Հայաստանը եղել է աշխարհում հնագույն աստղագիտական կենտրոն. գիտնական
Հայաստանը եղել է աշխարհում հնագույն աստղագիտական կենտրոն: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց կենսաբանական գիտությունների թեկնածու, Օքսֆորդի համալսարանի «Քարեր և աստղեր» ծրագրի հայաստանյան արշավախմբի գլխավոր գիտնական, խորհրդական Վաչագան Վահրադյանը:
Նման եզրակացության գալու համար նրան հիմք է ծառայել Սյունիքի մարզում գտնվող ավելի քան 7500 տարվա պատմություն ունեցող Քարահունջը: Նա ասաց, որ գիտնականների վերջին բացահայտումները թույլ են տալիս պնդել, որ հայկական Քարահունջը ավելի հին է, քան անգլիական Սթոնհենջը, որը մոտ 3000 տարվա պատմություն ունի:
Քարահունջն իրենից ներկայացնում է ուղղահայաց կանգնած հսկայական եռանկյունաձև քարեր: Մասնագետն ասաց, որ երկու հուշարձաններն էլ կառուցվածքային նմանություններ ունեն. երկուսն էլ դեպի հյուսիս-արևելք ուղղված անցքեր ունեն, որոնք հնարավորություն են տվել պարզել ամառային արևադարձի օրը: Այդ օրը համարվում էր տարվա սկզբը:
«Սա վկայում է այն մասին, որ կառուցողներն ունեցել են միևնույն մշակութային արժեքներն ու աստղագիտական գիտելիքները: Սա լուրջ և կարևոր նշանակություն ունի»,- ասաց Վ.Վահրադյանը: Քարահունջն ու Սթոնհենջը երկուսն էլ գործածական առումով նույնն են` աստղադիտարաններ են: Ինչ վերաբերում է անվանումների նմանությանը, անգլերեն «սթոուն» և հայերեն «քար» բառերի նույնությունը, կասկած չի հարուցում:
Մասնագետն ասաց, որ շատերն են Քարահունջն անվանում «Զորաց քար», բայց դա սխալ է: Նրա խոսքով, «Զորաց քարը» պետք է դուրս գա շրջանառությունից, քանի որ դա թուրքերն «ղոշուն դաշ» բառի սխալ թարմանությունն է: Այս բառերը թարգմանվում են «շարք», «քար»: Նշենք, որ ակադեմիկոս Պարիս Հերունին անցյալ դարի 90-ական թվականններից շրջանառության մեջ է դրել Քարահունջ անվանումը:
Քարահունջում հետազոտությունները մեկնարկել են 2006թ. և ուսումնասիրությունների նյութերը ուղարկվել են Օքսֆորդ: Այն մեծ հետաքրքրություն է առաջացևել բրիտանացի գիտնականների մոտ: Հաջորդ շաբաթ Հայաստան են ժամանելու Օքսֆորդի համալսարանից մի խումբ գիտնականներ` հայ գիտնականների հետ մոտ երկու շաբաթ ուսումնասիրելու Քարահունջն ու շրջակա բնակավայրերը:

Armenia most ancient astronomy center in the world: scientist
Armenia was the most ancient astronomy center in the world, candidate for biological sciences, senior fellow of “Stones and Stars” Armenian expedition group in Oxford University, Vachagan Vahradyan, told reporters today.
With over 7500 years’ history, Qarahunj, situated in Syunik, Armenia, served as basis for his conclusion. He said, the recent study allows to claim that the Armenian Qarahunj is even older that the English Stonehenge, claiming about 300 years’ history.
Qarahunj is a combination of huge vertical triangular stones. According to the specialist, both monuments have identical construction. Both have holes directed to the NE and in the past these allowed to find the day which was to mark the beginning of the year.
“This evidences that the constructors had the same culture values and astrology skills. This is of serious and essential significance,” he said. Both Qarahunj and the Stonehenge are observatories. As far as the similarity of the names goes, it’s beyond doubt that the Armenian “qar” (stone) and the English “stone” mean the same.
Scientific research in Qarahunj got underway in 2006 and the materials have been sent to Oxford. British scientists got greatly interested in the monument and a number of researchers are intent to arrive in Armenia from Oxford University next week to carry out 2-week-long study of the complex with the Armenian scientists.