Օրվա մամուլ 09:24 31/10/2014
ՀՀ ֆինանսների նախարարության հարկային տեսչության կողմից երեկ հրապարակված՝ Հայաստանի առաջին հազար հարկատուների ցանկից ակնհայտ է դառնում, որ ստվերի դեմ հայտարարված պայքարը չի վերաբերում մի քանի «հետաքրքիր» գործարարների:
«Հայաստանի, թերևս, «ամենահետաքրքիր» գործարար ու նաև ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի (Լֆիկ) հետ կապված խոշորագույն երկու ընկերությունները (Ալեքս Գրիգ, Սամ-սեր գրուպ) միասին այս տարվա առաջին 9 ամիսներին վճարել են 17.3 մլրդ դրամի հարկ, որը անցած տարվա նույն ցուցանիշից ավելին է ընդամենը 1.7 տոկոսով: Եթե հաշվի ենք առնում, որ նշված 1000 հարկատուները ավելացրել են իրենց հարկերը ավելի քան 5 տոկոսով, ապա պարզ է դառնում, որ ստվերի դեմ պայքարը այս ընկերությունների կողքով է անցել»,-գրել է «Հայկական Ժամանակ»-ը:

Daily press 12:31 31/10/2014
It is evident from the list of top thousand biggest taxpayers released by Tax Inspectorate of Armenian Finance Ministry that the declared fight against shadow economy has not affected some businessmen, Haykakan Zhamanak writes.
“Alex Grig and Sam-Ser Group, two largest companies connected with Samvel Alexanyan - one of the “most interesting” Armenian businessmen, member of the parliament - paid together taxes of 17.3 billion drams in nine months of 2014. This sum exceeds last year’s index by only 1.7%. Given the fact that 1,000 taxpayers included in the list increased their taxes by over 5%, it becomes clear that the fight against shadow does not concern these companies,” the newspaper says.