Հասարակություն 10:12 24/04/2012
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղխորհուրդը Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր կայցելի այսօր կեսօրին: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ԲՀԿ առաջնորդի մամլո խոսնակ Խաչիկ Գալստյանը:
Նույն ժամին դեպի հուշահամալիր երթով կշարժվի նաև ՀԱԿ-ը` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի առաջնորդությամբ, սակայն Ազատության հրապարակից:
Իսկ ահա կոմկուսի առաջնորդ Ռուբեն Թովմասյանը Panorama.am-ին փոխանցեց, որ Ծիծեռնակաբերդ կբարձրանան այնժամ, «երբ կառավարությունը կգա-կգնա»: Այս պահին կոմունիստներն արդեն հուշահամալիր տանող ճանապարհին են, բայց սպասում են. «Այդպես է կարգը, միշտ այդպես է եղել»,-փոխանցեց նա:
Հայոց ցեղասպանությունն արդեն ճանաչել և դատապարտել են Ուրուգվայը (1965թ.), Կիպրոսի Հանրապետությունը (1982թ.), Արգենտինան (1993թ.), Ռուսաստանի Դաշնությունը (1995թ.), Կանադան (1996թ.), Հունաստանը (1996թ.), Լիբանանը (1997թ.), Բելգիան (1998թ.), Իտալիան (2000թ.), Վատիկան (2000թ.), Ֆրանսիան (2001թ.), Շվեյցարիան (2003թ.), Սլովակիան (2004թ.), Հոլանդիան (2004թ.), Լեհաստան (2005թ.), Գերմանիան (2005թ.), Վենեսուելան (2005թ.), Լիտվիան (2005թ.), Չիլին (2007թ.), Շվեդիան (2010թ.): Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև Վատիկանը, Եվրախորհուրդը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

Society 10:39 24/04/2012
Prosperous Armenia Party led by Gagik Tsarukyan will pay tribute to the victims of Armenian Genocide in the midday, party spokesman Khachik Galstyan told Panorama.am.
Just at the same time HAK plans a march to Tsitsernakaberd Memorial Complex headed by Levon Ter-Petrosyan.
Speaking to Panorama.am Communist Party leader Ruben Tovmasyan said the party will move to Tsitsernakaberd after “the government’s visit.” Although the communists are on their way to the memorial, they will wait for the government’s visit. “This is the rule, and it has always been so,” said Mr. Tovmasyan.
Panorama.am recalls that Turkey has traditionally rejected the mass killings of 1,5 million Armenians carried out early in the 20th century and took the criticism of the West painfully.
Note that the following states have recognized and condemned the Armenian Genocide carried out in the Ottoman Turkey: Uruguay (1965), Cyprus (1982), Argentina (1993), Russian Federation (1995), Canada (1996), Greece (1996), Lebanon (1997), Belgium (1998), Italy (2000), Vatican (2000), France (2001), Switzerland (2003), Slovakia (2004), the Netherlands (2004), Poland (2005), Germany (2005), Venezuela (2005), Lithuania (2005), Chile (2007), Sweden (2010). Armenian Genocide is also recognized by the European Parliament and World Council of Churches.