Հասարակություն 15:08 12/10/2010
Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը և հիմնադրամի խորհրդի անդամներն, ու ծրագրի գործընկերներն այսօր ամփոփեցին «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի արդյունքները:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանն իր խոսքում նշեց, որ հոկտեմբերի 16-ին կլինի Տաթևի վերածնունդ ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը, որը ներառում է 3 հիմնական բաղադրիչներ՝ Տաթևի վանքի վերանորոգումը, համայնքների զարգացումը և զբոսաշրջության ենթակառցվածքների կառուցումը: Բեկոր Փափազյանի կարծիքով, ծրագրի շրջանակներում տեխնիկապես ամենամեծ մարտահրավերը ճոպանուղու կառուցումն էր:
«Այսօր արդեն կարող եմ ասել, որ ունենք 100% անվտանգ կառույց: Ճոպանուղին փորձարկվել է և պատրաստ է ընդունել իր առաջին պաշտոնական ուղևորներին: Հոկտեմբերի 16-ին ճոպանուղու տեխնիկական բացման օրն է, իսկ մեկ շաբաթ անց, ամսի 23-ին կլինի ճոպանուղու շահագործման հանձնումը և դա կլինի հանրային միջոցառում: Ամսի 16-ին ներկա կլինեն միայն հրավիրված անձինք: Մյուսները կարող են միջոցառմանը հետևել հեռուստատեսությամբ, միջոցառումը հեռարձակվելու է ուղիղ եթերով»,- նշեց Բեկոր Փափազյանը:
Ճոպանուղու առաջին ուղևորները լինելու են Տաթևի հարևանությամբ գտնվող 6 համայքներից 6 երեխաներ, ովքեր ուղեկցելու են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին:
Ի դեպ, Տաթևի ճոպանուղին այսօրվա դրությամբ աշխարհում ամենաերկարն է: Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամն արդեն բանակցում է Գինեսի ռեկորդների գրասենյակի հետ, որպեսզի այդ փաստն ընդունվի պաշտոնապես:
«Ամերիա» ընկերությունների խմբի գործադիր տնօրեն Անդրեյ Մկրտչյանը նշեց, որ ընկերության համար մեծ պատիվ է նման աննախադեպ ծրագրին աջակցելն ու մասնակից լինելը:
«Սա մասնավոր և պետական հատվածների համագործակցության փայլուն օրինակ է»,-նշեց Անդրեյ Մկրտչյանը:
«Վիվասել-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն էլ խորհուրդ տվեց չմոռանալ, որ Տաթևը որպես վանական համալիր մեզ համար բավականին հարուստ հոգևոր ժառանգություն է, որը պետք է պահել և փոխանցել սերունդներին: Նրա կարծիքով, այս ծրագրի շնորհիվ մեր հայրենիքի անունը միջազգային ասպարեզում կլինի ավելի հայտնի և ճանաչելի:
Նշենք, որ ծրագրի շրջանակներում վերանորոգվել է Սիսիանից մինչև Տաթև տանող ճանապարհը, որի բացումը ևս կլինի հոկտեմբերի 16-ին:

Общество 17:38 12/10/2010
16 октября будет дан официальный старт программы «Возрождение Татева», которая включает три основные составляющие: реставрация монастыря Татев, развитие общин и построение инфраструктур туризма. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил исполнительный директор фонда национальной конкурентоспособности Бекор Папазян.
По его словам, самым большим техническим вызовом во время реализации программы стало строительство канатной дороги.
«Сегодня я могу сказать, что мы имеем 100%-ую безопасную канатную дорогу. Она опробована и готова принять своих первых пассажиров. 16 октября – день технического открытия канатной дороги «Крылья Татева», а спустя неделю, 23 октября состоится ее сдача в эксплуатацию. 16 октября будут присутствовать только приглашенные лица. Остальные могут посмотреть открытие по телевизору в прямом эфире», - сообщил Б. Папазян.
Первыми пассажирами канатной дороги Татева станут 6 детей из 6 близлежащих общин, которые будут сопровождать президента Армении Сержа Саргсяна и Католикоса Всех армян Гарегина Второго.
Кстати, на сегодняшний день канатная дорога Татева – самая длинная в мире. Фонд национальной конкурентоспособности уже ведет переговоры с книгой рекордов Гиннеса, чтобы этот факт был признан официально.
Исполнительный директор группы компаний «Америа» Андрей Мкртчян отметил, что для компании большая честь поддерживать и участвовать в такой беспрецедентной программе.
«Это блестящий образец сотрудничества государственного и частного сектора», - заметил он.
Генеральный директор компании «ВиваСелл- МТС» Ральф Йирикян посоветовал не забывать, что монастырь Татев для нас – богатое духовное наследие , которое следует сохранить и передать потомкам. По его мнению, благодаря данной программе наша родина станет более известной и узнаваемой на международной арене.
Напомним, что в рамках программы реконструирована дорога, ведущая из Сисиана в Татев, открытие которой также состоится 16 октября.