Հասարակություն 15:03 26/02/2013
Արցախի Եվրոպական կենտրոնը և եվրոպական ու հայկական փորձագետների Ցեղասպանության ճանաչման հանձնախումբը (AGA) Բեռլինի հայկական երկու համայնքերի հետ համատեղ կիրակի օրը Սումգայիթյան ջարդերի տարելիցին նվիրված` «Այլևս երբեք չպետք է կրկնվի» խորագրով մի շարք միջոցառումներ է իրականացրել, նշվում է AGA-ի կայքում:
«1988 թվականի փետրվարին ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում կազմակերպված ջարդերը հանդիսանում են Ադրբեջանում հայ փոքրամասության նկատմամբ մասսայական կոտորածների սկիզբը: Խորհրդային կենտրոնը տարահանվող հայերին պաշտպանելու համար ուժային միջոցներ չի կիրառել: Սումգայիթյան իրադարձությունների մեղավորները անպատիժ են մնացել, ինչը խթան է հանդիսացել հետագայում նաև Բաքվում, Գանձակում (Կիրովաբադ) և մի շարք այլ քաղաքներում նույնպես նման ջարդեր կազմակերպելու համար»,- գրում է կայքը:
Նշվում է, որ միջոցառման շրջանակում կազմակերպվել է երթ դեպի Բեռլին, արքեպիսկոպոս Գարեգին Բեկջանյանի կողմից եկեղեցում պատարագ է մատուցվել: Միջոցառմանը ելույթով հանդես են եկել Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը, Գերմանիայում ԼՂՀ ներկայացուցիչ Հարություն Գրիգորյանը, ինչպես նաև AGA-ի նախագահ Թեսսա Հոֆմանը:

Общество 14:20 26/02/2013
Совместно с двумя армянскими общинами Берлина, Европейский центр Арцаха и Ассоциации европейских и армянских экспертов под названием Рабочая группа Признание - против Геноцида (AGA) провели в воскресенье ряд мероприятий в память жертв резни в Сумгаите под названием «Это никогда не должно повториться», сообщается на сайте AGA.
«Погромы в азербайджанском городе Сумгаит организованные в конце февраля 1988 года, ознаменовали собой начало организованного массового насилия в отношении армянского меньшинства в Азербайджане. Советское центральное правительство не применило сил безопасности для защиты преследуемых армян. Виновники сумгаитских событий все еще остаются безнаказанными, поощряя дальнейшие погромы в Баку, Гяндже (Кировабад) и во многих других городах и поселках», - пишет сайт.
Отмечается, что в рамках мероприятий прошло шествие в Берлине, литургия в церкви во главе архиепископом Гарегин Бекджяном. Выступил посол Армении в Германии Армен Мартиросян, представитель Нагорно-Карабахской Республики в Германии Арутюн Григорян, председатель AGA Тесса Хофманн.