեկացնել Թուրքիային՝ նրա համար կարևորություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ Կոնգրեսի կամ գործադիր իշխանության ցանկացած որոշման մասին,
ե) Հակիրճ վերլուծություն պատրաստել՝ Կոնգրեսում և գործադիր իշխանությունում Թուրքիային հուզող հարցերի զարգացումների մասին,
զ) Մատնանշել այն պաշտոնական հավաքույթները և հանրային միջոցառումները, որոնց, «Գեբարդ գրուպի» կարծիքով, պետք է մասնակցի [Թուրքիայի] դեսպանատան անձնակազմը, այդ թվում՝ հնարավորության դեպքում ձեռք բերել անհրաժեշտ հրավերներ,
է) Մատնանշել և կազմակերպել տեղական և ամբողջ երկրի մակարդակով ելույթներ՝ [Թուրքիայի] դեսպանատան աշխատակիցների կամ նրանց նշանակած կամ առաջարկած անձանց համար համաժողովներում՝ Թուրքիայի վարկը բարձրացնելու և նրա շահերը Կոնգրեսում առաջ մղելու համար: Համաձայն Թուրքիայի ցուցումների՝ սա պետք է համակարգվի Թուրքիայի հանրային կապերի ծառայությունների մատակարար(ներ)ի հետ, և
ը) Պահպանել ու ստեղծել զինակցություններ այլ շահագրգիռ խմբերի հետ, որոնց նպատակները նման են կամ ընդունվում են Թուրքիայի կողմից»:
Հատկանշական է, որ գործընկեր Գրինբերգ Թրորիգի պարտականությունների մեջ մտնում են. «կապերի մշակումը և օգտագործումը ԱՄՆ պետդեպարտամենտում, պաշտպանության նախարարությունում և Ազգային անվտանգության խորհրդում՝ նրանց փոխանցելու համար ցեղասպանության հարցի ծանրակշռությունը և հնարավոր սպառնալիքը Միացյալ Նահանգներ-Թուրքիա հարաբերություններին»:
Չնայած Վաշինգտոնում բազմաթիվ լկտի լոբբիստներ կան, սակայն ոչ ոք չի կարող մրցել Գեբարդի վրդովեցուցիչ կերպարանափոխության հետ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ջատագովից վերածվելով ցեղասպանության ժխտողի … Այս խիստ կարևոր բարոյական հարցի վերաբերյալ Գեբարդի ամոթալի կտրուկ շրջադարձը առաջին անգամ բացահայտել էր The New Republic-ը՝ 2007 թվականի հուլիսի 23-ին իր հրապարակած՝ «K Street-ը [լոբբիստական ընկերությունների փողոց] փող է աշխատում 1915-ի Հայոց ցեղասպանությունից» խորագրով հոդվածով: Կոնգրեսում 26 տարիների ծառայության ընթացքում Գեբարդը համահեղինակել է մի քանի բանաձևեր Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ և բազմիցս խոսել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորության մասին: 2000 թվականին Գեբարդը և Ներկայացուցիչների պալատի այլ երկու դեմոկրատ կոնգրեսականներ համատեղ նամակ էին ստորագրել ուղղված այն ժամանակվա խոսնակ Դենիս Հաստերտին՝ հորդորելով նրան դասավորել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի անհապաղ քվեարկությունը:
2005 թ. հունվարին, Ներկայացուցիչների պալատի իր աթոռը լքելուց ընդամենը մի քանի օր անց, Գեբարդը Վաշինգտոնում բացեց իր խորհրդատվական և լոբբիստական ընկերությունը: 2005-2009 թվականներին նա դարձավ կառավարության հետ կապերի հաստատման գծով ռազմավարական խորհրդատու DLA Piper միջազգային իրավաբանական ընկերության համար, որն ամսական 100 հազ. դոլար է ստացել Թուրքիայի շահերը պաշտպանելու համար, այդ թվում՝ լոբբինգ Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման դեմ Ներկայացուցիչների պալատում… The New Republic-ը հաղորդել էր, որ Գեբարդը հանդիպումներ է կազմակերպել Թուրքիայի խորհրդարանի անդամների և Ներկայացուցիչների պալատի դեմոկրատ ղեկավարների միջև, օգնել է Միացյալ Նահանգներում Թուրքիայի դեսպանին հանդիպում ունենալ «թերահավատ Նենսի Փելոսիի» հետ և շրջանառության մեջ դրել Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող՝ «Կոչ իմաստության» վերնագրով գրքույկը:
Ամերիկահայերը և բարի կամքի տեր բոլոր մարդիկ չպետք է լուռ մնան, երբ Գեբարդը հարստանում է թուրքական արյունոտ փողերով... Նրանք պետք է զգուշացնեն նրա լոբբիստական ընկերության հաճախորդներին՝ Anheuser-Busch, «Բոինգ», «Շևրոն», Enterprise Rent-A-Car, «Ջեներալ էլեկտրիկ», «Գոլդման սաքս», «Գուգլ», Լոս Անջելեսի օդանավակայան, Ֆուտբոլի ազգային լիգա, Օկլենդի նավահանգիստ և «Յունայթեդ էյրլայնս», որ կբոյկոտեն նրանց արտադրանքն ու ծառայությունները, եթե այս ընկերությունները չեղյալ չհամարեն իրենց պայմանագրերը «Գեբարդ գրուպի» հետ: Նաև բողոքի նամակներ պետք է հղել «Ֆորդ» ավտոմոբիլային ընկերությանը և «Սկրիպս» հետազոտական ինստիտուտին՝ իրենց տնօրենների խորհրդում նրան տեղ հատկացնելու համար:
Ի վերջո, ընթերցողները պետք է ուղղակի նամակներ հղեն Գեբարդին (Gephardt Government Affairs, 1101 K Street, N.W., Suite 310, Washington, D.C. 20005) կամ [email protected] հասցեով էլեկտրոնային նամակներ ուղարկեն՝ հանդիմանելով նրան իր խիստ անբարոյական վարքագծի համար...

