The Wrap. Ռեժիսորները դատապարտում են Ռասել Քրոուի ֆիլմը հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար
«1915» ֆիլմի ռեժիսորներ Կարին Հովհաննիսյանը և Ալեքսա Մուխիբյանը բաց նամակ են գրել «Ուորներ Բրադերս» կինոընկերությանը Ռասել Քրոուի «The water diviner» (Ջուր փնտրողը) ֆիլմի առնչությամբ: The Wrap-ը հրապարակել է բաց նամակի տեքստը:
Նամակում մասնավորապես ասվում է, որ Ռասել Քռոուի պատմական դրաման, որը պատրաստվում է թողարկել Ուորներ Բրադերսը, ներկայացնում է թուրքերին որպես զոհեր 1915թ.-ի Գալիպոլիի ճակատամարտում, ովքեր ի վերջո հաղթանակ տարան իմպերիալիստական արևմուտքի դեմ առաջին համաշխարհային պատերազմում:
«Խնդիրն այն է, որ 2015թ.-ի ապրիլի 24-ը նաև հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակն է, որն իրականացվել էր այդ նույն թուրքական կառավարության կողմից` մի փաստ, որը լռության է մատնում «Ջուր փնտրողը» ֆիլմը», - գրում են նամակի հեղինակները` հիշեցնլով, որ հենց ապրիլի 24-ին` զորքերի Գալիպոլի ժամանելու նախորդ գիշերը, երիտթուրքերի ռեժիմը սկսեց իրականացնել հայերին ոնչացնելու իր ծրագիրը:
Նամակում ասվում է նաև, որ առ այսօր Թուրքիան ժխտում է ցեղասպանությունը և 1915թ.-ի պատմությունն աղավաղելու նպատակով օգտագործում է Վաշինգտոնում լոբբիստական խմբերին, հեղինակավոր համալսարանների պրոֆեսորներին, ինչպես նաև հոլիվուդյան ստուդիաները:
«Քրոուի ֆիլմը դրա փայլուն օրինակն է. այն դիտելով ոչ ոքի մտքով չի անցնի, որ Օսմանյան կայսրությունում հայերը երբևէ գոյություն են ունեցել, առավել ևս որ նրանց հանդեպ ժամանակակից պատմության մեջ առաջին ցեղասպանությունն է իրականացվել»,- գրում են ռեժիսորները` զգուշացնելով, որ եթե ֆիլմը թողարկվի, ապա այն կլինի ամենաբարձր որակի պրոպագանդան, որ երբևէ հրապարակվել է ցեղասպանության ժխտմանը ծառայելու համար:
Հիշեցնելով, որ ապրիլի 24-ին միլիոնավոր հայեր ողջ աշխարհում երթի են դուրս գալու ցեղասպանությունը հիշատակելու` նամակի հեղինակները հարցնում են. «ինչպե՞ս եք ակնկալում, որ մենք արձագանքենք այդ ֆիլմի թողարկմանը հենց այն օրը, երբ մենք սքում ենք մեր կորուստը և պահանջում Թուրքիայից առերեսել իր մութ պատմությունը»:
«Մենք չգիտենք, թե ինչպես է պարոն Քրոուն, հիմա էլ Ուորներ Բրադերսը, հասել այս կետին… Եթե պարոն Քրոուի կողմից միլիոնավոր զոհերի հիշատակը վիրավորելն ու անարգելը պատահականություն էր, ապա հայկական համայնքը կարող է ի վերջո ներել նրան: Սակայն եթե դուք հիմա, այնուամենայնիվ, թողարկեք ֆիլմը ապրիլ ամսին, մենք այլևս չեն կարող դա պատահականություն համարել: Դա կարող է միայն դիտվել որպես մասնակցություն երբևէ իրականացված ամենասոսկալի հանցագործության ժխտմանը… և դա կստանա այն վերաբերմունքն ու հակահարվածը, որին արժանի է», - եզրափակում են հեղինակները Ուորներ Բրադերսին ուղղված իրենց նամակը:

В мире 17:01 18/04/2015
Режиссеры призывают Голливуд не работать на пропаганду Турции. В центре скандала – Рассел Кроу и Warner Brothers
Режиссеры посвященного 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи фильма «1915» – Карин Ованнисян и Алек Мугибян – обратились с открытым письмом к американской кинокомпании Warner Brothers в связи с фильмом Рассела Кроу «Искатель воды» («The water diviner»). Текст письма приводит The Wrap.
Как отмечают в письме Карин Ованнисян и Алек Мугибян, в исторической драме Рассела Кроу, которую собирается выпустить Warner Brothers, турки представлены как жертвы в битве при Галлиполи, которые, в конце концов, одержали победу в Первой Мировой войне против империалистического Запада.
«Проблема в том, что 24 апреля 2015 года исполняется 100-я годовщина Геноцида армян, который был осуществлен тем же турецким правительством. И этот факт замалчивается в фильме „Искатель воды ”», – указывают авторы письма, напоминая, что именно 24 апреля, накануне высадки войск на Галлиполи, режим младотурок начал осуществлять свою программу по истреблению армян.
В письме подчеркивается политика отрицания Турции и отмечается, что Анкара использует для фальсификации истории лоббистские группы в Вашингтоне, известных профессоров ведущих университетов и даже голливудские студии.
«Фильм Кроу – яркое свидетельство этому. Ни один зритель, который увидит этот фильм, даже не подумает о том, что армяне когда-либо жили в Османской империи, а уж тем более о том, что в их отношении был осуществлен геноцид», – пишут режиссеры, предупреждая, что если фильм будет выпущен, то он станет образцом пропаганды самого высокого качества, когда-либо примененный в деле отрицания Геноцида армян.
Авторы послания напоминают, что 24 апреля армянский народ во всем мире будет вспоминать жертв Геноцида, скорбеть о погибших и требовать от Турции признать темные страницы собственной истории.
Режиссеры выражают недоумение в связи с тем, как могли дойти до такого Р. Кроу и кинокомпания Warner Brothers. «Если оскорбление господином Кроу памяти миллионов жертв является случайностью, то армянская община может в конце концов простить его. Однако если вы теперь, тем не менее, выпустите фильм в апреле, то мы не сможем считать это случайностью. Это может быть воспринято только как участие в деле отрицания ужаснейшего преступления, которое когда-либо совершалось, и это получит заслуженный ответ и контрудар», – отмечается в письме.