Հասարակություն 17:45 26/07/2014
Ուժեղ շոգերի հետևանքով Ճապոնիայում մահացել է 7 մարդ, իսկ ավելի քան 1,8 հազարը հոսպիտալացվել են: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Աղբյուրի հաղորդմամբ, այսօր Ճապոնիայում գրանցվել է 35 աստիճանից բարձր ջերմաստիճան 920 կետերից 230-ում, 30-ից բարձր ջերմաստիճան` 702 կետերում: Այս տեղերում օդերևութաբանները ուսումնասիրություններ են իրականացնում:
Առանձին հատվածներում ջերմաստիճանը եղել է բավականին բարձր, օրինակ Հիգասիոմիում 38.8, Օբամա քաղաքում ` 38.7, Կիոտոյում 38.3, իսկ Տոյամայում և Յոնագոյում` 38 աստիճան:
Մինչդեռ օդերևութաբանները զգուշացնում են, որ առաջիկա օրերին տապը չի նահանջի և հորդորում ճապոնացիներին օգտվել օդորակիչներից, աշխատել չմնալ երկար ժամանակ դրսում, ինչպես նաև անընդհատ ջուր խմել:

Общество 17:18 26/07/2014
Из-за жары в Японии 7 человек погибли, более 1,8 тысячи госпитализированы. Об этом сообщает «РИА Новости».
Согласно информации, больше всего пострадавших в префектурах Саитама (116 человек), Аити (114 человек), Тиба (107 человек) и Осака (103 человека). Всего к субботе, 26 июля, госпитализированы 1,809 тысячи человек.
По данным главного метеорологического агентства Японии, в субботу столбик термометра поднялся выше отметки 35 градусов в 230 пунктах метеонаблюдения из 920, а выше 30 градусов – в 702 пунктах наблюдения. В городе Хигасиоми зафиксирована температура 38,8 градуса, в городе Обама – 38,7, в Киото – 38,3, в городах Тояма и Ёнаго – 38 градусов.
Между тем, метеорологи предупреждают, что в ближайшие дни жара не ослабнет. Они призывают жителей Японии пользоваться кондиционерами, стараться не находиться долгое время на улице, а также постоянно пить воду.