Քաղաքական 17:38 31/10/2014
«Թուրքիան տարածաշրջանանում և միջազգային ասպարեզում բացասական և վատ խաղացող է»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Բասրայի (Իրաք) համալսարանի դասախոս, քաղաքագետ Մեյսամ ալ-Իբադին:
Իրաքցի գիտնականը, քննադատելով տարածաշրջանում Թուրքիայի վարած քաղաքականությունը, մասնավորապես նշել է. «Թուրքիան տարածաշրջանանում և միջազգային ասպարեզում բացասական և վատ խաղացող է: Այդ երկրի իշխանություններն անջակցել են ծայրահեղական և ահաբեկչական խմբավորումներին՝ իրենց քայլերով սպառնալով Իրաքի ազգային անվտանգությանը»:
Շարունակելով խոսքը՝ իրաքցի գիտնականը հավելել է. «Ներկայում Իրաքում ստեղծված իրավիճակը թույլ չի տալիս, որպեսզի Բաղդադն Անկարայի հարցում լուրջ որոշումներ կայացնի, սակայն, երբ Իրաքում իրավիճակը կայունանա, վարչապետ Հայդար ալ-Աբադիի կառավարությունը Թուրքիային քայլերին համարժեք պատասխան կտա»:
Հավելենք, որ Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը նախօրեին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Յան Էլիասոնի հետ Թեհրանում ունեցած հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, մասնավորապես նշել է. «Իրանը դեմ է ահաբեկչությանն ու ծայրահեղությանը. Պարսից ծոցի տարածաշրջանի երկրները պետք է համատեղ մասնակցեն ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարին, միևնույն ժամանակ ՄԱԿ-ն ու արևմտյան երկրները պետք է այդ հարցին լուրջ վերաբերվեն: Չի կարելի Իրաքում պայքարել «Իսլամական պետության» դեմ, իսկ Սիրիայում՝ դրան աջակցել»:
ԻԻՀ ԱԳ նախարարության բարձրաստիճան դիվանագետներից մեկը, օրերս անդրադառնալով Սիրիայի հարցում Թուրքիայի վարած քաղաքականությանը, մասնավորապես նշել էր. «Եթե Թուրքիան չմիջամտեր Սիրիայի ներքին գործերին, ապա մարդկային բազմաթիվ կորուստներ չէին լինի, պատերազմն այդքան չէր երկարի և հակամարտությունն էլ լուծված կլիներ»:
Ավելի վաղ Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում, անդրադառնալով Թուրքիայի խորհրդարանի՝ Սիրիայի և Իրաքի վրա ռազմական հարձակում գործելու թույլտվություն տալու որոշմանը, քննադատել է տարածաշրջանում ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում որոշ երկրների ընտրած մեթոդները և հավելել. «Տարածաշրջանի երկրները պետք է ներկայիս զարգացումների հանդեպ պատասխանատու քայլեր կատարեն և չնպաստեն տարածաշրջանում իրավիճակի վատթարացմանը»:

В мире 18:07 31/10/2014
Турция является негативным актором в регионе и на международной арене. Об этом заявил в интервью иранскому информационному агентству «ФАРС» преподаватель университета Басры (Ирак), политолог Мейсам аль-Ибади.
Политолог, раскритиковав региональную политику Турции, в частности отметил: «Турция является негативным и плохим актором в регионе и на международной арене. Власти этой страны оказывали поддержку радикальным и террористическим группировкам, угрожая своими действиями национальной безопасности Ирака».
«Сложившаяся в настоящее время в Ираке ситуация не позволяет Багдаду принимать серьезных решений в вопросе Анкары, однако, когда ситуация в Ираке стабилизируется, правительство Хайдера аль-Абади даст адекватный ответ на действия Турции».
Отметим, министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф в ходе встречи в Тегеране с первым заместителем генерального секретаря ООН Яном Элиасоном в частности отметил: «Иран выступает против терроризма и экстремизма. Страны Персидского залива должны совместно участвовать в борьбе с терроризмом и экстремизмом, но в то же самое время ООН и страны Запада должны всерьез относиться к этому вопросу. Нельзя бороться против „Исламского государства” в Ираке, а в Сирии – содействовать этой группировке».
Ранее один из высокопоставленных дипломатов МИД ИРИ, коснувшись политики Турции в сирийском вопросе, в частности отметил: «Если бы Турция не вмешивалась во внутренние дела Сирии, то можно было бы избежать многочисленных человеческих жертв, война в Сирии не длилась бы так долго, и кризис уже давно был бы разрешен».
Напомним также, что ранее министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф в ходе телефонной беседы со своим турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу, обратившись к решению парламента Турции касательно военной операции в Сирии и Ираке, подчеркнул: «Страны региона должны предпринять ответственные меры в контексте происходящих развитий и не способствовать усугублению ситуации в регионе».