Հասարակություն 17:34 01/07/2015
«Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետության» գրոհայինները Սիրիայի Քոբանի (Այն Ալ-Արաբ) քաղաքում սպանել են 45-ամյա Հովսեփ Թումասյանին: Իսլամիստները տղամարդու վրա կրակել են իր 14-ամյա որդու` Արամի աչքի առաջ: Այս հայտնում է Hurriyet Daily News-ը:
«ԻԼԻՊ-ի 4 անդամները, ովքեր կրում էին քրդական «Ժողովրդական պաշտպանական ջոկատներ» աշխարահազորի համազգեստ, հորս վրա կրակել են հունիսի 24-ի առավոտյան: Հայրս արյունահոսում էր : Նա ինձ ասաց, որ դրանք ԻԼԻՊ-ից են և որ արագ փախչեմ»,-ասել է տղան` ավելացնելով, իրեն նույնպես կսպանեին, եթե չփախչեր:
Թումասյանների ընտանիքը Քոբանիում բնակվող այն վերջին 8 հայ ընտանիքներից մեկն էր, որը մոտ 9 ամիս առաջ հեռացել էին քաղաքից: Հակոբ Թումասյանը` Հովսեփի եղբայրն ասել է, որ այդ ընտանիքներն այլևս չեն վերադառնա:
«Նրանցից 3-ը այժմ ապաստան է գտել Թուրքիայի Սանլըուրֆա նահանգի Սուրուչ շրջանում բացված փախստականների ճամբարում: Մեկական ընտանիք բնակություն է հաստատել Սանլըուրֆայում, Հաթայում և Հալեպում: Մնացած երկու ընտանիքներն էլ, որոնք անձնագիր ունեին, տեղափոխվել են Հայաստան»,-ասել է Թումասյանը` նշելով, որ պահ է եղել, որ ցանկացել են վերադառնալ Քոբանի, սակայն եղբոր սպանությունից հետո, ով Սիրիայի էր գնացել տեսնելու, արդյոք իր տունը և խանութը կանգուն են, թե ոչ, այլևս չեն վերադառնա:

Политика 19:16 01/07/2015
В сирийском Кобани боевики «Исламского государства» расстреляли армянина О. Тумасяна на глазах его 14-летнего сына
Боевики «Исламского государства» (ИГ) убили в сирийском городе Кобани 45-летнего армянина Овсепа Тумасяна: террористы расстреляли мужчину на глазах его 14-летнего сына Арама. Об этом сообщает турецкое издание Hurriyet Daily News.
Согласно информации, мальчик рассказал, что в его отца стреляли 24 июня четверо членов группировки ИГ в одежде ополченцев курдских «Отрядов народной обороны». «Отец истекал кровью, он мне сказал, что они из ИГ и чтоб я скорее бежал», – отметил Арам, добавив, что боевики убили бы и его, если бы он не сумел вовремя скрыться.
Отмечается, что семья Тумасянов – одна из последних восьми армянских семей, покинувших Кобани 9 месяцев назад. Брат убитого – Акоп Тумасян – заявил, что эти семьи более никогда не вернутся в этот город.
По его словам, три семьи находятся в настоящее время в лагере для беженцев на территории Турции, еще три семьи расселились соответственно в турецкой провинции Шанлыурфа, в Хате и Алеппо, две другие, у которых были документы, переехали в Армению.
А. Тумасян отметил, что брат его отправился в Кобани проверить, сохранились ли его дом и магазин, и именно тогда и был убит.