Օրվա թեմա 12:01 23/05/2015
Ռիգայում կայացած ԵՄ Արևելյան գործընկերության 4-րդ գագաթաժողովը Հայաստանի համար լավ հնարավորություն էր ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների, Հայոց ցեղասպանության խնդրի մասին և յուրահատուկ աջակցություն ստանալու Եվրամիության անդամ երկրների կողմից: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Արցախյան հակամարտության հետ կապված զարգացումներն այնպիսին եղան, որ Ադրբեջանը դուրս մնաց քննարկումներից՝ հերթական անգամ աշխարհին ցույց տալով իր ագրեսիվ քաղաքականության որոշակի դրվագներ՝ հրաժարվելով ստորագրել վերջնական հռչակագիրը: Որոշակի ճնշումներից հետո, իհարկե, ստորագրեց, բայց Եվրամիության և Ադրբեջանի միջև առաջացավ կոնֆլիտ, որը հետաքրքրի քննարկումների, զարգացումների տեղիք է տալիս»,- ասաց քաղաքագետը:
Ադրբեջանի դրսևորած վարքագծի մասին խոսելիս, քաղաքագետն ասաց, որ այսօր ամենաբարձր մակարդակով խոսվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների, ներքաղաքական զարգացումների մասին, նույնիսկ բարձրաստիճան պաշտոնյաները նշում են, որ անիմաստ է սպասել որևէ փոփոխություն այդ ոլորտներում:
«Ադրբեջանը այսօր իսկապես թիրախավորված է: Իհարկե, միայն այդ քննատությունները չէին պատճառը, որ Մամեդյարովը հրաժարվեց վերջին պահին ստորագրել հռչակագիրը: Այլ հանգամանքներ ևս կան: Առաջին՝ 2009-ից սկսած այս բանակցային մոդելը Ադրբեջանի համար այլևս անընդունելի է ու փորձում է տապալել գործընթացը, որտեղ հղում կա եռանախագահների հայտարարւթյուններին, փորձում են քաղաքական ազդեցությունը չեզոքացնել ու քաղաքական օրակարգից հանել։ Նրանք իսկապես հասկացան, որ բանակցային գործընթացը հօգուտ Ադրբեջանի չէ և չեն կարող որևէ հարց լուծել»,- ասաց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա հիշեցրեց գագաթնաժողովի ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթի այն հատվածը, որտեղ ասում է. «Այո ՛, տարածքային ամբողջականությունը 21-րդ դարում պետք է հարգվի պետությունների կողմից, սակայն երբ այդ ամբողջականությունը դառնում է տվյալ հասարակության մի մասի ճակատագրի խեղման, նրա համար զարգացման ցանկացած հեռանկարի վախճան, որևէ մեկը չի կարող ստորադասել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը: Վերջին հաշվով, եթե խաղի միակ կանոնը լիներ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, ապա այսօր այս սեղանի շուրջ այսքան երկրների ներկայացուցիչներ չէին լինի, որովհետև պարզապես այդքան երկիր չէր լինի»:
Այսինքն, ըստ Հ. Մելիք-Շահնազարյանի, տարածքային ամբողջականությունը, եթե օգտագործվում է ազգերի ինքնորոշման դեմ, չի կարող պարտադիր սկզբունք լինել:
«Հռչակագրի երրորդ կետում նշված է, որ Վրաստանի և Ուկրաինայի դեպքերը ցույց տվեցին, որ 21-րդ դարում տարածքային ամբողջականության սկզբունքը ինքն իրեն ենթադրվող փաստ չէ: Այստեղ Ադրբեջանը տարածքային ամբողջականության սկզբունքի ստորադասման վտանգ է տեսել: Նրանք տեսան, որ ԵՄ-ի քննարկումների տրամաբանությունը տանում է նրան, որ տարածքային ամբողջականությանը չի կարող լինել այն հիմնական գործոնը, որի հիման վրա պետք է լուծվեն հակամարտությունները, պարտադրվում են նաև ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը: Սա էլ էր այն խանգարող հանգամանքներից, ինչի պատճառով Ադրբեջանը չէր ցանկացել ստորագրել հռչակագիրը», ասաց քաղաքագետը:

Политика 13:30 23/05/2015
Почему Азербайджан отказывался подписывать итоговую декларацию саммита «Восточного партнерства» в Риге? Ответил политолог
Состоявшийся в Риге саммит «Восточного партнерства» ЕС стал хорошей возможностью для Армении вновь поднять проблему армяно-азербайджанских отношений, тему Геноцида армян в Османской империи 1915 года и получить своеобразную поддержку стран-членов Евросоюза. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции политолог Грант Мелик-Шахназарян, подводя итоги 4-го саммита ВП в Риге.
«Развития вокруг карабахской проблемы сложились так, что Азербайджан оказался за полями обсуждений, в очередной раз продемонстрировал миру определенные эпизоды своей агрессивной политики, отказываясь подписать итоговую декларацию саммита. После определенного давления Азербайджан, конечно, подписал ее, однако между ЕС и Баку возник конфликт», – сказал политолог.
При этом Грант Мелик-Шахназарян отметил, что сегодня в мире на самом высоком уровне говорится о нарушениях прав человека в Азербайджане, внутриполитических процессах в этой стране, даже высокопоставленные должностные лица отмечают, что бессмысленно ожидать каких-либо перемен в этих сферах.
«Конечно, не только данная критика стала причиной отказа в последний момент Эльмара Мамедъярова подписывать итоговую декларацию. Есть и другие обстоятельства. Так, с 2009 года эта модель переговоров более не является приемлемой для Азербайджана, и он пытается провалить процесс», – отметил Г.Мелик-Шахназарян, добавив: «В Баку действительно поняли, что переговорный процесс – не в пользу Азербайджана и они не могут решить какой-либо вопрос».
В этом контексте политолог процитировал следующую часть выступления президента Армении Сержа Саргсяна на четвертом саммите «Восточного партнерства»: «Да, территориальная целостность в 21-м веке должна уважаться государствами, однако когда эта целостность калечит судьбу части данного общества, убивает все перспективы его развития, никто не может принижать принцип права народов на самоопределение. В конечном счете, если единственным правилом игры был бы принцип территориальной целостности, то сегодня за этим столом не было бы представителей стольких стран, потому что стольких стран просто не было бы».
«В Азербайджане увидели, что логика обсуждений ЕС подводит к тому, что принцип территориальной целостности не может быть главным фактором, на основе которого должны урегулироваться конфликты. Обязательным является также принцип права народов на самоопределение. Это тоже относится к обстоятельствам, по причине которых Азербайджан не хотел подписывать итоговую декларацию», – отметил политолог.