Topic of the day 10:37 20/08/2014
Washington has long-suffered from unethical politicians, but the prize for the top hypocrite on an Armenian issue goes to former Cong. Richard Gephardt who served as House Majority Leader from 1989 to 1995 and Minority Leader from 1995 to 2003.
After championing the recognition of the Armenian Genocide for over two decades, Gephardt retired from the House of Representatives in 2005, and began enriching himself by lobbying against the very issue that he had staunchly defended in Congress!
Taking advantage of Turkish paranoia on the eve of the Centennial of the Armenian Genocide, the Gephardt Group Government Affairs expanded earlier this year its long-standing lobbying relationship with the Republic of Turkey. The new contract, worth $1.4 million per year, includes subcontractors Dickstein Shapiro ($531,000 per year), Greenberg Traurig ($314,000 per year), Lydia Borland ($180,000 per year), and Brian Forni ($78,000 per year). The Gephardt Group and its subcontractors agreed to provide the following services to Turkey:
“(a) Proposing and pursuing passage of legislation and other U.S. government action that promotes Turkey's interests and provides a positive image of Turks, Turkey and the United States-Turkey relationship,
(b) Preserving and enlarging the Congressional Caucus on Turkey and Turkish Americans,
(c) Educating members of Congress and the Administration on issues of importance to Turkey,
(d) Promptly notifying Turkey of any action in Congress or the Executive Branch on issues of importance to Turkey,
(e) Preparing brief analyses of developments in Congress and the Executive Branch on particular issues of concern to Turkey,
(f) Identifying official gatherings and social events to which [Turkish] Embassy personnel ought, in the Gephardt Group's opinion, attend, including to the extent possible, obtaining the necessary invitations,
(g) Identifying and/or arranging speaking engagements locally and nationally for [Turkish] Embassy personnel or their appointed or suggested proxies in fora that will improve Turkey’s image and advance its causes on Capitol Hill. Such would be, if so directed by Turkey, coordinated with Turkey's existing public relations service provider(s), and
(h) Maintaining and forging alliances with other interest groups whose goals are similar to or shared by Turkey.”
Significantly, subcontractor Greenberg Traurig’s responsibilities include: “develop and utilize contacts at the State and Defense Departments, and the National Security Council to convey the seriousness of the genocide issue and the potential threat it poses to the U.S./Turkey relationship.”
While there are plenty of sleazy lobbyists in Washington, none can match Gephardt’s shocking transformation from a leading supporter of Armenian Genocide recognition to a genocide denialist! The early years of Gephardt’s shameful flip-flop on this critical moral issue was revealed by The New Republic in its July 23, 2007 article titled, “K Street Cashes in on the 1915 Armenian Genocide.” Throughout his 26 years in Congress, Cong. Gephardt co-sponsored several genocide Resolutions and repeatedly spoke on the importance of recognizing the Armenian Genocide. In 2000, Gephardt and two other House Democrats co-signed a letter to then-Speaker Dennis Hastert urging him to schedule an immediate vote on the Armenian Genocide Resolution.
In January 2005, barely days after leaving his House seat, Gephardt opened his consulting and lobbying firm in Washington, D.C. From 2005 to 2009, he became a strategic adviser on government affairs for the international law firm of DLA Piper, which was paid $100,000 per month to represent the interests of Turkey, including lobbying against the pending House Resolution on the Armenian Genocide! The New Republic reported that Gephardt arranged meetings between members of the Turkish parliament and House Democratic leaders, helped Turkey’s U.S. Ambassador to gain an audience with "a skeptical Nancy Pelosi," and circulated a booklet titled “An Appeal to Reason,” that denied the Armenian Genocide.
Armenian-Americans and all people of good will should not remain silent while Gephardt enriches himself with Turkish blood money! They should warn his lobbying firm’s clients -- Anheuser-Busch, Boeing, Chevron, Enterprise Rent-A-Car, General Electric, Goldman Sachs, Google, Los Angeles Airport, National Football League, Port of Oakland, and United Airlines -- that they will boycott their products and services unless these firms cancelled their contracts with the Gephardt Group. Letters of complaint should also be sent to Ford Motor Company and The Scripps Research Institute for giving Gephardt a seat on their Board of Directors.