Հասարակություն 18:49 02/09/2015
Գուրգեն Դալիբալթայանը հավասարակշռված անձնավորություն էր և լավագույն կերպով տիրապետում էր իր մասնագիտությանը: Լրագրողների հետ զրույցում այսպես բնութագրեց գեներալ-գնդապետ Գուրգեն Դալիբալթայանին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նշենք, որ Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի է ունենում Գուրգեն Դալիբալթայանի հոգեհանգստի արարողությունը: Ներկա են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, Գարեգին Երկրորդը, պաշտոնատար այլ անձինք:
«Նա այն մարդկանցից է, ովքեր ունեն փորձ ու անգամ դժվարագույն իրադրությունների ժամանակ չեն կորցնում իրենց, հավասարակշռված, սառնասիրտ կերպով պլանավորում են իրենց գործողություններն ու իրականացնում»,- ասաց Ս. Օհանյանը:
Նախարարը խոսելով վերջին շրջանում շփման գծում տիրող լարված իրավիճակի մասին, ասաց, որ ադրեջանական կողմը շփման գծում սկսել է հեռահար միջոցներ կիրառել. «Վերջին շրջանում շփման գծի լարվածության առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ հակառակորդը սկսել է ականանետեր կիրառել։ Դրանք անպատասխան չեն մնում, պատժվում են, շատ դեպքերում կանխարգելիչ միջոցառումներով զսպման համապատասխան պայմաններ ենք ստեղծում։ Հակառակորդը հաջողությունների չի հասնում, դրա համար էլ գործի է դնում հեռահար միջոցները: Իրավիճակը սահմանին վերահսկելի է»:

Политика 19:17 02/09/2015
Глава Минобороны Армении: ВС Азербайджана не добиваются успеха, поэтому начали применять дальнобойные средства
Азербайджанская сторона на линии соприкосновения с ВС Нагорно-Карабахской Республики начала применять дальнобойные средства. Об этом сообщил сегодня в беседе с журналистами министр обороны Армении Сейран Оганян.
Отметим, в ереванском Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна проходит панихида по известному государственному и военному деятелю, генерал-полковнику Гургену Далибалтаяну, который скончался во вторник в возрасте 89 лет. На церемонии присутствуют президент Армении Серж Саргсян, председатель Национального Собрания РА Галуст Саакян, глава Минобороны Сейран Оганян и другие высокопоставленные должностные лица.
Коснувшись в беседе с журналистами ситуации на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил, С. Оганян сказал: «В последнее время противник начал применять минометы. Действия ВС Азербайджана не остаются безответными и безнаказанными, часто посредством превентивных мер армянская сторона создает соответствующие условия сдерживания. Противник не добивается успеха, поэтому прибегает к дальнобойным средствам. Ситуация находится под контролем».
Министр в ходе общения с журналистами обратился также к роли покойного генерал-полковника Гургена Далибалтаяна, отметив, что он был не просто опытным, но и высокопрофессиональным военным, не теряющим самообладания даже в сложнейших ситуациях и взвешенно, хладнокровно планирующим, осуществляющим все необходимые действия.