Հասարակություն 15:03 26/02/2013
Արցախի Եվրոպական կենտրոնը և եվրոպական ու հայկական փորձագետների Ցեղասպանության ճանաչման հանձնախումբը (AGA) Բեռլինի հայկական երկու համայնքերի հետ համատեղ կիրակի օրը Սումգայիթյան ջարդերի տարելիցին նվիրված` «Այլևս երբեք չպետք է կրկնվի» խորագրով մի շարք միջոցառումներ է իրականացրել, նշվում է AGA-ի կայքում:
«1988 թվականի փետրվարին ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում կազմակերպված ջարդերը հանդիսանում են Ադրբեջանում հայ փոքրամասության նկատմամբ մասսայական կոտորածների սկիզբը: Խորհրդային կենտրոնը տարահանվող հայերին պաշտպանելու համար ուժային միջոցներ չի կիրառել: Սումգայիթյան իրադարձությունների մեղավորները անպատիժ են մնացել, ինչը խթան է հանդիսացել հետագայում նաև Բաքվում, Գանձակում (Կիրովաբադ) և մի շարք այլ քաղաքներում նույնպես նման ջարդեր կազմակերպելու համար»,- գրում է կայքը:
Նշվում է, որ միջոցառման շրջանակում կազմակերպվել է երթ դեպի Բեռլին, արքեպիսկոպոս Գարեգին Բեկջանյանի կողմից եկեղեցում պատարագ է մատուցվել: Միջոցառմանը ելույթով հանդես են եկել Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը, Գերմանիայում ԼՂՀ ներկայացուցիչ Հարություն Գրիգորյանը, ինչպես նաև AGA-ի նախագահ Թեսսա Հոֆմանը:

Society 16:24 26/02/2013
The European Centre of Artsakh and the Association of European and Armenian experts called the Association Working Group Recognition – Against Genocide (AGA) together with two of Armenian communities of Berlin, held a number of events on Sunday for commemorating the victims of the massacre committed in Sumgait. The events were titled “This should never happen again”, the statement on AGA website said.
“Pogroms, that were organized at the end of February in 1988, in the Azerbaijani city of Sumgait, marked the beginning of organized mass violence against the Armenian minority in Azerbaijan. Soviet central government did not use the law enforcement agencies to protect the persecuted Armenians. Those responsible for Sumgait events remained unpunished which encouraged them to commit new pogroms in Baku, Gianja (Kirovabad) and in many other cities and towns,” the site says.
In the framework of events a procession was held in Berlin and liturgy was served in the church led by Archbishop Karekin Bekdzhyanom. Armenian Ambassador to Germany Armen Martirosyan, Harutyun Grigoryan, the representative of the Nagorno Karabakh Republic in Germany, Tessa Hoffman Chairman of AGA made speeches.