Հասարակություն 14:46 13/02/2010
Այս աշնանը Հայաստանում տեղի կունեան աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղու բացումը: Այսօր Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդին հետևած ճեպազրույցում հայտարարեց հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը` խոսելով դեպի Տաթև տանող ճոպանուղու մասին:
Մինչ ճոպանուղու կառուցելը կվերանորոգվի եկեղեցական համալիրը, այդ աշխատանքները կշարունակվեն մինչև 2012 թվականը: Նա նաև ասաց, որ սկսվել է Տաթևի համալիրը հետ կապված տուրիստական փաթեթների մշակումը:
Հիշեցնենք, որ ճոպանուղին կառուցվում է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի «Տաթև. վերածնունդ և զարգացում» ծրագրի շրջանակում: Ծրագրի արժեքն է 6.8 մլն եվրո:
Նշենք, որ հիմնադրամի այսօրվա նիստում քննարկվել են Զբոսաշրջության զարգացման հայկական գործակալության` հիմնադրամի հետ միավորման գործընթացը, զբոսաշրջության խթանման ծրագիրը և հիմնադրամի համագործակցությունը ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության հետ:
Նախորդող հրապարակում՝ Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի նախաձեռնած ծրագրերն ընթացքի մեջ են. շարունակվում են աշխատանքներն ու բանակցություններ

Общество 14:37 13/02/2010
Этой осенью состоится открытие самой длинной в мире канатной дороги, ведущей в монастырский комплекс Татев. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил исполнительный директор Фонда Бекор Папазян, подводя итоги прошедшего сегодня заседания Фонда.
До этого начнутся работы по реставрации самого комплекса, которые продлятся до 2012 года. Он также сообщил, что уже начата разработка туристических пакетов, связанных с комплексом Татев.
Напомним, что договор о строительстве этой дороги был подписан в июле прошлого года в Ереване. Строительство канатной дороги является составной частью трехлетней программы «Возрождение и реставрация Татева», которую реализует Фонд национальной конкурентоспособности Армении с февраля 2009 года. Стоимость программы строительства канатной дороги составит 6,8 млн. евро.
Татевский монастырь был крупным культурным центром со скрипторием (мастерская по переписке рукописей), библиотекой и одним из известнейших средневековых университетов.