Քաղաքական 17:15 20/11/2014
Ս.Օհանյանը՝ խոցված ուղղաթիռի մասին. «Առայժմ մեր ջանքերն ուղղված են դիվանագիտական ճանապարհով հարցի լուծմանը»
«Այսօր մենք մեր ջանքերն ուղղել ենք դիվանագիտական ճանապարհով հարցը լուծելուն: Կարծում ենք՝ մեր հարևանները կհասկանան, որ, ի վերջո, միջազգային մարդասիրական նորմերի կանոնների համաձայն պետք է թույլատվի թեկուզ ուղղաթիռի ընկած վայրի կամ եթե թեկուզ մարտական գործողությունների վայր էլ լինի, գործողություններից հետո այդ վայրի ուսումնասիրումը և այնտեղ մնացած աճյունների ուսումնասիրումն ու տեղափոխումը: Այլ տարբերակներ ուժի մեջ միշտ էլ կան, բայց առայժմ մեր ջանքերն ուղղված են դիվանագիտական ճանապարհով հարցի լուծմանը»,-լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ պատասխանելով նոյեմբերի 12-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյանհատվածի օդային ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցված ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռի վերաբերյալ հարցին և ի՞նչ քայլեր են արվում խոցված ուղղաթիռի ընկնելու վայր հասնելու ուղղությամբ:
Նախարարն ասաց, որ ուղղաթիռի անձնակազմն ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ է խոցվել և մեր տարածքում, ինչը բոլոր տիպի նորմերի խախտում է։
«Անկասկած զորավարժությունների ընթացքում նրանք բարձրացնում են իրենց մարտական ապատրաստականությունը և, կարծում եմ, նախօրոք էր ցուցում տրված, որպեսզի խոցեն»,-նշեց նախարարը:
Ս. Օհանյանի խոսքով, հայկական կողմից կատարած դիվանագիտական աշխատանքը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամների, Անջեյ Կասպշիկի, Կարմիր Խաչի հետ հանդիպումները տվեցին իրենց արդյունքը, համանախագահները կոնկրետ հայտարարություն կատարեցին և հորդորեցին Ադրբեջանին, որպեսզի թույլ տա, իսկ Հայաստանին, որպեսզի աջակցի, որ կարողանան դեպքի վայր մեկնել, ականազերծման աշխատանքներ կատարել և գտնել օդաչուներին:
Պատասխանելով այն դիտարկմանը, թե Ադրբեջանը առաջարկում է օդաչուների դիակները փոխանակել դիվերսանտների հետ, Սեյրան Օհանյանն ասաց. «Կարծում եմ, որ այդ հարցը պետք է ուղղել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ղեկավարությանը: Բոլորիս համար ակնհայտ է, որ դիվերսանտները հանցագործություն են կատարել, ինչի համար պետք է պատասխան տան»:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանական սադրանքը պատերազմ հրահրելու նպատակ էր հետապնդում նման քայլի դիմելով, Ս. Օհանյանն ասաց. «Նրանց կողմից իրականացված բոլոր տիպի խախտումները սադրանքներ են, որոնք լարվածության համապատասախան աստիճան են ապահովում բանակցային գործընթացում հաջողություններ ունենալու համար»:
Նախարարը նաև ասաց, որ դեպքի հենց առաջին իսկ օրվանից օդաչուների ընտանիքի անդամների հետ համապատասխան աշխատանքներ են տարվում, օդաչուների հայրերին անձամբ երեկ է ընդունել: «Համբերություն եմ ցանկացել, հորդորել եմ համբերել, մինչև դիվանագիտական ճանապարհով կկարողանանք հարցը լուծել»:

Политика 19:34 20/11/2014
«Армянская сторона прилагает усилия в направлении решения вопроса дипломатическим путем», – заявил сегодня на брифинге министр обороны Армении Сейран Оганян, обратившись к инциденту со сбитым 12 ноября ВС Азербайджана вертолетом МИ-24 ВВС Нагорно-Карабахской Республики и к вопросу о том, какие шаги предпринимаются для того, чтобы получить доступ к месту крушения.
«Полагаем, наши соседи поймут, что, в конце концов, в соответствии с нормами международного гуманитарного права, должно быть позволено исследование места крушения вертолета, даже если это место боевых действий, а также экспертиза останков и их транспортировку. Другие варианты существуют всегда, однако пока наши усилия направлены на решение проблемы дипломатическим путем», – сказал министр.
По словам Сейрана Оганяна, ВС Азербайджана поразили вертолет на армянской территории в момент выполнения учебно-тренировочного полета, что является нарушением всех норм.
«И я полагаю, что приказ поразить вертолет ВВС НКР был дан заранее», – подчеркнул глава Минобороны Армении.
По словам Сейрана Оганяна, проведенная армянской стороной дипломатическая работа, встречи с представителями Минской группы ОБСЕ и Международного Комитета Красного Креста (МККК), личным представителем действующего председателя МГ ОБСЕ Анджеем Каспршиком дали результаты: сопредседатели выступили с конкретным заявлением и призвали Азербайджан разрешить, а Армению – содействовать процессу доступа к месту происшествия, проведению работ по разминированию и обнаружению останков членов экипажа сбитого вертолета.
Комментируя муссируемые разговоры о том, будто Азербайджан предлагает обменять останки пилотов сбитого вертолета ВВС НКР на азербайджанских диверсантов, С. Оганян сказал: «Считаю, что этот вопрос нужно адресовать руководству Нагорно-Карабахской Республики. Для всех очевидно, что диверсанты совершили преступление, за что должны понести ответственность».
В ответ на вопрос, преследовал ли Азербайджан данным шагом цель спровоцировать войну, С. Оганян сказал: «Любые нарушения азербайджанской стороны – это провокация, и они таким образом обеспечивают соответствующий градус напряженности для того, чтобы добиться успехов в переговорном процессе».
Глава Минобороны Армении отметил также, что с семьями членов экипажа сбитого ВС Азербайджана вертолета ВВС НКР ведутся соответствующие работы, а накануне, 19 ноября, он встретился с отцами военнослужащих.
А.Ованнисян: Пока не удается подойти к пораженному ВС Азербайджана вертолету ВВС НКР
Глава Минобороны Армении и посол США обсудили вопросы, связанные с судьбой экипажа сбитого ВС Азербайджана вертолета ВВС НКР