Հասարակություն 13:55 03/07/2015
Լենինը մեռնելուց հետո թողել է լենինիզմը, Բիբինը դեռ չմեռած թողեց բիբինիզմը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն խոսքն այսպես սկսեց ՀՀ ժողովրդական արտիստ ռեժիսոր Նիկոլայ Ծատուրյանը:
«Շատ խնդիրներ կան, որոնք դեռ պետք է բացահայտվեն: Ժողովրդի մոտ հավատն է պակասել, այս աուդիտին էլ նրանք չեն հավատում: Այսպես որ գնա Հայաստանում 400-500 մարդ է մնալու: Երիտասարդությունն արթնացավ թմբիրից: Այս երիտասարդները պետք է իրենց շարքերն ընդունեն գիտակ մարդկանց, տնտեսագետների, իրավաբանների»,-նշեց Ն. Ծատուրյանը:
Գրող-հրապարակախոս Մերուժան Տեր-Գուլանյանը համաձայն չէ Ծատուրյանի այն մտքի հետ, որ մի օր Հայաստանում մարդ չի մնալու. «Հայաստանը միշտ էլ 3 մլն բնակչություն ունենալու է»:
Տեր-Գուլանյանը նկատեց, որ այս օրերին հարևան պետությունների վերաբերմունքը շատ վատն էր. «Ես զարմացած եմ, ինչու են ռուսները անընդհատ ուզում այստեղ մայդան տեսնել: Թող իրենց մայդանը իրենց մեյդանում պահեն: Փառավոր երիտասարդներ ունենք, նրանց նպատակներն ազնիվ են»:
Գրողի խոսքերով, իրեն հրաշալի պահեց նաև պատությունը՝ նկատի ունենալով ՀՀ նախագահին, սակայն սխալ համարեց երիտասարդների՝ նախագահի հրավերը չընդունելը և մոտը չգնալը:
«Բացի առաջին օրվանից, իրեն փայլուն պահեց նաև ՀՀ ոստիկանությունը, առաջին օրը տեղի ունեցան բաներ, որոնք չպիտի լինեին»,-ավելացրեց Գուլանյանը:
Բանախոսները խնդրեցին և կոչ արեցին երիտասարդներին. «Գնացեք տուն, երեխեք ջան, մեղք եք այս շոգին: Գնացեք և սպասեք աուդիտին»:

Politics 17:42 03/07/2015
The Armenian youth woke up, as if from a deep sleep, and now they need to attract professional economists and lawyers to their ranks, People’s Artist of Armenia, director Nikolai Tsaturyan said today referring to the rallies staged in Bagramyan Avenue of Yerevan to protest a hike in electricity prices.
In his words, there are still numerous problems to be solved because of a deficit in public trust. People have ‘slight faith’ even in the audit expected to be conducted at Electric Networks of Armenia (ENA) Company, the director said.
Writer, publicist Meruzhan Ter-Gulanyan for his part spoke about the latest developments in Armenia, expressing discontent over the reaction to those events in other countries, particularly in Russia.
“I fail to understand why the Russians are trying to see a Maidan in these developments. Let them keep their Maidan to themselves. We have glorious youth and their goals are honest,” the writer said.
The government has also behaved correctly, Ter-Gulanyan said. Yet he considering the young people’s refusal to meet with the head of state an incorrect move.
“Except for June 23, the Armenian police also showed to good advantage,” the writes said. In his words, things that should not have taken place happened that day.
Nikolai Tsaturyan and Meruzhan Ter-Gulanyan appealed to those rally participants who still remain on Bagramyan Avenue: “Dear guys. Go home. It’s hot today. Go and wait for the audit results”.