Ստամբուլում կառուցված հայկական դպրոցի շենքը շահագործման կհանձնվի այս տարի
Ստամբուլի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցու հիմնադրամը Բաքըրքյոյում հայկական դպրոց է կառուցել, որը 2015-2016 ուսումնական տարվանից կհանձնվի շահագործման: Այս մասին գրում է  «Էրմենիհաբեր»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Hürriyet» թերթին:
Հիմնադրամի նախագահ Մեսութ Օզդեմիրը ասել է, որ նոր դպրոցն անհրաժեշտությունն էր:
«Օսմանյան շրջանում Հովհաննես Դադյանի կառուցած դպրոցը շահագործվում էր 171 տարի, այն այլևս չէր բավարարում կարիքները»,- տեղեկացրել է հիմնադրամի նախագահը:
Օզդեմիրի խոսքերով, դպրոցի նոր շենքը ունի սպորտի և խորհրդակցությունների սրահներ, ճաշարան: 2015-2016 թվականից դպրոցում կրթություն են ստանալու 3 տարիքային խումբ՝ ընդհանուր 500 աշակերտ, համալրվելու է ուսուցիչների թիվը:
Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ Հանրապետական Թուրքիայի պատմության մեջ առաջին անգամ հայ համայնքը դպրոցի նոր շենք է կառուցել:

Interviews 13:33 29/08/2015
Istanbul’s Armenian community is set to open a new school building in the city’s Bakırköy district for the 2015-2016 academic year, replacing an older building that had served for 171 years, Ermenihaber.com reported citing Hurriyet daily.
The school in Istanbul was built with funds allocated by Surp Asdvadzadzin Armenian Church.
“I am very happy to see that the school is almost completed. Moving to a new building after 171 years makes us all happy,” Surp Asdvadzadzin Church Foundation head Mesut Özdemir said noting that the new school has a gym, a conference hall, and a cafeteria.
500 pupils will attend the school in the 2015-2016 academic year, and the number of teachers will also increase.